Розв’язання. 1. Грошова маса в обігу – показник, який характеризує стан грошового обігу і являє собою сукупність всіх грошей як засобів обігу та платежу
1. Грошова маса в обігу – показник, який характеризує стан грошового обігу і являє собою сукупність всіх грошей як засобів обігу та платежу, що знаходяться в економічному обороті на певну дату чи в середньому за певний період. Обсяг грошової маси в сучасній економіці визначається на основі грошових агрегатів які є специфічною класифікацією платіжних інструментів за рівнем їх ліквідності. Загальний обсяг грошової маси являє собою грошовий агрегат М3. Він розраховується на основі грошових агрегатів М0, М1, М2. М0 – грошовий агрегат, що включає абсолютно ліквідні активи — готівку в обігу, випущену НБУ (без урахування готівки в сховищах НБУ), тобто гроші громадян і підприємств в обігу (у тому числі каси підприємств нефінансового і фінансового секторів економіки); це гроші, що перебувають поза банками. Сукупна швидкість обігу грошової маси формується під впливом обігу окремих грошових агрегатів, для яких цей показник може суттєво відрізнятись. Для відображення сукупності грошової маси використовується система грошових агрегатів, а для визначення швидкості обігу грошей – відповідні показники, які відображають швидкість обігу різних видів ліквідних активів. Інтенсивність руху грошової маси характеризують показники швидкості її обігу: - кількість обороту грошей; - тривалість одного обороту грошової маси в днях. Показники швидкості обігу грошової маси обчислюються на основі середньої величини грошової маси і обсягу ВВП за період. Цей показник є прямою характеристикою швидкості обігу грошей. Він показує, скільки разів за період використовувалась грошова одиниця для купівлі товарів та послуг.
Показник швидкості обігу розраховується за формулою:
Для визначення середнього значення грошових агрегатів за 2002 рік недостає даних на кінець 2001 року. Для розрахунків скористаємося даними національного банку України:
Отже, середнє значення М0 та М3 дорівнює:
Отже, швидкість обігу дорівнює: У 2002 році: У 2003 році:
Це означає, що в середньому за 2002 рік готівка здійснила 9,8394 обороти, а у 2003 - 8,8716 оборотів. Швидкість обігу готівки зменшилась на 19,07% (0,8093-1=-0,1907) або на 0,9678 оборотів (9,8394-8,8716=0,9678).
2. Визначимо тривалість одного обороту готівкових грошей:
де Д – число календарних днів у періоді. Цей показник характеризує, скільки в середньому днів у періоді, що вивчається, потрібно було для одного обороту грошей.
У 2002 році: У 2003 році: 3. Визначимо швидкість обігу грошової маси (М3): У 2002 році: У 2003 році:
Це означає, що в середньому за 2002 рік грошова маса здійснила 4,0824 оборотів, а у 2003 року - 3,3039 оборотів. Швидкість обігу грошової маси зменшилась на 19,07% (0,8093-1=-0,1907) або на 0,7785 оборотів (4,0824-3,3039=0,7785).
4. Визначимо тривалість одного обороту грошової маси М3:
У 2002 році: У 2003 році:
5. Визначимо частку готівкових грошей в обігу в загальному обсязі грошової маси, використовуючи наступну формулу: Тоді для 2002 року
Для 2003 року Для кількісного обчислення змін середньої швидкості грошей в обігу, яке зумовлено зміною швидкості обігу окремих видів ліквідних активів і структурними змінами грошової маси, статистика використовує індексний метод. Найбільш важливе значення для вивчення швидкості обігу грошової маси має аналіз швидкості обігу готівки, як абсолютно ліквідного активу (М0). Модель швидкості обігу грошової маси при виділенні з неї агрегату М0, буде мати вигляд:
де d – частка готівки (М0) в грошовій масі (М);
Проаналізуємо вплив швидкості обігу готівкових грошей і частки готівкових грошей у грошовій масі на динаміку швидкості обігу грошей. Використовуючи дану модель, можна визначити абсолютний приріс (уповільнення) швидкості обігу грошей, обумовлений зміною швидкості обігу готівки та частки цього параметру в грошовій масі. Абсолютний приріст (уповільнення) сукупної швидкості обігу грошової маси за рахунок динаміки швидкості обігу агрегату М0 визначається за формулою:
Вплив другого фактору – змін частки параметру М0 в грошовій масі визначають за формулою:
Отже, використовуючи надані дані, обчислимо абсолютний приріст зміни швидкості обігу грошей на основі агрегату М2 за рахунок зміни швидкості обігу готівки та їх частки в загальному обсязі грошової маси.
Абсолютний приріст (зменшення) швидкості обігу грошової маси М3 обумовлений наступними факторами: - зміною швидкості обігу готівки; - зміною частки готівки в загальному обсязі грошової маси.
Абсолютний приріст швидкості обігу грошової маси М3 за рахунок змін швидкості обігу готівки склав: Абсолютний приріст швидкості обігу грошової маси М3 за рахунок змін частки готівки в загальному обсязі грошової маси склав: Таким чином,
В цілому абсолютний приріст (зменшення) швидкості обігу грошової маси склав (-0,7786) оборотів: у тому числі за рахунок змін швидкості обігу готівки - (-0,3604) оборотів, а за рахунок змін частки готівки в загальному обсязі грошової маси - (-0,4182).
Розраховані показники за 2002-2003 роки представлені в таблиці:
ЗАДАЧА 2. Розрахунок купюрного розподілу грошової маси,
|