Лабораторне заняття № 7
Тема: Вищі спорові рослини. Мета: На прикладі окремих представників вивчити особливості будови і розвитку мохоподібних, плауноподібних, хвощеподібних та папоротеподібних. Теоретичні запитання 1. Особливості будови та розвитку мохоподібних. 2. Особливості будови та розвитку плауноподібних. 3. Особливості будови та розвитку хвощеподібних. 4. Особливості будови та розвитку папоротеподібних.
Основні поняття і терміни теми: спорофіт, гаметофіт, ризоїди, антеридії, архегонії, спорогон, елатери, протонема, парафізи, перистом, спорангій; стробіл, спорофіл, трофофіл, вайї, сорус, заросток. Матеріал і обладнання: мікроскопи, мікропрепарати, живі або фіксовані зразки мохів, гербарні зразки плауна булавовидного, хвоща польового, чоловічої папороті, таблиці. Практичні завдання: 1. Вивчити особливості будови гаметофіта і спорофіта зозулиного льону. На гербарних зразках розглянути особливості зовнішньої будови чоловічого та жіночого гаметофітів зозулиного льону, встановити характер розвитку спорофіту (спорогону). Зясувати особливості протікання життєвого циклу моху. Підписати рисунок.
2. Вивчити особливості будови та розмноження рівноспорових плауноподібних на прикладі плауна булавовидного. Ознайомитись за гербарними зразками із зовнішньою будовою плауна булавовидного. З’ясувати особливості протікання його життєвого циклу.
3. Вивчити особливості будови та розмноження хвощеподібних на прикладі хвоща польового. Розглянути гербарій весняних і літніх пагонів хвоща польового. За таблицями з’ясувати особливості протікання його життєвого циклу. Підписати основні етапи розвитку хвоща польового:
4. Ознайомитись з циклом розвитку чоловічої папороті. Розглянути гербарій щитника чоловічого. Звернути увагу на будову спорофіта, на особливості формування листків. Зробити підписи до схеми циклу розвитку папороті.
Запитання для самоаналізу та самоперевірки: 1. Чим представлений у мохів гаметофіт і чим спорофіт? Яке покоління у мохів переважає в циклі розвитку? 2. Чим відрізняється сфагновий мох від зозулиного льону? 3. Охарактеризуйте гаметофіт плауна булавовидного. Чим закінчується його розвиток? З чого починається? 4. Яке співвідношеня спорофіта і гаметофіта у життєвому циклі плауна булавовидного? 5. Опишіть зовнішній вигляд спорофітів хвощів. 6. Хвощі – рівно- чи різноспорові рослини? Що є характерним в будові спор хвощів? 7. Які особливості будови спорофіта чоловічої папороті? 8. Як називають листки папоротей? Що таке сорус? Яка його будова? Рекомендована література: 1. Дорохина Л.Н., Нехлюдова А.С. Руководство к лабораторным занятиям по ботанике с основами экологии. М.: “Просвещение”, 1986. - С.91-96. 2. Кудряшов Л.В. и др. Ботаника с основами экологии. - М.: “Просвещение”, 1979. - С.183-209. 3. Лисов Н.Д. Практикум. Ботаника с основами экологии. - Минск: “Вышэйшая школа”, 1991. - С.59-66. 4. Мороз І.В., Гришко-Богменко Б.К. Ботаніка з основами екології. К.: “Вища школа”, 1994. С.135-148.
|