Розв’язання. Показник, який характеризує запас грошової маси на 1 грн
Показник, який характеризує запас грошової маси на 1 грн. ВВП називається рівнем монетаризації економіки (Rm) і розраховується: . Для розрахунку середніх залишків грошей за 2002 рік скористаємося даними національного банку України:
млн. грн. або 39,0 млрд. грн. млн. грн. або 55,31 млрд. грн. млн. грн. або 79,96 млрд. грн.
Виконаємо розрахунок рівня монетаризації економіки за кожний рік. Rm2001 = Rm2002 = Rm2003 = Отже, спостерігається щорічне збільшення рівня монетаризації економіки (з 0,191 у 2001 році до 0,3027 в 2003 році).
Розрахуємо темпи зростання ВВП, грошової маси, та рівня монетаризації економіки. Темп зростання kt розраховується як відношення рівнів ряду і може бути виражений за допомогою коефіцієнтів або у відсотках: Для розрахунку темпів зростання маємо інтервальний ряд динаміки з рівними інтервалами (2001-2003 роки). Коли характеризують послідовну зміну досліджуваного явища період за періодом, тобто кожен наступний період порівнюють з кожним попереднім, то такі індекси називають ланцюговими. Ланцюгові коефіцієнти або темпи зростання розрахуємо, використовуючи наступну формулу:
Для грошової маси ():
Для ВВП:
Для рівня монетаризації економіки: Визначаємо базові коефіцієнти зростання, використовуючи наступну формулу:
Для грошової маси ():
Для ВВП:
Для рівня монетаризації економіки:
Між ланцюговими і базисними темпами зростання існує певний зв’язок. Так, послідовне перемноження ланцюгових темпів дає базисний індекс відповідного періоду: - для грошової маси М3
- для ВВП - для рівня монетаризації економіки Rm
Середньорічний темп зростання можемо розрахувати:
- на основі ланцюгових темпів росту: , де n=m-1. Для грошової маси М3: Для ВВП: Для рівня монетаризації економіки Rm:
- на основі базисних темпів росту: Для грошової маси М3: Для ВВП: Для рівня монетаризації економіки Rm:
- на абсолютних рівнях динамічного ряду: Для грошової маси М3: Для ВВП: Для рівня монетаризації економіки Rm:
Отже, середній річний темп зростання грошової маси М3, ВВП, рівня монетаризації економіки Rm за 2000-2003 роки склав 1,4319, 1,1374 та 1,2589 відповідно. Це означає, що середньорічний темп приросту грошової маси М3 склав 43,19%, ВВП – 13,74%, рівня монетаризації економіки – 25,89%. Аналізуючи рівень монетаризації економіки, можна зробити висновок, що ступінь наповнення економіки країни грішми має тенденцію до зростання.
Результати розрахунків темпів зростання занесемо у таблицю.
|