Характеристика фінансової стійкості за критерієм покриття запасів стабільними джерелами фінансування
Інформаційною базою для проведення розрахунків є Баланс підприємства (форма 1). Обчислення показників здійснюється на початок та кінець звітного року. До запасів підприємства відносяться: · Виробничі запаси · Незавершене виробництво · Готова продукція · Товари. Їх загальна вартість обчислюється як сума рядків балансу 100, 120, 130, 140. Загальна сума запасів (З) порівнюється із послідовно поширюваним переліком таких джерел фінансування: - власними обіговими коштами; - власними обіговими коштами і довгостроковими кредитами та позиками; - власними обіговими коштами, довго - та короткостроковими кредитами і позиками. Сума власних обігових коштів (ВОК) визначається як різниця між власним капіталом (ВК) та вартістю необоротних активів (НА), на покриття якої, насамперед, спрямовується власний капітал:
ВОК = ВК – НА (1)
де ВК - власний капітал (сума рядків балансу 380,430,630); НА – вартість необоротних активів (рядок 080 балансу). Власні обігові кошти є частиною обігових коштів підприємства, яка фінансується за рахунок його власного капіталу, при цьому забезпечення наступних витрат і платежів та доходи майбутніх періодів прирівнюються до власного капіталу. Необхідною умовою фінансової стійкості підприємства є позитивне значення величини суми власних обігових коштів. Розрізняють чотири типи фінансової стійкості: 1 Абсолютна стійкість має місце, коли виконується нерівність
З< ВОК
Це означає, що для забезпечення формування запасів підприємства достатньо його власних обігових коштів. В цьому випадку гарантується повна платоспроможність підприємства. 2 Нормальна стійкість характеризується виконанням співвідношення:
З< ВОК + КД
де КД - довгострокові кредити та позики (рядок 480 балансу) Для забезпечення формування запасів, крім власних обігових коштів залучаються довгострокові кредити та позики. При цьому також гарантується платоспроможність підприємства. 3 Нестійкий фінансовий стан виникає тоді, коли для забезпечення запасів, крім власних обігових коштів та довгострокових кредитів і позик залучаються короткострокові кредити та позики. В цьому випадку платоспроможність підприємства порушена, але є можливість її відновити. Для такого типу фінансової стійкості виконується нерівність:
З < ВОК + КД + КК
де КК – короткострокові зобов’язання (рядок 620 балансу). 4 Кризовий фінансовий стан має місце, коли для забезпечення запасів не вистачає стабільних джерел їх формування. В цьому випадку підприємству загрожує банкрутство:
З > ВОК + КД + КК
З метою проведення аналізу фінансової стійкості підприємства необхідно скласти таблицю 4.1. На підставі проведених розрахунків необхідно зробити висновки щодо стійкості фінансового стану підприємства на початок та кінець звітного року і дати характеристику тенденції стабільності фінансового стану підприємства за критерієм покриття запасів стабільними джерелами фінансування.
Таблиця 4.1
|