Тема 8. Правові форми сільськогосподарського землевикористання в Україні. Право власності на землі сільськогосподарського призначення.
Теоретичні питання: Право власності на землі сільськогосподарського призначення. Похідні від права власності речові права на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (право постійного користування, емфітевзис, сервітут). Поняття оренди земель. Юридичні ознаки оренди земель. Договір оренди земельної ділянки як підстава виникнення земельних орендних відносин. Істотні умови договору оренди земельної ділянки. Порядок та умови укладення договору оренди земельної ділянки. Контрольні питання: 1. Право приватної власності на землі в Україні: правові обмеження. 2. Спільні та відмінні риси емфітевзису та права оренди. 3. Право оренди – це речове чи зобов’язальне право? Завдання для самостійної роботи 1. Правові форми використання земель та інших природних ресурсів у сільському господарстві. 2. Юридична природа права на земельну частку (пай). 3. Права і обов’язки власників землекористувачів згідно із Земельним кодексом України.
Тема 9. Державне регулювання сільського господарства України Теоретичні питання: Поняття, суть і принципи державного регулювання сільського господарства. Мета і завдання державного регулювання сільського господарства та їх правове закріплення. Співвідношення понять “державне регулювання” та “державне управління”. Державна аграрна політика як змістовна складова державного регулювання сільського господарства. Функції державного регулювання сільського господарства (обліку, моніторингу, контролю). Форми державного регулювання сільського господарства. Методи державного регулювання сільського господарства. Система центральних органів виконавчої влади, що здійснюють управління у сфері сільського господарства України. Правові форми державної підтримки суб’єктів аграрного господарювання. Аграрний фонд та інші суб’єкти державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників.
Теми реферативних досліджень: 1. Правоохоронна діяльність державних органів як одна із форм державного регулювання сільського господарства. 2. Пріоритетні напрями державної аграрної політики України в умовах інтеграції з ЄС. 3. Особливості державної підтримки українських сільськогосподарських товаровиробників згідно із вимогами СОТ
Схематичне завдання: 1. Накресліть схему системи центральних органів виконавчої влади, що здійснюють управління у сфері сільського господарства України.
Завдання для самостійної роботи 1. Порівняльно-правовий аналіз державної аграрної політики України та Спільної сільськогосподарської політики ЄС. 2. Юридична природа ліцензування, квотування у державному регулюванні аграрних правовідносин. 3. Функції і повноваження Верховної Ради України у сфері регулювання аграрних відносин. 4. Функції і повноваження органів виконавчої влади у сфері регулювання аграрних відносин. 5. Юрисдикція органів судової влади у забезпеченні регулювання аграрних відносин в Україні. 6. Юрисдикція органів місцевого самоврядування у забезпеченні регулювання аграрних відносин.
|