Аеродинамічний опір.
Стінки повітропроводу і предмети, що знаходяться в ньому, завдають опір руху повітря, який називається аеродинамічним опором. Розрізняють три види опорів: тертя, місцевий і лобовий. Опір тертя характеризує втрату енергії повітряного потоку під час його тертя по стінках. Ця втрата енергії (депресія) розраховується за формулою:
де За формулою (3.8) можна розрахувати депресію тертя даного повітропроводу при заданих Коефіцієнт Вираз:
[див. формулу (3.8)] називається аеродинамічним опором тертя. Чим він більший, тим більше втрати енергії на тертя З формул (3.8) і (3.9) маємо ще один вираз для депресії тертя:
Зменшення опору тертя повітропроводу можливе при зниженні шорсткості його стінок, а також при збільшенні перетину повітропроводу. Місцеві опори виникають за різкої місцевої зміни форми потоку (повороти, звуження, розширення, місця з’єднання декількох повітропроводів і таке інше). Основною причиною їх виникнення є утворення вихрових (застійних) зон (мал. 14), що поглинають частину енергії потоку.
1
2
Мал. 14. Схема утворення вихрових зон (1 і 2) при звуженні потоку.
Депресія місцевого опору розраховується за формулою:
де Коефіцієнт __________ * Більш детальні відомості про Для зменшення місцевих опорів необхідно надавати повітропроводам такі форми, за яких об’єми застійних зон були б мінімальними (закруглення кутів, плавна зміна перетину та інше). Лобові опори виникають при набіганні потоку на різні перешкоди (стійки, розстріли і таке інше). Основною причиною їх виникнення є вихрові зони за обтікаємими тілами (мал. 15).
Мал. 15. Схема утворення вихрової зони при обтіканні потоками циліндру. Депресія лобових опорів розраховується за формулою:
де Коефіцієнт Для зменшення лобового опору тіла необхідно надати йому більш омивану форму; зниження шорсткості незначно зменшує опір.
|