Практичний блок. 1. Інноваційна діяльність –це:
Тестові завдання: 1. Інноваційна діяльність –це: а) діяльність, що спрямована на використання та комерціалізацію результатів наукових досліджень та розробок і зумовлює випуск на ринок нових конкурентоздатних товарів і послуг. б) сукупність практичних дій її суб’єктів з реалізації інвестицій; в) господарська операція, яка передбачає здійснення капітальних або фінансових інвестицій за рахунок доходу отриманого внаслідок інвестиційних операцій; г) сукупність практичних дій її суб’єктів з реалізації інвестицій, пов’язаних з реалізацією у практичну діяльність сучасних наукових розробок. 2. До основних типів інновацій не відноситься: а) маркетингова; б) процесна; в) організаційна; г) продуктова. 3. Продуктова інновація відрізняється від процесної тим, що: а) пов'язана із створенням принципово нових продуктів; б) пов'язана із створенням| якісно вдосконалених продуктів; в) передбачаєосвоєння або значне удосконалення технологій виробництва продукції; г) заснована на створенні принципово нових або якісно вдосконалених продуктів. 4. Інноваційне підприємство може існувати у вигляді: а) венчурного підприємства та державної науково-дослідної установи; б) інноваційного центру, бізнес-інкубатора, технополісу, технопарку; в) венчурного підприємства, бізнес-інкубатора, технополісу, технопарку; г) технополісу та технопарку. 5. Вкажіть формулу для визначення терміну служби нової техніки: а) б) 6. Проміжок часу між зародженням ідеї і створенням, розширенням і використанням нововведення називають: а) дифузією інновації; б) впровадженням інновації; в) життєвим циклом інновації; г) інвенцією інновації. 7. Який економічний ефект отримає підприємство від впровадження інновації, якщо для її створення необхідно витратити 100 тис. грн., а в результаті її впровадження підприємство зможе в базовому році виробляти на 2000 шт. продукції більше. а) 600 000грн.; в) 485 000грн; б) 500 000грн; г) 100 000грн. 8. Науково-технічний прогрес: а) означає безперервний взаємозумовлений процес розвитку науки і техніки; б) характеризує докорінну якісну трансформацію суспільного розвитку на засаді новітніх наукових відкриттів; в) характеризує докорінну суспільно-економічну трансформацію; г) принципове прискорення обсягів виробництва на засадах удосконалення технології.
9. Показник порівняльної економічної ефективності технічних нововведень використовується у випадку: а) оцінки результативності конкретного заходу; б) вибору кращого із можливих варіантів технічного нововведення; в) оцінки ефективності впровадження новинок окремим підприємством; г) необхідності оцінки відношення госпрозрахункового ефекту до затрат на його досягнення. 10. На даному етапі розвитку вітчизняної економіки головною стратегією інноваційного розвитку може бути стратегія: а) широкомасштабних науково-технічних досліджень; б) «вузької спеціалізації»; в) спеціалізації на обмеженій кількості технологічних напрямків; г) глобальної економіки. 2.2. Задачі:
1. Визначте економічну ефективність і строк окупності автоматичної установки для зворотної конденсації кисню при збереженні його в цистернах. Вартість установки 30 тис. грн. Норма амортизації 15%, а річні витрати на поточний ремонт – 6% вартості установки. Кількість кисню, що випарюється, 60 кг/година. Вартість кисню 0,06 грн./кг. Ефективний фонд роботи установки 320 днів/рік. Потужність двигунів 45 кВт, вартість електроенергії 0,03 грн./кВт.
2. Обґрунтуйте доцільність впровадження контрольного автомата із програмним керуванням для перевірки трансформаторів, якщо відомо, що продуктивність нової установки 130 од./рік у порівнянні із продуктивністю діючої 50 тис. од./рік. Вартість установки виросте з 22 тис. грн. до 61 тис. грн. Витрати на повну перевірку трансформатора знизяться з 3,8 коп./од. до 3,1 коп./од.
3. Визначте умовну річну економію з моменту впровадження нової автоматичної лінії й економію до кінця року на основі наступних даних. До запуску нової лінії собівартість обробки голівки блоку двигуна становила 45 грн., а після запуску витрати знизилися до 25 грн. Автоматична лінія була запущена в дію з 1 червня. Виробнича програма на рік – 250 тис. голівок блоку.
4. Визначте строк окупності впровадження нового організаційного заходу щодо поліпшення умов праці на заводі: а) без урахування дисконтування; б) з урахуванням дисконтування при нормі дисконту 0,2. Вихідні дані представлено в таблиці:
5. Встановіть величину комерційного ефекту у виробника і споживача нової формувальної машини, якщо витрати на її виробництво становлять 5250 грн., рентабельність виробництва 42 %, ставка податку на прибуток – 30 %. Використання машини дає можливість довести потужність цеху до 30 000 шт. у рік. ціна виробу 1,7 грн., собівартість 1, 02 грн. Супутні капіталовкладення дорівнюють 500 грн. щорічно. Термін експлуатації машин згідно з технічною документацією – 4 роки. Змістовний модуль 11. Техніко-технологічна база і виробнича потужність підприємства СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ №12
1. Основні питання для обговорення за темою заняття: 1. Характеристика техніко-технологічної базі виробництва. 2. Організаційно-економічне управління технічним розвитком підприємства. 3. Виробнича потужності підприємства, чинники, що впливають на неї. 4. Методи визначення виробничої потужності на підприємствах. 5. Підвищення ефективності використання виробничої потужності.
|