У своїй роботі шкільна інспекція керується постановами і законами Верховної Ради, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами та нормативними документами Міністерства освіти України, управління освіти обласної держадміністрації, відділу освіти районної держадміністрації.
У зміст роботи шкільної інспекції входить контроль за:
— забезпеченням закладів освіти кадрами;
— виконанням загальноосвітніми навчально-виховними та іншими закладами освіти постанов, наказів, директивних та нормативних документів;
— станом викладання та якістю знань, умінь і навичок учнів, їх вихованістю;
— виконанням завдання по охопленню обов'язковим навчанням всіх дітей шкільного віку, що проживають у мікрорайоні школи;
— за роботою адміністрації закладу освіти по підвищенню кваліфікації педагогічних працівників;
— вивченням і впровадженням передового педагогічного досвіду, досягнень психолого-педагогічної науки;
— вивченням морально-психологічного клімату в колективі.
Основні умови ефективного інспектування — це плановість, систематичність, усебічність, глибина педагогічного аналізу стану справ, об'єктивність в оцінці роботи, вимогливість, тактовність інспекторського персоналу.
Інспектування поділяють на фронтальне і тематичне. Фронтальне інспектування передбачає перевірку всіх сторін діяльності загальноосвітнього навчально-виховного закладу. Тематичне інспектування дає можливість глибоко і всебічно вивчити лише одне питання роботи школи чи групи шкіл (наприклад, «Стан викладання та якість знань учнів з математики», «Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроці», «Диференціація навчання школярів», «Організація позашкільної та позакласної виховної роботи»).