Характеристика фінансової стійкості за структурою джерел фінансування діяльності підприємства
Співвідношення між власними і позиковими коштами визначає перспективну фінансову стійкість підприємства. Для аналізу фінансової стійкості підприємства з погляду структури джерел фінансування необхідно виконати обчислення на початок і кінець року значення наступних показників: 1 Коефіцієнт автономії (або коефіцієнт фінансової незалежності). Цей показник є однією з важливіших характеристик фінансової стійкості підприємства, який відображає його незалежність від зовнішніх джерел фінансування і визначає частку власних джерел коштів у загальній сумі джерел утворення майна. Обчислюється показник за формулою:
(5)
де Кавт – коефіцієнт автономії; ВК – власний капітал підприємства (рядок 380 балансу) (тис.грн..); ЗНВП – забезпечення наступних витрат і платежів (строка 430 балансу) (тис.грн.); ДМП – доходи майбутніх періодів (рядок 630 балансу) (тис.грн.); К – загальна сума капіталу підприємства (рядок 640 балансу) (тис.грн.). Для забезпечення фінансової незалежності підприємства необхідно або частка власного капіталу була не меншою за 50% (Кавт>=0,5). 2 Коефіцієнт співвідношення залучених та власних джерел коштів визначає ступінь ризику, пов’язаного з можливістю втрати фінансової незалежності підприємства і відображає, скільки позикових коштів припадає на 1 грн. власного капіталу. Обчислюється цей показник за формулою:
(6)
де Кз/в – коефіцієнт співвідношення залучених та власних джерел коштів; ДЗ та ПЗ – відповідно довгострокові (рядок 480 балансу) та поточні зобов’язання підприємства (рядок 620 балансу) (тис.грн.). 3 Коефіцієнт мобільност і характеризує співвідношення вартості оборотних та необоротних активів підприємства:
(7)
де ОА – оборотні активи (сума рядків 260 та 270 балансу); НА – необоротні активи (рядок 080 балансу). 4 Коефіцієнт маневреності власних коштів визначає частину власних коштів підприємства, яка знаходиться в мобільній формі. Він обчислюється за формулою:
(8)
де Кманевр. – коефіцієнт маневреності; ВОК – власні обігові кошти (різниця між сумою рядків 380, 430, 630 та рядком 080 балансу) (тис.грн.). Збільшення значення цього коефіцієнта позитивно характеризує зміни у фінансовому стані підприємства, оскільки свідчить про збільшення можливості вільно маневрувати власними коштами. 5 Коефіцієнт забезпечення власними обіговими коштами формування запасів характеризує частку запасів, яка фінансується за рахунок власних джерел коштів і розрахов4ується за формулою:
(9)
де Кзап – коефіцієнт забезпечення власними обіговими коштами формування запасів; З – вартість запасів підприємства (сума рядків 100, 110, 120, 130, 140). 6 Коефіцієнт виробничих фондів визначає частку виробничих фондів в загальному обсязі майна підприємства.
(10)
де ВФ – сума виробничих фондів підприємства (сума рядків 080, 100, 110, 120, 130, 140 балансу); А – загальна сума ресурсів підприємства (рядок 280 балансу). Результати виконаних розрахунків необхідно подати у вигляді таблиці і зробити висновки щодо зміни фінансової стійкості підприємства, які мали місце протягом звітного періоду.
|