Практичний блок. а) загальноекономічне поняття, що характеризує використання різних речовин і сил природи у процесі господарювання;
2.1. Тестові завдання: 1. Витрати—це: а) загальноекономічне поняття, що характеризує використання різних речовин і сил природи у процесі господарювання; б) сума витрат на виробництво і реалізацію продукції (робіт, послуг); в) синтетичний показник господарської діяльності; г) сума витрат на виробництво та позареалізаційних витрат.
2. За способом включення елементів затрат в об'єкт обліку і калькуляції затрати поділяються на: а) прямі, непрямі; б) трудові, матеріальні, грошові; в) основні, накладні; г) змінні, умовно-постійні.
3. У складі матеріальних затрат відображаються: а) платежі по обов'язковому страхуванню майна; б) вартість напівфабрикатів та комплектуючих, які входять до складу продукції, яка випускається; в) знос нематеріальних активів; г) витрати на утримання та обслуговування устаткування.
4. 3мінні витрати – це ті: а) які не залежать від динаміки обсягів виробництва; б) які збільшуються або зменшуються відносно динаміки обсягів виробництва; в) які безпосередньо пов'язані з виробництвом окремих видів продукції; г) які пов'язані з організацією та обслуговуванням виробництва.
5. Приріст витрат, що пов'язаний з випуском додаткової одиниці продукції - це: а) сукупні витрати; б) граничні витрати; в) змінні витрати; г) умовно-постійні витрати.
6. Паливо на технологічні цілі належить до: а) прямих витрат; б) накладних витрат; в) граничних витрат; г) непрямих витрат. 7. Економічними елементами витрат є: а) матеріальні витрати; б) витрати на експлуатацію та обслуговування обладнання; в) витрати на збут; г) позавиробничі витрати.
8. Витрати на 1 грн. товарної продукції обчислюються як: а) відношення планового обсягу товарної продукції до її собівартості; б) відношення собівартості товарної продукції до її планового обсягу; в) відношення фактичної собівартості товарної продукції до планової; г) відношення собівартості товарної продукції до кількості виготовленої продукції. 9. Цехова собівартість включає в себе витрати: а) цеху на виконання технологічних операцій; б) підприємства на виробництво даного виду продукції; в) цеху на управління виробництвом; г) цеху на виконання технологічних операцій та управління цехом.
10. Калькулювання – це: а) обчислення вартості валової продукції; б) обчислення вартості товарної продукції; в) обчислення собівартості окремих виробів; г) обчислення вартості реалізованої продукції. 2.2 Задачі: 1. Складіть прогнозну калькуляцію одиниці продукції з урахуванням наступного. По попередніх розрахунках, витрати конструкційних матеріалів на одиницю виробу повинні скласти, кг.: сталі - 3,2; бронзи - 0,8. Покупна ціна цих матеріалів дорівнює 980 і 4000 грн. за 1 т. відповідно. Основна заробітна плата виробничих робітників - 1,5 грн., додаткова - 12% від основної. Відрахування на соціальне страхування встановлено на рівні 37% від основної і додаткової зарплат. Витрати на експлуатацію й утримання устаткування передбачаються в розмірі 90%, загальновиробничі витрати - 60% від основної заробітної плати.
2. Підприємство виробляє продукцію за ціною 210 грн. Загальні постійні витрати на нього становлять 2000 грн. Питомі змінні витрати в першому кварталі склали 160 грн. У другому кварталі ціни на матеріали знизилися на 10%, що привело до зниження питомих змінних витрат на 10%. Визначте, як вплинуло на критичний обсяг виробництва зміна цін на матеріали.
3. Визначити цехову, виробничу і повну собівартість продукції, виготовленої в січні, за таких даних: 1. вартість витраченої сировини — 20 тис. грн; 2. заробітна плата основних робітників — 1 тис. грн; 3. нарахування на заробітну плату основних робітників — 0,375 тис. грн; 4. витрати на утримання обладнання цехів підприємства — 1,8 тис. грн; 5. амортизація будівлі виробничого корпусу — 2,7 тис. грн; 6. витрати на оренду приміщення офісу — 1,9 тис. грн; 7. заробітна плата адміністративно-управлінського персоналу — 1,1 тис. грн; 8. нарахування на заробітну плату адміністративно-управлінського персоналу — 0,41 тис. грн; 9. витрати, пов'язані з дослідженням ринку — 1,5 тис. грн; 10. витрати на оплату енергії, спожиту підприємством під час виготовлення продукції — 1,75 тис. грн. 4. Визначити витрати на 1 грн товарної продукції і відсоток зниження собівартості продукції за даними таблиці.
5. У звітному періоді собівартість товарної продукції ста-овить 80 тис. грн, питома вага основної заробітної плати виробни-их робітників у ній — 27 %, матеріальних витрат — 49 %. На плано-ий період передбачено підвищення продуктивності праці одного ро-ітника на 3 %, середньої заробітної плати — на 1 %, а зниження атеріальних витрат — на 5 %. Визначити, як зміниться собівартість оварної продукції у плановому періоді.
СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ №15
1. Основні питання для обговорення за темою заняття:
1. Ціна продукції: сутнісна характеристика, функції та види. 2. Методи ціноутворення в умовах ринку. 3. Пряме та непряме оподаткування діяльності підприємств. 4. Проблеми та шляхи вдосконалення ціноутворення в Україні.
|