Тематика, термін та перелік освітніх закладів, що підлягають інспектуванню, визначені в річних планах роботи відділу, управління, Міністерства освіти. Проведенню інспекторської перевірки передує підготовча робота. У ході підготовчої роботи опрацьовуються керівні і нормативні документи і матеріали, пов'язані з темою перевірки, визначаються і аналізуються наявні матеріали і показники роботи загальноосвітнього навчально-виховного закладу, матеріали попередніх перевірок. Підбирається бригада та розподіляються обов'язки між її членами. До складу бригади відділу освіти райдержадміністрації можуть входити працівники відділу освіти, методисти райметодкабінетів, працівники позашкільних установ, голови районних методичних об'єднань вчителів-предметників, вчителів початкових класів, керівники загальноосвітніх навчально-виховних закладів.
Для проведення перевірки складається пам'ятка, готуються тексти контрольних робіт, запитання до усного опитування, завдання для практичних робіт, тексти для анкетування учнів. Проводиться інструктаж з членами бригади.
Перелік питань, які включають в пам'ятку, залежить від виду і теми перевірки. Наприклад, пам'ятка для фронтальної перевірки загальноосвітнього навчально-виховного закладу може бути такою:
1. Статут навчально-виховного закладу: відповідність його вимогам Типового статуту.
2. Навчальні плани і програми: відповідність їх базовим планам і програмам Міністерства освіти, розподіл годин шкільного компоненту, доцільність цього розподілу; авторські навчальні плани і програми, погодженість їх з Головним управлінням Міністерства освіти України.
3. Система планування діяльності закладу.
4. Стан викладання навчальних предметів, якість знань, умінь і навичок учнів.
5. Система виховної роботи.
6. Позакласна, позашкільна, гурткова робота.
7. Зв'язок школи, сім'ї, громадських організацій у вихованні дітей.
8. Стан фізичної підготовки та допризовної підготовки юнаків.
9. Групи продовженого дня.
10.Робота шкільної бібліотеки.
11.Вивчення і впровадження у практику роботи досягнень психолого-педагогічної науки, передового педагогічного досвіду.
12.Експериментальна робота закладу (актуальність теми, стан експерименту).
13.Стан внутрішньошкільного контролю.
14.Методична робота.
15.Навчально-матеріальна база закладу (стан навчальних, спальних і господарських приміщень; забезпеченість навчально-наочними посібниками, ТЗН, обладнанням, інструментами, матеріалами, меблями навчальних кабінетів, шкільних майстерень; база з фізичної культури та допризовної підготовки юнаків: спортивні майданчики, спортзали, стрілкові тири тощо, їх обладнання).
16.Стан ведення шкільної документації.
17.Морально-психологічний клімат у колективі.
18.Робота ради навчально-виховного закладу.
Максимальна тривалість фронтальної первірки загальноосвітнього навчально-виховного закладу освіти — 2 тижні. У ході перевірки члени бригади спостерігають і аналізують навчальні заняття, проводять контрольні роботи, усне опитування учнів, бесіди з учнями, вчителями, керівниками школи, відвідують позакласні заходи, перевіряють стан внутрішньошкільного керівництва і контролю, організацію методичної роботи, ведення шкільної документації і інше.
При виявленні недоліків досліджуються і розкриваються їхні причини, надається практична допомога: методичні рекомендації, зразки планів, наочних посібників, різні матеріали з досвіду роботи вчителів та інші.
Підсумки перевірки проводяться як в ході самого інспектування (кожний перевіряючий в ході аналізу навчального заняття, позакласного виховного заходу, вивчення шкільної документації та ін. дає оцінку роботи того чи іншого педагогічного працівника), так і після його завершення.
Кінцеві підсумки інспектування проводяться на педагогічній раді загальноосвітнього навчально-виховного закладу (якщо це фронтальна перевірка, яка проводиться відділом освіти) або на нараді керівників закладів освіти (якщо це тематична перевірка, яка проводиться управлінням освіти, Міністерством освіти). Керівник перевірки виступає із доповіддю, в якій дається аргументований аналіз діяльності педагогічного колективу, вказується на його досягнення і недоліки, розкриваються причини цих недоліків та шляхи їх подолання.
Результати інспекторської перевірки оформляються у вигляді акту, доповідної записки або довідки. Зауваження та пропозиції заносяться до контрольно-візитаційної книги.
Закладу освіти не пізніше, ніж через два тижні надсилається копія доповідної записки чи іншого підсумкового документу за наслідками перевірки.
Перевірка виконання інспекторських пропозицій здійснюється самим інспектором відділу, управління, Міністерства освіти (або можуть залучатися інші працівники). Вона може проводитися у формі повторної перевірки, якщо в роботі закладу освіти виявлено істотні недоліки, бесіди з керівником закладу освіти про вжиті заходи. Якщо пропозиції не виконано, то з'ясовуються причини, надається допомога. Зауваження інспекторської перевірки знімаються з контролю після повного їх виконання.
Тема № 4. Ліцензування та атестація загальноосвітнього навчального закладу (4 год.)
План
- Зміст ліцензування ЗНЗ.
- Порядок проведення ліцензування ЗНЗ.
- Завдання атестації ЗНЗ.
- Порядок проведення атестації ЗНЗ.
5. Ліцензування та атестація загальноосвітніх навчальних закладів
6. Загальноосвітні навчально-виховні заклади можуть розпочинати свою діяльність тільки за наявності ліцензій. Ліцензування — це підтвердження права навчально-виховного закладу здійснювати діяльність по наданню послуг для отримання загальної середньої освіти на рівні державних стандартів. Мета ліцензування — встановлення відповідності програми діяльності навчально-виховного закладу заявленому статусу, створення рівних можливостей для суб'єктів підприємництва на ринку освітніх послуг, забезпечення захисту прав і законних інтересів держави та замовників цих послуг.
Для проведення ліцензування загальноосвітніх навчально-виховних закладів при обласних державних адміністраціях створюється регіональна експертна рада.
На ліцензійну експертизу подаються такі матеріали: заява на ліцензування освітньої діяльності, в якій вказується тип навчально-виховного закладу, загальний напрям діяльності, обсяги прийому дітей. До заяви додаються дозвіл на заснування закладу, свідоцтво про його державну реєстрацію, статут навчально-виховного закладу, навчально-виховні плани, освітні вимоги до випускників, відомості про соціальну інфраструктуру закладу освіти, матеріально-технічне та навчально-методичне забезпечення.
Регіональні експертні ради у двомісячний термін проводять ліцензійну експертизу і подають свій висновок до органу, який приймає рішення про видачу ліцензій. Він у свою чергу в тримісячний термін повинен розглянути подані матеріали і прийняти рішення про видачу ліцензій або про відмову в її видачі.
Ліцензія видається на термін, що відповідає тривалості навчання, але не менше, ніж на три роки. Контроль за дотриманням умов ліцензування закладом здійснює орган, що видав ліцензію на провадження освітньої діяльності.
Усі заклади освіти, що отримали право на проведення освітньої діяльності, вносяться до Державного реєстру закладів освіти України.
Ліцензований заклад освіти зобов'язаний пройти атестацію. Атестація — це підтвердження державою здатності закладу до проведення навчально-виховного процесу на рівні державних стандартів освіти. Метою атестації є перевірка вимог чинного законодавства щодо забезпечення конституційного права на освіту і відповідності закладу освіти державним вимогам (стандартам освіти). Періодичність проведення атестації — не частіше одного разу у 5 років. Позачергова атестація може проводитися з ініціативи закладу освіти або органу державного управління.
Проведення атестації закладів освіти покладається на Міністерство освіти, міністерства та відомства, що мають у своєму підпорядкуванні заклади освіти, Державну інспекцію закладів освіти, управління освіти обласних державних адміністрацій.
Міністерство освіти розробляє і затверджує перелік документів, необхідних для організації та проведення атестації закладів освіти.
Для організації проведення атестаційної експертизи створюються регіональні експертні ради або центри. Атестацію закладу освіти проводить експертна комісія, до складу якої входять працівники органів державного управління та Державної інспекції закладів освіти, висококваліфіковані педагогічні та науково-педагогічні працівники, а також можуть залучатися представники зацікавлених організацій, підприємств і установ, професійних і творчих спілок.
Заклад освіти, що атестується, подає до регіональної експертної ради матеріали самоаналізу освітньої діяльності, що включають аналіз стану навчально-матеріальної бази, кадрового і навчально-методичного забезпечення, копії навчальних планів і програм тощо. Експертна комісія працює в закладі освіти не більше двох тижнів.
За підсумками роботи експертна комісія складає акт атестаційної експертизи закладу освіти, в якому містяться рекомендації щодо визнання закладу освіти атестованим або неатестованим, і передає його регіональній експертній раді та керівництву закладу освіти.
У випадку незгоди закладу освіти з рекомендаціями експертної комісії він має право подати апеляцію до органу державного управління освітою, на який покладається проведення атестації. Якщо апеляція визнається правомірною, то призначається новий склад експертної комісії, висновки якої є остаточними.
Регіональна експертна рада на основі розгляду матеріалів атестаційної експертизи готує мотивований висновок щодо атестації закладу освіти та подає його до органу державного управління освітою, на який покладено проведення атестації. Він приймає рішення про атестацію цього закладу. Заклад освіти визнається атестованим, якщо результати його діяльності відповідають встановленим державним вимогам. Атестованому закладові освіти видається свідоцтво про державну атестацію і надається право видачі документа про освіту державного зразка.
Неатестований заклад освіти позбавляється ліцензії про проведення освітньої діяльності.