Тема 1. Правові основи державного регулювання господарських відносин
Індивідуальні питання 1. Задачі і форми державного регулювання. 2. Які причини та наслідки відходу держави від регулювання економіки? 3. Назвіть причини сьогоднішньої кризи в економіці України. З якої би міри почали Ви для виходу з кризи в економічній сфері Донецької області? 4. Що містить у собі система засобів регулювання ринку? Конкретизуйте: з яких елементів складається система економічного регулювання. 5. Назвіть причини необхідності державного регулювання. Наведіть приклади. 6. У систему регулювання включаються прямі державні рішення. Що це означає? 7. Пояснити взаємозв'язок Госпланів із планами підприємств. 8. У чому сутність народно-господарського програмування? 9. Сутність і поняття планування як однієї з форм державного регулювання. 10. Назвіть необхідні умови становлення регульованої ринкової економіки. 11. Поняття індикативного планування і перелік країн, у яких воно застосовується. Індивідуальні завдання 1. Складіть перелік органів, що здійснюють наступні види діяльності: • прогнозування і планування; • ліцензування і сертифікація. 2. Скласти тест: 1. Юридичне закріплення єдиних умов господарювання для усіх суб'єктів ринкових відносин, це: а) сутність державного регулювання; б) задача державного регулювання; в) принцип державного регулювання; г) мета державного регулювання.
2. Принцип державного регулювання: а) єдність; б) співробітництво; в) примус; г) пріоритет приватних інтересів над публічними.
3. Не є групою елементів економічних регуляторів ринкових відносин: а) елементи, що визначають способи боротьби з монополізмом; б) інтерес господарських суб'єктів; в) елементи, що визначають умови використання матеріальних і фінансових ресурсів; г) елементи, що визначають участь держави в перерозподілі доходів.
4. Міра відповідальності у випадку, якщо продукція не відповідаєт вимогам якості: а) штраф, у розмірі вартості державного контракту; б) відшкодування збитків у повному обсязі; в) примус до виправлення недоліків; г) відмовлення від оплати продукції.
5. Усі програми економічного і соціального розвитку взаємозалежні, це принцип: а) цілісності; б) об'єктивності; в) науковості; г) самостійності;
6. Прогноз соціально-економічного розвитку України на середньостроковий період розробляється: а) на рік; б) на 3 роки; в) на 5 років; г) на 10 років.
Тематика повідомлень та рефератів: 1. Еволюція державного регулювання економіки. 2. Державне регулювання як один із факторов детінізації економіки. 3. Господарські плани підприємств. Література: 1; 2; 8; 11; 15; 127-129; 137; 141 с.51-66; 142 с. 30-53; 147.
|