ІІ спосіб
В аналізі показників ефекту і ефективності – прибутку і рентабельності велику роль відіграють індексні факторні моделі. Абсолютний приріст прибутку можна розкласти за такими чинниками: - зміни товарообороту; - зміни витратомісткості; - і рентабельності витрат. Прибуток від реалізації становить добуток рентабельності (Р) і товарообороту (ТО):
. Витрати можна представити як добуток рівня витрат (n) і товарообороту:
,
де n – показник відносного рівня витрат обігу, що характеризує ту частину грошового виторгу, що йде на покриття витрат, і розраховується за формулою: .
Визначимо показник відносного рівня витрат обігу: базисний період: %, звітний період: Прибутковістьпідприємств визначається показниками рентабельності.Розраховують рентабельність продукції й підприємства. Рентабельність продукції(Р) розраховується як відношення прибутку (Пр), отриманого від реалізації продукції, до витрат (В) на її виробництво:
або ,
де p – ціна одиниці продукції; z – собівартість одиниці продукції; q – обсяг реалізації продукції. Показники рентабельності є найзагальнішою характеристикою ефективності господарської діяльності. На них впливають показник рентабельності продукції (його прийнято називати ефективністю управління) і показник капіталовіддачі (ділової активності). На рівень прибутку мають вплив такі фактори: обсяг реалізації товарів та послуг; структура продукції; ціни на реалізовану продукцію; ціни на сировину, матеріали, паливо, тарифи на електроенергію; рівень витрат матеріальних і трудових ресурсів. На динаміку рентабельності реалізованої продукції також впливають ці фактори. Індекс змін рентабельності дорівнює: В тому числі за рахунок: - змін обсягу реалізації товарів: - змін собівартості: - змін ціни: Визначиморівень рентабельності за кожний період: базисний період: P0 = 150000/850000= 0,17647, або 17,65 %; поточний період: P1 = 189600/810000 = 0,23407, або 23,41 %.
Абсолютну зміну прибутку в динаміці можна описати формулою:
, у тому числі за рахунок: а) зростання товарообороту: ; б) зміни витратомісткості товарообороту: ; в) зміни рентабельності витрат: . Отже, тис. грн. Тобто абсолютна зміна прибутку дорівнює 39,6 тис. грн. Це означає, що прибуток у звітному році перевищує прибуток у базисному році на 39,6 тис. грн. або на 26,4% (189,6/150=1,264%).
За рахунок: а) змін (зменшення) товарообороту: тис. грн.;
б) зміни витратомісткості товарообороту: в) зміни рентабельності витрат: Загальний приріст прибутку дорівнює сумі усіх приростів: тис. грн.
Відповідь: у звітному періоді загальний прибуток збільшився порівняно з базисним на 39,6 тис. грн. (189,6-150=39,6) або на 24,6%.
ЗАДАЧА 5.
|