Фінансова система України.
Фінансова система України – сукупність фінансових інститутів за допомогою яких держава формує, розподіляє і використовує централізовані і децентралізовані фонди коштів. Фінансову систему складають: · бюджетна система (бюджет України та місцеві бюджети). · централізовані публічні цільові фонди коштів (пенсійний фонд України, фонд гарантування вкладів фізичних осіб тощо). · децентралізовані фонди (фонди підприємств, що займаються комерційною діяльністю; фонди фінансових посередників; фонди некомерційних (неприбуткових) організацій. · державний та муніципальний кредит. · державне обов'язкове особисте та майнове страхування.
Бюджетна система України – врегульована нормами права сукупність державного та місцевих бюджетів. Бюджетні систему України складають: · державний бюджет. · місцеві бюджети: § бюджет АРК. § обласні. § районні. § бюджети районів. § бюджети місцевого самоврядування (базові бюджети): · бюджет територіальної громади села, селища та міста.
Основним призначенням державних цільових фондів є забезпечення соціального захисту населення шляхом виплат пенсій, субсидій, фінансування інфраструктури, а також фінансування природоохоронних заходів та сприяння розвиткові національного виробника шляхом розміщення мобілізованих до фондів ресурсів у національну економіку (у тому числі шляхом фінансування, кредитування, надання субсидій). Державний кредит – система врегульованих нормами права суспільних відносин в яких держава виступає в ролі позичальника чи кредитора з метою формування, розподілу чи використання відповідних централізованих та децентралізованих фондів коштів. Муніципальний (комунальний) кредит — це система відносин між двома юридичними особами з поворотної, платної і строкової передачі фінансових ресурсів, одна з яких — орган місцевого самоврядування.
Державне обов’язкове страхування – система відносин з формування і використання централізованих та децентралізованих фондів, які створюються для фінансування непередбачених потреб суспільства і його членів, а також на відшкодування збитків, що виникли в результаті стихійного лиха та інших подібних випадків. Особисте страхування – галузь страхування існування якої зумовлено ризиком стосовно життя та діяльності людей.
|