Розв’язання. Швидкість обороту оборотних засобів характеризується показниками тривалості одного обороту у днях Д і кількістю оборотів за певний період (місяць
Швидкість обороту оборотних засобів характеризується показниками тривалості одного обороту у днях Д і кількістю оборотів за певний період (місяць, квартал, рік). а) Кількість оборотів обчислюється діленням кількості днів у періоді на тривалість одного обороту, або діленням обсягу реалізації за певний період на середній залишок оборотних фондів за цей самий період. Визначимо кількість оборотів за формулою:
де РП – вартість реалізованої продукції;
Для базового періоду:
Для звітного періоду:
б) Середню тривалість одного обороту визначимо як відношення тривалості періоду до коефіцієнту обертання оборотних засобів:
За умовою завдання Д=180 днів (півріччя) Для звітного періоду:
Для базового періоду:
2. Обчислимо коефіцієнти закріплення оборотних засобів.
- у базовому періоді: - у звітному періоді: 3. Визначимо індекси динаміки: а) за числом оборотів: індекс кількості оборотів: де Коб1 і Коб0 – кількість оборотів у звітному і базовому періодах.
Тобто у звітному періоді порівняно з базовим кількість оборотів оборотних коштів збільшилась на 14,29% або на 1 оборот (8-7=1). б) за тривалістю одного обороту: індекс тривалості одного обороту оборотних коштів визначимо наступним чином:
Отже, коефіцієнт прискорення (уповільнення)
4. Визначимо абсолютне залучення оборотних засобів:
5. Обчислимо відносне залучення оборотних засобів у зв’язку зі зміною обсягу реалізації продукції:
6. Визначимо відносне вивільнення з обігу оборотних засобів у результаті зміни їх оборотності:
Або суму вивільнення або додаткового залучення коштів під впливом змін у швидкості оборотності оборотних коштів визначимо за формулою:
де РП1 - вартість реалізованої продукції в звітному періоді;
Д – тривалість періоду (180 днів за півріччя);
У звітному періоді порівняно з базовим зменшення середньої тривалості одного обороту привело до вивільнення коштів на оборотні засоби в розмірі 48,2 тис. грн.
Чим більше оборотів здійснюють оборотні фонди, тобто чим менша величина їх завантаження і більша швидкість обігу, тим з меншою їх сумою підприємство може виконати програму виробництва і реалізації продукції. Результатом прискорення або уповільнення швидкості обігу засобів є вивільнення або додаткове залучення коштів. Аналізуючи розраховані дані, можна зробити наступні висновки: у зв’язку зі значним ростом обсягу реалізованої продукції в оптових цінах на підприємстві додатково залучено оборотних засобів на суму 86,1 тис. грн., однак із прискоренням оборотності оборотних засобів більш ніж на 3 дні (25,71-22,5=3,21) відносне вивільнення з обігу оборотних засобів становить 48,2 тис. грн.
|