ТЕМА 9. ДИВІДЕНДНА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВА
Теоретична частина
Питання для розгляду на практичному занятті: 1. Зміст, значення та основні завдання дивідендної політики. 2. Теорії в галузі дивідендної політики, їх характеристика. 3. Фактори дивідендної політики. 4. Форми виплати дивідендів 5. Інструменти дивідендної політики. Методи нарахування дивідендів. 6. Процедурні питання дивідендної політики. Оподаткування дивідендів. 7. Визначення ефективності дивідендної політики.
Питання для самостійного вивчення 1. Які переваги та недоліки має операція викупу власних акцій для акціонерів та підприємства? 2. Охарактеризуйте стан виплат вітчизняними підприємствами дивідендів. Практична частина Розв’язання задач: Завдання 1. Визначити суму дивідендів, яку одержить акціонер, що володіє пакетом акцій у 10% статутного капіталу акціонерного товариства, за наявності наступних даних: Статутний капітал товариства представлений 5000 акцій номінальною вартістю 20 грн. Власний капітал – 250 тис. грн. Податок на прибуток підприємства – 30 тис. грн. Маса дивіденду – 50 тис. грн.
Завдання 2. Фірма очікує в наступному році чистий прибуток (прибуток після сплати податків) у сумі 15 млн. дол. Заборгованість фірми у структурі капіталу складає 40%. Фірма збирається зробити інвестиції у сумі 12 млн. дол. і вона бажає, щоб збереглись існуючі пропорції в структурі капіталу. Згідно "залишкової" дивідендної політики, яким має бути рівень сплати дивідендів наступного року? Завдання 3. Після подрібнення акцій 5 за 1, фірма сплатила дивіденд 0,75 дол. на кожну нову акцію. Цей дивіденд представляє 9% зростання, ніж минулорічний дивіденд до подрібнення. Яким був дивіденд минулого року на 1 акцію?
Завдання 4. Визначити ефективність дивідендної політики акціонерного товариства за наступними даними форми №2. Таблиця 1 Звіт про фінансові результати за два роки I. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ
III. РОЗРАХУНОК ПОКАЗНИКІВ ПРИБУТКОВОСТІ АКЦІЙ
Сума прибутку, спрямованого на виплату дивідендів у звітному періодів – 596 тис. грн. На ринку акції товариства продаються за ціною 3,5 грн. Заняття 10
|