Фінансова система кожної окремої країни, в тому числі й України, так чи так пов'язана нині зі світовою фінансовою системою, яка в умовах глобалізації перебуває на стадії постійної і рлисформації. Фінансові ресурси країн, міжнародних організації"! та фінансових центрів взаємодіють і утворюють світові фінанси або фінансові ресурси світу. Для світового фінансового І її 111 ку характерні такі риси, як величезний обсяг фінансових ре-сурпи та операцій; глобальність, тобто відсутність територіальних обмежень; цілодобовий режим операцій; залучення до операцій суб'єктів/інституцій із високим рейтингом/репутацією; широкий діапазон використовуваних фінансових інструментів; уніфікація правил та стандартів операцій; високий рівень використання інформаційних технологій.
Рух коштів за участю міжнародної фінансової системи можна спостерігати на безлічі прикладів. Наприклад, коли одна держава падає іншій кредит або коли його надають міжнародні фінансові організації; коли внаслідок виконання зовнішньоекономічних контрактів суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності перерахо-иу< кошти країні контрагента; коли банківська установа придбає іноземну валюту на міжнародному валютному ринку або вихо-диті. па міжнародний кредитний ринок; коли підприємство виходить на міжнародний фондовий ринок зі своїми акціями або бортними зобов'язаннями; коли працівник-іммігрант відправиш частку заробітку на батьківщину; коли турист за кордоном здійснює платежі за допомогою своєї кредитної картки або знімає з неї готівкову валюту.
Розрізняють дві основні групи правовідносин: 1) коли фінансові ресурси/інструменти в певному розумінні перетинають кордон — від постачальника до отримувача; від однієї держави — до іншої; від юридичної особи — до іноземної юридичної особи тощо; в такому разі йдеться про трансгранич-іі пі/ /іі/л фінансових ресурсів;
36