Визначення вологості
Вологість насіння визначають методом висушування або за допомогою електровологомірів. Через недостатню точність електро-вологомірів основним вважається метод висушування. Однак для внутрішньогосподарського контролю швидке визначення вологості електровологомірами (навіть у полі) має велике значення. Особливості й техніка визначення ними вологості подаються у спеціальних інструкціях до них. Метод висушування. Робочі проби виділяють з середньої після ретельного її перемішування струшуванням посудини. Для круп-нозерних культур (з масою наважки для визначення чистоти більше 10 г) — 45—50 г, дрібнозерних (з масою наважки менше 10 г) —, 23—25 г. Насіння деяких культур розмелюють на електричному лабораторному млинку (табл. 10).
Таблиця 10. Термін розмолу насіння
Із розмелених зерен відважують в алюмінієві бюкси дві наважки по 4,0—5,0 г кожна. Бюкси з наважками ставлять на кришки й вміщують у сушильну шафу, підігріту до необхідної температури. Висушування насіння проводять за умов, наведених у табл. 11.
Таблиця 11. Умови висушування борошна і насіння
Після висушування насіння протягом зазначених строків бюкси виймають з сушильної шафи тигельними щипцями, накривають кришками і ставлять для охолодження на 8—10 хв., на металеву плиту або на 15—20 хв. в ексикатор, а потім зважують. Для насіння зернових, зернобобових культур з вологістю понад 18% (сої — 16%) застосовують двоступеневе сушіння, що включає в себе попереднє й основне висушування. Для цього відважують 20 г насіння, кладуть у сітчастий бюкс і підсушують за умов, наведених у табл. 12.
Таблиця 12. Умови підсушування насіння при двоступеневому аналізі
|