Лабораторне заняття № 6
Тема: Гриби та лишайники. Мета: З’ясувати місце грибів у системі органічного світу, встановити особливості будови міцелію грибів та талома лишайників. Проаналізувати способи розмноження цих організмів, а також їх поширення у природі. Теоретичні запитання: 1. Загальна характеристика грибів. 2. Різноманітність будови вегетативного тіла грибів. 3. Живлення. Симбіоз з іншими організмами. 4. Розмноження грибів. Типи спороутворення. 5. Відділи грибів, їх основні представники. 6. Лишайники. Взаємовідношення гриба і водорості в тілі лишайника. 7. Класифікація лишайників за структурою талома. 8. Способи розмноження лишайників.
Основні поняття теми: міцелій, хламідоспори, склероцій, оідії конідії, дикаріотичний міцелій, гіменій, аскоспори, базидіоспори, гаметангіогамія, соматогамія, ризоїди, ізидії, соредії. Матеріал і обладнання:мікроскопи, мікропрепарати, лупи, живий або фіксований матеріал грибів, колекція лишайників, таблиці. Практичні завдання: 1. 2. Ознайомитись з будовою мукора, пеніцила та аспергіла. Розглянути на рисунку представлені види грибів. З’ясувати особливості будови міцелію та органів спороношення. До рисунків зробити відповідні позначення.
3. Вивчити будову плодового тіла і гіменіального шару шапкового гриба. Розглянути міцелій грибів, що складається з членистих гіф та плодові тіла, які мають шапинку і ніжку. Визначити, де розміщений спороносний шар (гіменофор). Зробити позначення до рисунку.
4. Ознайомитись із морфологічними типами слані лишайників. Розглянутиколекцію лишайників та визначити морфологічні типи їх слані. На рисунку знайти їх і зробити відповідні підписи.
5. Вивчити анатомічну будову лишайників. Розглянути гомеомерні та гетеромерні таломи лишайників. З’ясувати особливості анатомічної будови їх слані. Звернути увагу на відмінність у розташуванні клітин водоростей і гіф гриба в їх сланях. На рисунку поперечного розрізу таломів відмітити тип слані лишайника та структури, які входять до його складу.
Запитання для самоаналізу та самоперевірки: 1. Які особливості будови тіла грибів? 2. Чому гриби виділяють в окреме царство? 3. Які ви знаєте способи вегетативного і безстатевого розмноження грибів? 4. Які форми статевого розмноження є у нижчих грибів? 5. Як називається симбіоз гриба і коренів вищих рослин? 6. Як називається спороносний шар шапкових грибів і де він розвивається? 7. Яку будову має талом лишайників? Яка функція грибів і водоростей в лишайниках? 8. Які таломи лишайників називаються гетеромерними? 9. Як можуть розмножуватись лишайники? Рекомендована література: 1. Кудряшов Л.В. и др. Ботаника с основами экологии.- М.: “Просвещение”, 1979. - С.123-183. 2. Лисов Н.Д. Практикум. Ботаника с основами экологии. - Минск: “Вышэйшая школа”, 1991. - С.13-24. 3. Мороз І.В., Гришко-Богменко Б.К. Ботаніка з основами екології. - К.: “Вища школа”, 1994. - С.99-133.
|