Тема 6. Правові основи обмеження монополізму та захисту економічної конкуренції.
Індивідуальні питання 1. Поняття "конкуренція" і його значення в даний час. 2. Охарактеризуйте кожний з актів антимонопольного законодавства, назвіть норми, що повторюються. Чи можливо удосконалення антимонопольного законодавства й у яких напрямках? 3. Поняття "монопольне становище", "монопольна діяльність" і "ринок товару". Які ознаки монопольного положення? 4. Види порушень антимонопольного законодавства. 5. Перелічити види зловживання монопольним становищем. 6. Що таке неправомірні угоди між підприємцями? 7. Що таке дискримінація підприємців органами влади і керування? 8. Чи є найменування товару за ознакою поняття "аналогічний товар". 9. Задачі Антимонопольного комітету і його діяльність. 10. Склад Антимонопольного комітету України. Повноваження державних уповноважених, відповідальність за невиконання вимог державних уповноважених і голів територіальних відділень. 11. Проведіть порівняльний аналіз антимонопольного законодавства України й однієї із закордонних країн. 12. Територіальний орган Антимонопольного комітету України за зловживання монопольним положенням стягнув із суб'єкта підприємницької діяльності штраф у бюджет місцевої Ради. Проаналізуйте дію цього територіального органа. 13. Директор Луганського обласного кіно-відеооб’єднання видав наказ, яким заборонив керівникам організацій, що здійснюють кіно-відеопоказ, встановлювати ціни без узгодження з ним. Як розцінювати його дії? 14. Види відповідальності за порушення антимонопольного законодавства й органи, що мають право застосовувати цю відповідальність. 15. В яких випадках не застосовується така санкція як примусовий розділ монопольного утворення? 16. Перелік органів, що мають право анулювати ліцензії. 17. Який нормативний акт регулює діяльність Антимонопольного комітету України по розгляду справ про порушення антимонопольного законодавства? Дайте йому коротку характеристику. 18. Терміни розгляду справ про порушення антимонопольного законодавства. 19. Надайте загальну характеристику законодавства про захист економічної конкуренції. 20. Які концепції державного впливу на конкуренцію ви знаєте? 21. Що таке економічна конкуренція з точки зору діючого законодавства? 22. Які складові антіконкурентної поведінки у вигляді зловживання монопольним становищем? 23. Що таке антіконкурентні узгоджені дії? 24. назвіть прояви анітконкурентних дій органів влади, місцевого самоврядування та адміністративно-господарсьвкого управління і контролю? 25. Яка концентрація суб’єктів господарювання потребує згоди АМКУ?
Індивідуальні завдання
2. Наведіть приклади суб’єктів господарювання – монополістів у Донецькій області. 3. Заповніть таблицю: “Відповідальність суб’єктів господарювання за порушення конкурентного законодавства”
3. Задачи. 1). Водопостачальна організація м. Шахтарськ Донецької області, зважаючи на існуючий дефіцит питної води, здійснювала поставку води за графіком. Згідно із визначеними Донецькою облрадою нормами відпуску води розрахунок за надані послуги мав проводитися згідно із скоригованими тарифами, що їх було затверджено обладміністрацією. Всупереч цьому деяким особам і організаціям вода відпускалася постійно, а плата за воду стягувалася з усіх споживачів однакова — за цілодобове споживання. Питання: 1. Порушення яких норм законодавства допустила водопостачальна організація? 2. Яку відповідальність передбачено за такі порушення? 3. До якого органу слід звертатися з метою припинення подібних правопорушень? 2). Між місцевим відділом реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) та ТОВ "Фотон" було укладено договір, за яким відділ РАЦС здавав в оренду ТОВ частину свого приміщення, а підприємство надавало послуги фото- відеозйомки урочистих церемоній реєстрації шлюбу. За фактичною згодою відділу РАЦСу підприємство перешкоджало здійсненню зйомок клієнтами та запрошеними фотографами. Клієнти, які бажали здійснювати зйомку самостійно, повинні були сплатити підприємству 40—50 гри. за дозвіл. Також підприємство встановило обов'язковий мінімум фотографій, що замовлялися (десять). Питання: 1. Чи можна вважати договір між місцевим відділом реєстрації актів цивільного стану та ТОВ “Фотон" антиконкурентними узгодженими діями? Якщо можна, то в чому це виявляється? 2. Які наслідки можуть настати для сторін у разі визнання їх дій такими, що призводять до усунення з ринку інших суб'єктів господарювання? 3. Яке рішення має прийняти Антимонопольний комітет України у разі звернення до нього?
Тематика повідомлень та рефератів: 1. Монополістичні правопорушення. 2. Засоби боротьби з монополістичними порушеннями. 3. Попередження монополістичних порушень. Література: 1, 7, 14, 16, 17, 23, 33, 39, 42, 45, 55, 57, 62, 70, 73, 74, 76, 77, 78, 80, 85. 86, 87, 88, 89, 90, 98, 112, 129, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 188, 205, 208, 214.
|