Аналіз ймовірності банкрутства підприємства
Банкрутство підприємств є порівняно новим явищем для економіки України. Практика показує, що в умовах нестабільності економіки, грошового дефіциту, стрибків цінової політики, часто змінюваного законодавства, багато підприємств стають неплатоспроможними, що може призвести до їх банкрутства. Питання діагностики банкрутства і підтримки платоспроможності підприємства вкрай актуальне в Україні, про що свідчить тривала криза неплатежів, та її негативні наслідки. Під банкрутством розуміється встановлена у судовому порядку фінансова неспроможність боржника здійснювати платежі за своїми зобов'язаннями. До стану банкрутства підприємство може призвести погіршення усіх показників, які визначають його фінансову стійкість, тому саме на них базується аналіз ймовірності настання такого стану. У передбаченні можливого банкрутства, крім підприємства, зацікавлені його численні партнери: інвестори, позичальники, постачальники, страхові компанії тощо. Прогнозування банкрутства підприємства має на меті ідентифікацію потенційної загрози банкрутства для своєчасного формування системи заходів з нейтралізації негативних тенденцій розвитку фінансової ситуації на підприємстві. Провідне місце у визначенні ймовірності банкрутства підприємства належить фінансовому аналізу. Найчастіше для оцінки можливого банкрутства підприємства використовують запропоновану відомим західним економістом Альтманом двофакторну модель. Позитивними якостями моделі є її простота, можливість застосування в умовах обмеженої інформації про підприємство. Але ця модель не забезпечує високу точність прогнозування банкрутства, так як не враховує впливу на фінансовий стан підприємства таких важливих показників, як рентабельність, ділова активність. Для моделі Альтмана вибирається всього два основних показники, від яких залежить ймовірність банкрутства підприємства: коефіцієнт покриття (характеризує ліквідність) і коефіцієнт автономії (характеризує фінансову стійкість). За цією моделлю ймовірність банкрутства визначається:
Z = -0,3877 – 1,0736 х Кпокр + 0,0579 х Кавт (16)
де Z - ймовірності банкрутства; Кпокр _ коефіцієнт покриття; Кавт - коефіцієнт автономії. Якщо Z<0, то ймовірність банкрутства досить мала. Для країн з встановленням ринкових відносин доцільно використовувати при оцінці ймовірності банкрутства чотирифакторну модель Тафлера:
Z = 0,03х1+ 0,13х2 + 0,18х3 + +0,16х4 (17)
де Z - ймовірність банкрутства; х1- відношення прибутку від реалізації продукції чи послуг до короткострокових зобов'язань підприємства; х2 - відношення оборотних активів до зобов'язань підприємства; х3 - відношення короткострокових зобов'язань до активів підприємства; х4 - відношення виручки від реалізації до активів підприємства. Якщо Z > 0,3, то ймовірність банкрутства дуже низька. Підприємство має добрі довгострокові перспективи. До основних недоліків зазначених моделей прогнозування банкрутства слід віднести наступні: • вони не враховують специфіки та реалій економічного життя країни; • в моделях відсутні фактори, які б враховували вплив галузевої належності підприємства.
|