Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Розробка БД. Системи керування БД InterBase та Firebird





Розробка будь-якої БД розпочинається з створення таблиць. Кількість таблиць та полів в них залежить від задач працівників та кількості товарів обліку. Для створення бази автоматизованої системи обліку необхідно 24 таблиці, кожна з яких містить різну кількість полів.

Перед тим, як створювати таблиці, форми та інші об’єкти необхідно визначити структуру БД. Структура БД є основою для створення ефективної бази даних. [24]

Основні етапи проектування БД:

1. Визначити ціль створення БД, основні її функції та інформацію, яку вона повинна містити. БД повинна відповідати потребам тих, хто буде безпосередньо з нею працювати. Для цього потрібно визначити теми, які повинна розв’язувати БД, звіти, які вона повинна видавати, проаналізувати форми, які в даний час використовуються для запису даних;

2. Розробити структуру таблиць, яку повинна містити БД. При проектуванні таблиць рекомендується користуватися наступними основними принципами.

Інформація в таблиці не повинна дублюватися. Не повинно бути повторень між таблицями. Коли певна інформація зберігається тільки в одній таблиці то і змінювати її доведеться тільки в одному місці. Це робить роботу більш ефективною, а також виключає можливість неспівпадіння інформації в різних таблицях.

Кожна таблиця повинна містити інформацію тільки на одну тему. Дані на кожну тему оброблюються набагато легше, якщо воно містяться в незалежних однієї від іншої таблицях.

3. Визначити необхідні в таблиці поля. Кожна таблиця містить інформацію на певну тему, а кожне поле в таблиці містить певні відомості по темі таблиці.

 

Засобами обміну даними при розробці інформаційної автоматизованої системи обліку було обрано Firebird та вбудовану частину InterBase, для правильної роботи бази даних.

Разом з Delphi постачаються дві частини сервера InterBase 6. x: серверна та клієнтська. Не зважаючи на те, що сервер InterBase постачається разом з Delphi, встановлюється він окремо: після встановлення Delphi видається запит на встановлення сервера InterBase. Встановлення виконується в автоматичному режимі, основні файли сервера копіюються в підкаталог INTERBASE, який знаходиться в каталозі BORLAND.

Серверна частина InterBase є локальною версією сервера InterBase та використовується для налагодження програм, призначених для роботи з віддаленими базами даних (БД), дозволяючи на одному комп’ютері перевірити їх у мережевому варіанті. Після налагодження на локальному комп’ютері програму можна перенести на мережевий комп’ютер без змін, для чого потрібно:

¾ скопіювати БД на сервер;

¾ встановити для програми нові параметри з’єднання з віддаленою БД.

Клієнтська частина потрібна для забезпечення доступу програм до віддаленої БД.

При розробці БД та програм з використанням локальної версії сервера InterBase треба враховувати, що вона має ряд обмежень і може не підтримувати, наприклад, механізм подій сервера або функції, що визначаються користувачем.

В основі роботи з віддаленою БД лежить можливість мови SQL, яка забезпечує відповідні операції. Призначення та можливості мови SQL для віддалених БД в основному співпадають з призначенням та можливостями цієї мови для локальних БД.

При описі формату операторів мови SQL використовуються наступні правила:

¾ символи < та > позначають окремі елементи формату операторів, наприклад, імена таблиць і стовпчиків, та при записі операторів SQL не вказуються;

¾ в квадратних дужках розміщуються необов’язкові елементи конструкції мови;

¾ елементи списку, з якого при програмуванні можна вибрати будь-який з цих елементів, розмежовуються знаком |, а сам список розміщується в фігурних дужках.

Інформація всієї БД сервера InterBase зберігається в одному файлі, який має розширення GDB. Розмір цього файлу може складати одиниці і навіть десятки гігабайт. Аналогічні розміри БД має система керування базами даних (СКБД) Microsoft SQL Server, в той час як для більш потужних СКБД Oracle та SyBase розмір БД досягає десятків і сотень гігабайт.

На відміну від локальної БД, структуру якої складають таблиці (окремі або зв’язані), віддалена БД має більш складну структуру, яка включає в свій склад наступні елементи:

¾ таблиці;

¾ індекси;

¾ обмеження;

¾ домени;

¾ перегляди;

¾ генератори;

¾ тригери;

¾ функції користувача;

¾ процедури, що зберігаються;

¾ виключення;

¾ BLOB-фільтри;

¾ привілеї.

Елементи структури віддаленої БД також називають метаданими. Слово "мета" має зміст "над", метадані - дані які описують структуру БД. [26]

Для InterBase максимальне число таблиць в БД рівне 65536, а максимальне число стовпчиків в таблиці - 1000. Відмітимо, що таблиці InterBase мають менше число допустимих типів стовпчиків (полів), ніж таблиці локальних БД Paradox. Типи стовпчиків бази InterBase дані в таблиці 2.

В таблицях InterBase відсутні наступні типи, логічний та автоінкремент. Логічний тип замінюється типом CHAR (1), а замість автоінкрементого типу для забезпечення унікальних значень використовуються генератори та тригери.

 

Таблиця 2 Типи даних InterBase

Тип Опис
SMALLINT Ціле число. Діапазон - 32 768..32 767.
INTEGER Ціле число. Діапазон - 2 147 483 648..2 147 483 647.
FLOAT Число з плаваючою крапкою. Діапазон по модулю 3,4´10-38..3,4´1038. Точність 7 цифр мантиси.
DOUBLE PRECISION Число з плаваючою крапкою. Діапазон по модулю 1,7 ´ 10-308..1,7´10308. Точність 15 цифр мантиси.
CHARACTER (N) Рядок довжиною N символів (не більше 32767)
VARCHAR (N) або CHARACTER (N) VARYING Рядок символів довжиною N символів (не більше 32767)
DATE Дата. Діапазон 01.01.0100..11.12.5941
BLOB Двійкові дані будь-якого типу. Розмір не обмежений.

 

Для запуску сервера використовується програма InterBase Server Manager, яка викликається однойменною командою головного меню Windows або через панель інструментів.

Стан серверу виводиться в надписі Status: запущеному стану сервера відповідає надпис Running, зупиненому - Stopped.

Сервер InterBase може запускатись автоматично або в ручному режимі, чим керує перемикач групи Start Mode (Режим запуску). Якщо вибраний перемикач Automatic, то сервер буде автоматично викликатися при кожному запуску (перезавантаженні) Windows. Якщо ж вибраний ручний запуск (Manual), то сервер викликається кнопкою Start. Після запуску сервера кнопка Start змінює свою назву на Stop, і її повторне натиснення призводе до зупинки сервера.

В Windows NT сервер можна запустити як службу (service). Ввімкнений стан перемикача "Run the InterBase server as a service on Windows NT" вказує, що сервер InterBase запускається як служба Windows NT.

Надпис Root Directory показує головний каталог, в якому встановлений сервер InterBase і який можна змінити, натиснувши кнопку Change і вибравши потрібний каталог. Однак на практиці змінювати головний каталог не потрібно.

Якщо сервер InterBase завантажений не як служба Windows, то в правому куті панелі задач з’являється спеціальна позначка. Закінчити роботу сервера також можна, натиснувши маніпулятором "миша" на позначці контекстного меню та задавши команду Shutdown.

 

Рис.4- Компоненти Delphi для роботи з БД

При створенні форми ми на неї поміщаємо компоненти для зв’язку з таблицями. Це такі компоненти, як Datasource, IBQuery, IBTransaction, IBDatabase та DBGrid (рис.4).

Для здійснення зв’язку з БД використовуються компоненти:

¾ IBDatabase - виконує зв’язок БД з програмою;

¾ IBTransaction - відповідає за здійснення трансакцій;

¾ Datasource - виконує зв’язок між DataSet і компонентами візуалізації та управління;

¾ DBGrid - компонент візуалізації, виводить інформацію, яка міститься в БД у вигляді таблиці;

¾ IBTable - виконує доступ до таблиць БД;

¾ DBNavigator - компонент управління, дозволяє переміщуватися по полях БД, а також додавати та знищувати поля.

¾ Для цих компонентів потрібно встановити наступні параметри:

¾ IBDatabase:

¾ DatabaseName - шлях до файлу БД;

¾ DefaultTransaction - в дане поле потрібно вписати ім’я компонента, який відповідає за трансакцію;

¾ LoginPrompt - якщо поле має значення true, то при здійсненні зв’язку з БД видається запит пароля, якщо false - запит пароля не виконується, а пароль береться із поля Params;

¾ Params - містить логін та пароль для доступу до БД.

¾ IBTransaction: DefaultDatabase - в дане поле потрібно вписати ім’я компонента, який відповідає за зв’язок з БД.

¾ Datasource: TableName - в даному полі потрібно вибрати ім’я компонента, який відповідає за зв’язок із DataSet.

¾ IBTable: DataBase - в дане поле потрібно вписати ім’я компонента, який відповідає за зв’язок з БД; TableName - в даному полі вибирається ім’я таблиці, яка міститься в БД. [25]

 







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 1338. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Механизм действия гормонов а) Цитозольный механизм действия гормонов. По цитозольному механизму действуют гормоны 1 группы...

Алгоритм выполнения манипуляции Приемы наружного акушерского исследования. Приемы Леопольда – Левицкого. Цель...

ИГРЫ НА ТАКТИЛЬНОЕ ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ Методические рекомендации по проведению игр на тактильное взаимодействие...

Билиодигестивные анастомозы Показания для наложения билиодигестивных анастомозов: 1. нарушения проходимости терминального отдела холедоха при доброкачественной патологии (стенозы и стриктуры холедоха) 2. опухоли большого дуоденального сосочка...

Сосудистый шов (ручной Карреля, механический шов). Операции при ранениях крупных сосудов 1912 г., Каррель – впервые предложил методику сосудистого шва. Сосудистый шов применяется для восстановления магистрального кровотока при лечении...

Трамадол (Маброн, Плазадол, Трамал, Трамалин) Групповая принадлежность · Наркотический анальгетик со смешанным механизмом действия, агонист опиоидных рецепторов...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия