Тема: Радянська модернізація України
(індустріалізація і колективізація)
Мета: Розкрити причини відмови держави від непу. Охарактеризувати особливості процесу соціалістичного будівництва кінця 20 – 30-х років XX ст. та утвердження тоталітарної системи в СРСР. Відмітити, що в ході індустріалізації було досягнуто великих зрушень, які, однак, не супроводжувалися істотним зростанням матеріального добробуту людей. Показати, що колективізація сільського господарства була найскладнішим станом у створенні командної економіки. Показати, що одним із найжорстокіших злочинів сталінізму був штучно організований голод 1932–1933 рр.
Основні терміни і поняття: планова економіка, командно-адміністративна система, індустріалізація, карткова система, колективізація, стаханівський рух, голодомор, МТС, тоталітарний режим, масові репресії.
Питання для обговорення: 1. Згортання непу та концепція планової економіки. 2. Курс на індустріалізацію і проблеми розвитку прискореного виробництва. 3. Підсумки політики індустріалізації. 4. Ідея соціалістичних перетворень у сільському господарстві та її практичне втілення на Україні. 5. Проблеми суспільно-політичного життя в Україні наприкінці 20-х – в 30-ті роки. Конституція СРСР 1936 р. і УРСР 1937 р. та зміцнення сталінської тоталітарної системи.
Питання для самоконтролю: 1. Які економічні завдання планувалося вирішити в першій п’ятирічці і якими методами? 2. Під впливом яких факторів і коли відбувався перехід до форсованої індустріалізації? 3. В чому суть колективізації? Які її наслідки? 4. Охарактеризуйте наслідки голодомору.
Теми для рефератів: 1. Масові репресії 1930-х років: причини, жертви, наслідки. 2. Становище культури в 1930-х роках. «Розстріляне відродження».
Література: Основна: 1, 2, 4, 6, 8, 9, 10, 16 Додаткова: 1, 2, 3, 6, 10, 14, 15, 17
|