Буржуазно-демократичної революції.
Мета: Схарактеризувати умови, які стали підґрунтям початку української революції. Показати, що ЦР – представницький орган, революційний український парламент, який ставив за мету побудову на демократичних засадах національно-територіальної автономії України. Показати, що проголошення автономії України неминучий крок у розвитку революції. Схарактеризувати внутрішню та зовнішню політику Української держави. Показати, що гетьманський режим не мав глибоких коренів в українському суспільстві, послаблював український державотворчий процес і був цілковито залежний від німецьких багнетів. Наголосити на певних успіхах гетьманату в галузі розвитку національної культури. Змалювати історичну обстановку, яка склалася в Україні взимку 1918–1919 рр., довести, що неспроможність Директорії завоювати довіру в середині країни і поза її межами привели до падіння її авторитету та поклали початок громадянській війні. Розвивати вміння давати різнобічну характеристику історичним особам, розкривати внутрішні мотиви дій політичних діячів. Виховувати почуття патріотизму, поваги до історичного минулого своєї країни. Основні терміни і поняття: демократична революція, Тимчасовий уряд, Установчі збори, зречення престолу, автономія, універсал, Генеральний секретаріат, М. Грушевський, Центральна Рада, Мала Рада, Берестейській договір, гетьманський переворот, гетьман Скоропадський, Нестор Махно, Володимир Винниченко, Директорія УНР, отаман С. Петлюра, отаманщина, війська інтервентів, громадянська війна, анархія, білогвардійщина.
Питання для обговорення: 1. Діяльність УЦР на шляху до проголошення УНР. 2. Боротьба проти більшовиків. Брестський мир. IV Універсал Центральної Ради, його історичне значення. 3. Гетьманський переворот. Внутрішня та зовнішня політика Української держави. Причини поразки Гетьманату. 4. Відновлення УНР. Директорія УНР. Політичний курс і поразка Директорії. 5. Розгром білогвардійського та махновського рухів 6. Причини поразки української революції та її історичне значення..
Питання для самоконтролю: 1. Які події знаменували собою крах самодержавства в Росії? 2. Розкажіть обставини і мету створення УЦР. Розкажіть про її видатних діячів. 3. В чому полягає історичне значення І та II Універсалів ЦР? 4. Коли була проголошена Радянська влада на Україні? 5. Розкрийте зміст і значення III Універсалу. 6.Які причини і наслідки війни між УНР і Радянською Росією? 7. Розкрийте зміст і значення ІV Універсалу. 8. Проаналізуйте міжнародну діяльність гетьманського уряду. 9. Назвіть сильні і слабкі сторони в аграрній політиці П.Скоропадського. 10. Які особливості мав селянський рух під проводом Н. Махна? 11. Коли і з якою метою була утворена Директорія? 12. Дайте узагальнену характеристику діяльності Директорії. В чому її сильні і слабкі сторони?
Теми для рефератів: 1. Рішення І, ІІ та ІII Універсалів, їх історичне значення для розвитку української демократичної революції. 2. Михайло Грушевський – голова УЦР. 3. Внутрішня та зовнішня політика П.Скоропадського. 4. В. Винниченко – Голова Директорії УНР. 5. Н. Махно – керівник селянського руху на півдні України. 6. С. Петлюра – Головний отаман військ УНР.
Література: Основна: 1, 2, 4, 6, 8, 9, 10, 16 Додаткова: 1, 2, 3, 6, 10, 14, 15, 17
|