Поняття про надзвичайні ситуації, причини виникнення та складові системи їх моніторингу.
План 1. Надзвичайні ситуації, їх види, причини виникнення. 2. Найменування та визначення основних показників джерел природних НС. 3. Галузевій моніторинг за станом безпеки у відповідній сфері. 4. Урядова інформаційно-аналітична система з НС збирання, обробки, передавання та збереження інформації. 5. Способи виявлення потенційно-небезпечних зон з імовірними джерелами НС. 6. Зонування територій за ступенем небезпеки.
1. Надзвичайні ситуації, їх види, причини виникнення. Надзвичайна ситуація (НС) – це спричинена джерелом небезпеки ситуація, за якої на певній території, акваторії чи господарському об’єкті порушуються нормальні умови життя та діяльності людей, виникає загроза їх життю чи здоров’ю, завдається шкода об’єктам економіки, особистому майну та природному довкіллю. Надзвичайна ситуація залежно від джерела небезпеки може бути: натурогенна (природна), техногенна, біо-соціогенна (соціально-політична), військова; від масштабу: глобальна, національна (загальнодержавна), регіональна, місцева, локальна (об’ єктова). Надзвичайні ситуації класифікують: - за своєю природою виникнення - природні, техногенні, екологічні, біологічні, антропогенні, соціальні й комбіновані; - в масштабах поширення наслідків – локальні, об'єктові, місцеві, національні, регіональні, глобальні; - через виникнення – навмисні і ненавмисні (стихійні); - за швидкістю розвитку – вибухові, раптові, швидкоплинні, плавні; - за ступенем можливості запобігання НС – неминучі (природні), попереджувані (техногенні, соціальні, антропогенні). Причини виникнення надзвичайної ситуації поділяються на природні та антропогенні. Природні причини. З усього виду небезпек вони належать до розряду найбільш стабільних і становлять стабільну загрозу для людства впродовж всього його існування. Природні явища, які мають надзвичайний характер і призводять до порушення нормальної діяльності населення, його загибелі, руйнування і знищення матеріальних цінностей називаються стихійними лихами. За причиною виникнення вони поділяються на: 1. Тектонічні - пов'язані з процесами, що виникають у надрах Землі. 2. Топологічні - причиною їх є процеси, що виникають на поверхні Землі. 3. Метеорологічні - пов'язані з процесами в атмосфері. Але в більшості випадків основною першопричиною виникнення цих стихійних лих є процеси які відбуваються в космосі. Антропогенні причини діляться на соціальні та економічні. Соціальні: ріст народонаселення; його непідготовленість; відсутність інформації про обстановку у НС; відсутність нормативно-правової бази; недбалість та некомпетентність посадових осіб, перевищення повноважень і т.д.; корупція, тероризм тощо. Економічні причини: недосконалість технічних засобів і технологічних процесів;зміна довкілля внаслідок природокористування (забруднення); бідність (зношування техніки, недостача коштів на модернізацію, профілактику й т.д.).
2. Найменування та визначення основних показників джерел природних надзвичайних ситуацій. Джерелом природної надзвичайної ситуації є небезпечне природне явище або процес, причиною виникнення якого може бути: землетрус, викид вулкану, обвал, сель, провал ґрунту, ерозія, перероблення берегів, цунамі, лавина, повінь, підтоплення, затор, штормовий нагін води, сильний вітер, смерч, пильна буря, суховій, сильні опади, засуха, заморозки, туман, гроза, природні пожежі, зміни стану суші, складу і властивостей атмосфери, стану гідросфери та біосфери тощо. Найменування основних параметрів дії факторів ураження джерел небезпеки у надзвичайних ситуаціях, які оказують вплив на життя і здоров'я людей сільськогосподарських тварин і рослин, об'єкти економіки і довкілля наведені в таблиці 21.1.
Таблиця 21.1
|