Методи ціноутворення, які базуються переважно на витратах підприємства
Усі основні методи ціноутворення можна поділити на чотири групи: - методи, які базуються переважно на витратах підприємства; - методи, які базуються переважно на споживчих властивостях продукції; - методи, що базуються переважно на зовнішніх по відношенню до підприємства чинниках ціноутворення; - методи непрямого ціноутворення, які застосовуються для реалізації тактичних напрямків цінової політики підприємства. Слід відмітити, що такий поділ методів ціноутвореня є досить умовним, так як в кінцевому рахунку ціноутворення повинне базуватись на врахуванні всіх основних чинників, що впливають на процес встановлення цін на продукцію підприємства. До основних методів ціноутворення, які базуються на витратах підприємства, слід віднести: 1. Визначення ціни на основі повних (середніх) витрат. За цим методом ціна одиниці продукції визначається за формулою:
де С – собівартість одиниці продукції, П – величина запланованого прибутку на одиницю продукції, Р – рівень рентабельності продукції у %. 2. Визначення ціни на основі змінних витрат. За цим методом ціна одиниці продукції визначається за формулою:
де Ззм - змінні витрати на одиницю продукції, dз – надбавка до змінних для покриття постійних витрат і прибутку підприємства. 3. Метод структурної аналогії. Суть даного методу полягає у тому, що при відомій структурі витрат на аналогічну продукцію підприємства та питомій величині окремого виду витрат на нову продукцію розраховується ціна нової продукції:
де АН - величина окремого виду витрат (матеріали, заробітна плата тощо), dа-питома вага цих витрат в аналогічній продукції, Цн - ціна нової продукції підприємства. 4. Метод встановлення цін, за якого прибуток визначається пропорційно вкладеному капіталу в виробництво продукції. За цим методом ціна одиниці продукції визначається за формулою, що за своєю сутністю є аналогічною формулі питомих приведених витрат:
де Ен – нормативна прибутковість інвестицій у виробництво продукці, к – питома капіталомісткість одиниці продукції. 5. Розрахунок ціни на підставі цільового прибутку. Особливість цього методу полягає у тому, що ціну поставлено в жорстку залежність від загального розміру прибутку, який підприємство передбачає одержати від продажу певної кількості продукції. За умови прямолінійної динаміки залежних величин ціна за цим методом встановлюється за такою формулою:
де Зв - змінні витрати на одиницю продукції; Пв - постійні витрати весь обсяг продукції за певний період (квартал, рік); Пзаг - загальна сума прибутку, що планується до отримання від продажу продукції за той самий період; Nз— задані обсяги реалізації продукції в натуральному вимірі.
|