Тема 5. Стимулювання господарської діяльності.
Індивідуальні питання 1. Назвіть об'єктивні передумови економічного стимулювання. 2. У яких формах здійснюється вплив на господарську діяльність? 3. Задачі і спрямованість економічного стимулювання. 4. Назвіть важелі стимулювання господарської діяльності. 5. У чому виявляється стимулююча роль прибутку? 6. Правова організація фондів економічного стимулювання. 7. Перелічити основні форми економічного стимулювання і критерії їхнього розмежування. 8. Поняття, види і цілі дотації. 9. Сутність субвенції, види й умови її надання і використання. 10. Наведіть порівняльний аналіз дотацій і субвенцій. 11. Що являє собою амортизація і її види. 12. Правова база застосування мита і його поняття. 13. Види мита. 14. Назвіть основні напрямки використання антидемпінгових зборів. 15. Правова база економічного стимулювання.
Індивідуальні завдання 1. Скласти тест: 1. Не є формою державного стимулювання: а) дотації; б) субвенції; в) пільгове оподатковування; г) амортизаційні відрахування.
2. Дотація – це: а) грошова допомога держави органам місцевого самоврядування з державного бюджету; б) кошти, видані державою господарським суб'єктам у безплатне користування; в) грошовий збір за здійснення господарської діяльності; г) поточні витрати на соціально-культурні заходи.
3. Ціль субвенції: а) на фінансування соціально-значимих продуктів; б) для фінансування впровадження нових технологій; в) на фінансування інвестиційної й інноваційної діяльності; г) для фінансування господарських суб'єктів, які опинились в складній економічній ситуації.
4. Квоти встановлюються для: а) забезпечення пропозиції товару усередині країни; б) відшкодування поточних витрат; в) відновлення основних засобів виробництва; г) прискорення науково-технічного прогресу в народному господарстві.
5. Умова надання й використання поточних субвенцій: а) на фінансування конкретних заходів, реалізованих на території відповідної області, АРК, м. Києва, м. Севастополя; б) на розвиток соціальної інфраструктури, охорону довкілля; в) на розвиток територій, що підлягають першочерговому бюджетному фінансуванню; г) на утримання бюджетних організацій.
6. Вид амортизаційних відрахувань: а) прискорене; б) поточне; в) разове; г) інвестиційне.
7. Митний тариф – це: а) грошовий збір, стягнутий при ввозі й вивозі товарів за межі митної території держави; б) податок на товари й інші предмети, переміщувані за кордон України; в) перелік товарів з указівкою ставок митних зборів; г) правовий режим увозу/вивозу товарів.
8. Специфічне мито стягується: а) у виді % із митної вартості товару; б) з одиниці виміру кількості товару; в) у виді твердої ставки, установленої законом; г) у виді % із митної вартості і з одиниці виміру кількості товару.
9. Особливий вид мита: а) компенсаційне; б) адвалорне; в) транзитне; г) специфічне.
10. Напрямок застосування спеціального мита: а) у випадку ввозу на територію України товарів, за ціною, що істотно нижче їхньої ціни в країнах експорту на момент такого експорту; б) із метою усунення дії будь-яких дотацій чи субсидій на виробництво або експорт яких-небудь товарів; в) у випадку, якщо ввіз товарів заподіє шкода публічним інтересам України; г) у випадку, якщо товар увозиться на таких умовах, що заподіюють шкоду вітчизняним виробникам подібних товарів.
Тематика повідомлень та рефератів: 1. Стимулювання як одна з форм державного впливу на господарський обiг в Українi. 2. Види дотацiй. 3. Умови надання та використання субвенцiй. 4. Прискорена амортизацiя. Література: 1; 6; 8; 11; 17; 22; 27; 42; 57; 58; 60; 77; 79; 86; 92; 97; 108; 120; 133; 138; 140.
|