С Т А Т У Т
редакції газети „Галичина” – газети Рад народних депутатів Івано-Франківської області Газета „Галичина” – друковане видання Рад народних депутатів, надалі Газета, розрахована на республіканську аудиторію. Виходить чотири рази на тиждень, розповсюджується в межах України, а також в українській діаспорі. Газета об’єктивно інформує читачів про події в краї, Україні, світі, висвітлює діяльність Рад народних депутатів, хід економічної реформи, сприяє встановленню незалежної правової демократичної Української держави. Редакція газети „Галичина” сприяє здійсненню рівних прав громадян на вільне висловлювання думок, отримання і поширення суспільно значимої інформації. Всю творчу та організаційну роботу газета підпорядковує одній меті – служінню інтересам людей, консолідації усіх здорових сил на зміцнення політичного і економічного суверенітету України. Редакція газети „Галичина” у своїй діяльності керується законодавством, зокрема Законом України „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, дбає про дотримання інтересів трудового колективу, за схоронність і примноження наявної власності газети. Місцезнаходження: м. Івано-Франківськ: вул. Січових Стрільців, 25; тел. 2-50-90.
І. ЗАСНОВНИКИ
Засновниками газети „Галичина” (надалі Редакція) – є обласна Рада народних депутатів і трудовий колектив редакції „Галичини”, які будують свою діяльність на основі установчого договору. Редакція самостійно здійснює політику, визначену програмою цього видання. При виникненні принципових розбіжностей між засновниками на вимогу однієї із сторін спірне питання вирішується в порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством України і згідно зі ст. 9 Закону України „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”. При нездатності засновників знайти спільне взаємоприйнятне рішення, може бути поставлене питання про розрив співзасновницьких відносин. Редакція є юридичною особою з часу державної реєстрації, має окремий баланс, розрахунковий та інші рахунки, круглу печатку зі своїм найменуванням, кутовий штамп та інші необхідні реквізити.
ІІ. ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР
Діяльністю редакції в межах повноважень, визначених цим статутом, керує головний редактор. Він представляє газету у відносинах із співзасновниками і видавцями, з авторами, державними установами, профспілковими і судовими органами, громадськими і кооперативними організаціями, об’єднаннями і громадянами. Головний редактор очолює редакційну колегію, організовує і спрямовує її роботу, веде засідання, здійснює кадрову політику, забезпечує виконання прийнятих рішень. Крім усього, зазначеного вище, головний редактор виконує обов’язки, визначені Законом України „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні)”. Головний редактор газети обирається на посаду на загальних зборах трудового колективу і затверджується сесію обласної Ради. Він не може бути звільнений з посади без згоди трудового колективу редакції.
ІІІ. РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Обирається з числа журналістів прямим таємним голосуванням творчих працівників редакції. Очолює редколегію головний редактор. Редколегія – дорадчий орган управління діяльністю редакції. До її основних функцій входить: перспективне планування роботи і підтримання високого професійного рівня видання; визначення структури, штатного розкладу і кадрового складу редакції; встановлення правил внутрішнього розпорядку в колективі і форм оплати праці журналістів. З найважливіших питань рішення приймається більшістю голосів членів редколегії. Рішення редакційної колегії набирає чинності після його затвердження головним редактором і є обов’язковим для виконання членами трудового колективу.
IV. ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ
Основною формою здійснення повноважень трудового колективу є загальні збори. За погодженням із профспілковою організацією вони визначають форми і систему оплати праці співробітників редакції, затверджують правила її внутрішнього розпорядку. Збори затверджують план економічного і соціального розвитку редакції, обирають головного редактора, вирішують інші питання, передбачені ст. 15 (п. 3) Закону України „Про підприємства”.
V. ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ ЖУРНАЛІСТІВ
Журналісти редакції працюють у рамках положень Закону України „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, а також інших нормативних документів. Кожен журналіст має право на повідомлення через газеті будь-якого факту, на аналіз та оцінку будь-якої ситуації. Має право виступати з критичними матеріалами з одного й того ж питання стільки разів, скільки необхідно для його повного з’ясування і розв’язання. Журналісти відображають усі аспекти політичної думки, всі політичні кампанії, що проводяться в області й поза її межами, не ухиляються від гострих тем. На сторінках газети можуть друкуватися матеріали авторів і журналістів, чиї думки розходяться з офіційною точкою зору і позицією газети. Одночасно редакція зберігає за собою право при потребі коментувати публікації. Правка матеріалів здійснюється, як правило, за погодженням з автором. При виникненні з цього приводу конфлікту між автором і працівником редакції, який готував матеріал до друку, питання виноситься на розгляд редколегії. Журналіст несе персональну відповідальність за точність фактів, які наводить у власних публікаціях. Журналіст має право відмовитися від написання матеріалу за своїм підписом, якщо це протирічить його переконанням, зняти свій підпис під матеріалом, зміст якого, на його думку, був перекручений в процесі редакційної підготовки, оговорити збереження таємництва авторства. Журналіст користується також іншими правами, представленими йому згідно з Законом про пресу. Журналіст зобов’язаний дотримуватися програми діяльності газети, у своїй роботі керуватися редакційним Статутом і Законодавством про пресу.
VІ. ПОРЯДОК УТВОРЕННЯ МАЙНА РЕДАКЦІЇ
Майно редакції формується за рахунок коштів, які надходять від передплати і продажу частини тиражу в газетних кіосках, від рекламної діяльності й різного роду цільових перерахувань підприємств, організацій і кооперативів та при необхідності державної дотації, яка передбачені Законом України „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством. При умові одержання прибутку 10 відсотків його використовується для підвищення заробітної плати працівників редакції у відповідності з рішенням загальних зборів колективу. Форми і розмір матеріального стимулювання співробітників газети за підсумками фінансово-господарської діяльності редакції визначається положенням, затвердженим на загальних зборах колективу. Вся фінансово-господарська діяльність редакції будується на основі плану економічного і соціального розвитку газети.
VІІ. ПРЕДМЕТ ДІЯЛЬНОСТІ
Редакція газети „Галичина” на основі цього Статуту і Закону про пресу займається комерційною і видавничою діяльністю, а саме: 3.11.широко публікує рекламу і оголошення; 3.12.видає Газету, додатки до газети „Галичина”; 3.13.видає художню, науково-технічну, пізнавальну літературу, збірники Законів незалежної України, книги місцевих науковців і письменників, календарі; 3.14.друкує візитки приватних осіб і фірм, тематичні буклети і плакати; 3.15.надає фото- і художні послуги; 3.16.виготовляє альбоми пам’ятних дат громадян чи історії підприємств; 3.17.реалізує свою та іншу продукцію через торговельну мережу і власні кіоски; 3.18.проводить аукціони, благодійні акції; 3.19.робить переклади текстів; 3.20.надає послуги з набору текстів; 3.21.займається посередницькою діяльністю.
VІІІ. ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Газета через рекламно-комерційний відділ спільно із зарубіжними фірмами й приватники особами 2.1. укладає договори на предмет співробітництва в галузі реклами, торгівлі, наданні різних послуг тощо; 2.2. закуповує оргтехніку, папір для свого видання та іншої друкованої продукції; Редакція має свій валютний рахунок, через який проводить фінансові розрахунки із зарубіжними фірмами.
ІХ. СТАТУТ ГАЗЕТИ
Статут газети, а також поправки до нього, приймаються на загальних зборах працівників редакції і затверджуються головним редактором газети та головою обласної Ради народних депутатів.
Х. УМОВИ РЕОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ РЕДАКЦІЇ
Реорганізація і ліквідація Редакції проводиться за рішенням засновників за участю трудового колективу редакції, чи за рішенням суду або арбітражного суду у випадках і порядку, передбаченому чинним законодавством.
Головний редактор /підпис/ Б.Галюк Додаток 6 УСТАНОВЧИЙ ДОГОВІР між співзасновниками Івано-Франківською обласною Радою народних депутатів і трудовим колективом редакції газети „Галичина”
Згідно зі ст. 9 та 31 Закону України „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” обласною Радою народних депутатів в особі її голови С. Волковецького і трудовим колективом редакції в особі головного редактора Б. Галюка укладено Установчий договір, за яким сторони беруть на себе такі зобов’язання:
І. Обласна Рада народних депутатів 2.7. Обласна Рада спільно з редакцією визначає програму видання, його концепцію й основні напрями діяльності. 2.8. Надає редакції офіційну інформацію, рішення, повідомлення та інші документи обласної Ради, її робочих органів для висвітлення їх у пресі. 2.9. Гарантує депутатам обласної та інших Рад народних депутатів згідно із Законом про статус народного депутата можливість для виступів у газеті з актуальними статтями, які не суперечать програмним цілям видання. 2.10.Як співзасновник забезпечує економічну підтримку газети, щорічно виділяє і вчасно перераховує з бюджету кошти для нормального функціонування редакції і своєчасного виходу газети. 2.11.Згідно зі ст. 31 Закону України про пресу сприяє у вирішенні побутових умов життя і праці журналістів та інших співробітників редакції. 2.12.При наявності прибутку від діяльності редакції бере участь у його розподілі.
ІІ. Трудовий колектив редакції газети „Галичина” 1.1. Неухильно здійснює програму видання, виражену в епіграфі „В єдності – сила народу” і спрямовану на побудову незалежної правової демократичної Української держави, утвердження в Галичині і в Україні повноправного громадянського суспільства. 1.2. Здійснює творчу роботу щодо висвітлення діяльності Ради, її комісій, робочих органів, а також інших питань життя області і держави на основі статей 2, 3, 6, 23, 25, 26 і 36 Закону України „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, а також редакційного Статуту, відповідно до яких газета є вільною і втручання в її діяльність поза межами Закону про пресу забороняється. 1.3. Надає співзасновникові право на публікацію безкоштовних оголошень про проведення заходів духовного, патріотичного, культурологічного спрямування, а також про роботу сесій тощо. 1.4. Редакція готує до друку матеріали, подані обласною Радою, депутатами місцевих Рад, залишаючи за собою право на опрацювання (літературне редагування, скорочення чи виклад) згідно з чинним законодавством. 1.5. Редакція може мати власну точку зору як на процеси, що відбуваються в області, в Україні, так і на діяльність обласної Ради, депутатів всіх рівнів. Журналісти мають право на критичний аналіз роботи як обласної Ради в цілому, так і її комісій, фракцій, окремих депутатів. 1.6. Спільно із співзасновником фінансує випуск газети з коштів, що надходять від передплати, продажу газет вроздріб, рекламної та комерційної діяльності тощо.
Голова обласної Ради Головний редактор народних депутатів газети „Галичина” /підпис/ С. Волковецький /підпис/ Б. Галюк (кругла печатка) (кругла печатка) /дата/
Додаток 7 „Затверджую” Головний редактор /підпис/ В.Назарук „___”___________2000__р. /кругла печатка/
ФУНКЦІОНАЛЬНІ ОБОВ’ЯЗКИ працівників секретаріату редакції Секретаріат – творчо-організаційний підрозділ редакції, працівники якого безпосередньо займаються координуванням роботи відділів, частково літературною підготовкою матеріалів, їх ілюстративним оформленням, а також плануванням роботи редакції. У редакційній ієрархії секретаріат посідає місце після редакторату. Секретаріат складається з відповідального секретаря, який очолює цю структуру, заступника відповідального секретаря, літературного редактора, фотокореспондента, коректорів і кур’єра. Секретаріатові підпорядковуються обидва підрозділи комп’ютерного центру редакції з питань випуску газети, а також відділ листів в частині підготовки випуску газети Вказівки секретаріату щодо випуску чергових номерів газети, підготовки текстових та фотоматеріалів для газети, черговості підготовки матеріалів, виконання запланованих завдань, відносин з друкарнею є обов’язковими для виконання творчими і технічними працівниками редакції. Відповідальний секретар: 2.1. очолює секретаріат і відповідає за його роботу, керує роботою підлеглих йому працівників редакції, координує роботу відділів редакції, вирішує організаційні проблеми технічного характеру при випуску газети; 2.2. займається літературною підготовкою матеріалів; 2.3. систематизує матеріали; 2.4. організовує самотужки або з допомогою авторів публікацій підготовку ілюстрованих матеріалів для них; 2.5. подає редакторатові пропозиції щодо змісту чергових номерів газети; 2.6. після погодження з головним редактором або його заступниками змісту чергових номерів газети займається підготовкою випуску газети: виготовленням макетів сторінок, подає їх до комп’ютерного центру у визначені строки разом із текстовими та ілюстраційними матеріалами; 2.3.контролює виконання вказівок редакторату щодо змін у текстах чи оформленні чергових номерів газети; 2.4.контролює якість підготовки чергових номерів газети; 2.5.контактує з друкарнею стосовно друку газети, термінів передачі їй фотоформ чергових номерів газети і т.і.; 2.6.займається організацією ілюстраційного архіву редакції; 2.7.організовує чергування випускових редакторів; 2.8.дотримується техніки безпеки праці і правил внутрішнього розпорядку. 2.9.Заступник відповідального секретаря виконує аналогічні функції з врахуванням його підпорядкованості відповідальному секретареві. Літературний редактор займається літературним редагуванням всіх текстових матеріалів, які надходять для публікування в газеті або для потреб редакції: 2.10.виправляє мову текстових матеріалів відповідно до нормативів української літературної мови, за винятком випадків вживання авторами історизмів, цитат, інших специфічних висловів для увиразнення мови матеріалів; 2.11.має право бракувати недосконалі матеріали; 2.12.здійснює семантичний контроль за текстами матеріалів; 2.13.дотримується техніки безпеки праці і правил внутрішнього розпорядку. Фотокореспондент займається підготовкою для газети і редакції фотографічних матеріалів (фотознімків) як за дорученням керівництва редакції і секретаріату, так і за власною ініціативою; 2.14.завдання щодо підготовки матеріалів для чергового номера газети є для фотокореспондента обов’язковими і першочерговими; 2.15.систематично займається поповненням фототеки редакції новими фотознімками основних тематик газети; 2.16.дотримується техніки безпеки праці і правил внутрішнього розпорядку. Коректор займається вичитуванням і правкою текстових матеріалів до газети, які надходять йому з комп’ютерного центру редакції, і зверстаних сторінок чергових номерів газети; 3.1.вичитує і звіряє текст набраного в комп’ютерному центрі матеріалу з текстом авторського оригіналу; 3.2.повертає секретаріатові виправлені текстові матеріали до газети з відтворенням на їх паспортах умовних позначень, нанесених редакторатом і секретаріатом; 3.3.контролює безумовне виконання працівниками комп’ютерного центру всіх текстових і графічних правок, змін, виявлених ним або ж нанесених редакторатом чи секретаріатом, на зверстаних сторінках чергових номерів; 3.4.текстові матеріали, які з певних причин не потрапили до чергового номера газети, повертає в секретаріат; 3.5.зверстані сторінки погоджує спочатку в секретаріаті, а після того – з першим заступником головного редактора і головним редактором; 3.6.згоду на випуск сторінок чергового номера газети на плівку дає після остаточного виправлення мовних помилок та нанесення графічних змін та згоди на це відповідального секретаря; 3.7.дотримується техніки безпеки праці і правил внутрішнього розпорядку. Кур’єр займається доставленням матеріалів і газет для редакції або з редакції іншим організаціям чи особам за вказівкою відповідального секретаря і секретаря приймальні; - дотримується техніки безпеки праці і правил внутрішнього розпорядку. Додаток 8 „Затверджую” головний редактор /підпис/ В.Назарук „____”___________200__ р. (кругла печатка) ФУНКЦІОНАЛЬНІ ОБОВ’ЯЗКИ редактора відділу газети „Галичина” Редактор відділу працює на утвердження авторитету газети, зміцнення її матеріально-фінансового становища, зростання тиражу і обсягу роздрібного продажу. Редактор відділу: — формує політику відділу, визначає головні тематичні лінії і пріоритетні напрями у веденні тих чи інших питань відділу, спрямовує роботу кореспондентів відділу, а також позаштатного активу. Розробляє тематичні плани відділу, замовляє окремі матеріали, а також цикли матеріалів, співпрацює з журналістами відділу, власкорами, фотокореспондентами, художниками, секретаріатом з метою кращої подачі матеріалів на сторінках газети; - читає і підписує матеріали кореспондентів відділу, а також матеріали власкорів, що стосуються тематики конкретного відділу; - має право повернути слабкий матеріал на доробку, а в разі, коли його Відхилити запропонований відділові матеріал дозволяється з наступних причин: 3.3.якщо матеріал позбавлений актуальності; 3.4.не сприяє консолідації між окремими групами чи людьми; 3.5.не належно літературно опрацьований; 3.6.обстоює аморальність; 3.7.містить не перевірені факти; 3.8.якщо автор уже підводив редакцію тим, що допустив у своїй публікації окремі неточності чи викривлені факти і тому редакція йому не довіряє; 3.9.автор написав матеріал від руки нерозбірливим почерком; — матеріал застарілий, не вчасно поданий. — відповідає за інформаційне забезпечення випуску газети, жанрову різноманітність, якість опрацювання, а також за заголовки і рубрики, які повинні бути цікавими, свіжими, оригінальними; - виконує завдання редакторату; - має право відмовитися від виконання творчого завдання, коли тематика матеріалу не відповідає його переконанням моральним, політичним, етичним, релігійним. Але про свою відмову він повинен вчасно повідомити адміністрацію чи редколегію; - розподіляє у відділі пошту редакції і разом з іншими працівниками газети бере участь у підготовці до друку авторських публікацій, а також листів позаштатних авторі в і читачів газети; - відправляє кореспондента свого відділу у творчі відрядження і сам їздить у відрядження, обґрунтовуючи поїздку перед керівництвом газети; - бере участь у нарадах, зборах, прес-конференціях, акціях громадського і політичного характеру з метою підготовки публікацій для газети, відправляє для участі у цих акціях журналістів відділу; - виконує функції чергового редактора на випусках газети; - повинен дбати про сприятливий творчий мікроклімат відділу і редакції, дотримуватися журналістської етики; - сприяє поліпшенню умов праці своїх працівників, дбає про їх безпечні умови праці, береже редакційне обладнання і майно; постійно працює над своїм інтелектуальним і, творчим рівнем, бере участь у творчих конкурсах, залучає до участі в них працівників відділу; бере участь у редакційних нарадах, планірках, летючках; бере участь у передплатних кампаніях газети; організовує матеріали рекламно-комерційного характеру; — періодично звітує про свою роботу перед редколегією і редакторатом; — дотримується техніки безпеки праці і правил внутрішнього розпорядку. Додаток 9 „Затверджую” головний редактор /підпис/ В.Назарук „____”___________200__ р. (кругла печатка) ФУНКЦІОНАЛЬНІ ОБОВ’ЯЗКИ кореспондента відділу газети „Галичина” Кореспондент відділу газети працює на утвердження авторитету газети, зростання її тиражу і обсягів роздрібної торгівлі, зміцнення матеріального і фінансового становища газети; — працює за індивідуальним творчим планом, який узгоджує з редактором відділу або куратором творчої акції; — бере участь у розробці тематичних планів відділу, пропонує теми, своє бачення у висвітленні тих чи інших суспільних проблем на сторінках газети; — виконує завдання головного редактора, його заступників, відповідального секретаря, редактора відділу, які стосуються підготовки матеріалів до газети; має право відмовитися від завдання, якщо воно суперечить його політичним, етичним, моральним чи релігійним переконанням; готує матеріали до друку, дбає про достовірність фактів, цікаві форми подачі, добрі заголовки, а також оперативність подачі; бере участь у нарадах, прес-конференціях, й інших акціях з метою підготовки публікацій до газети; працює з позаштатними авторами газети, спрямовує їх, допомагає автору у підготовці публікації до друку, відбирає з переданої йому пошти найактуальніші листи чи їх фрагменти і готує їх до друку; виконує функції чергового редактора на випусках газети; за погодженням з адміністрацією чи редактором відділу буває у відрядженнях, де збирає матеріал для своїх майбутніх публікацій, звітує про пророблену у відрядженні роботу перед редактором свого відділу; прослідковує шлях підготованого ним матеріалу аж до появи його у сторінці, коли в цьому є потреба. Коли матеріал вчасно не потрапив на полоси, робить при необхідності правки, ставлячи відповідні помітки на паспорті матеріалу; в разі виробничої необхідності може бути залучений до роботи у вихідні та святкові дні; дбає про підвищення свого професійного рівня; дбає про фінансовий стан газети, готує матеріали рекламного характеру, організовує акції, які б сприяли зміцненню матеріального становища колективу газети, бере участь у рекламних та передплатних кампаніях газети; планує свою творчу діяльність і періодично звітує про свою роботу перед керівництвом редакції; дотримується журналістської етики і загальноприйнятих норм поведінки; дотримується техніки безпеки праці і правил внутрішнього розпорядку. Додаток 10 „Затверджено” „___” __________200__р. смт. Підволочиськ Посадова інструкція Редактора газети „Гомін волі” 1. Завдання, обов’язки та повноваження Здійснює керівництво діяльністю Редакції; розподіляє обов’язки між працівниками редакції, очолює та контролює їх роботу; забезпечує ефективне виконання покладених на редакцію завдань; несе персональну відповідальність за виконання покладених на редакцію завдань, законність прийнятих ним рішень; затверджує структуру та штатний розпис редакції в межах граничної чисельності та фонду оплати праці працівників; затверджує положення про структурні підрозділи та посадові інструкції працівників редакції; видає в межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їхнє виконання; розпоряджається коштами редакції у межах затвердженого кошторису витрат; створює у редакції конкурсні та атестаційні комісії; у встановленому порядку призначає на посади та звільняє з посади заступників та інших працівників редакції; діє від імені редакції і представляє його на підприємствах, в усіх організаціях і установах, незалежно від їхнього підпорядкування та форм власності, у тому числі за кордоном; визначає ступінь відповідальності працівників редакції, застосовує заохочення та накладає дисциплінарні стягнення на працівників редакції; організовує, регулює та контролює своєчасний та якісний розгляд працівниками редакції звернень громадян, громадських об’єднань, державних та недержавних підприємств, установ та організацій з питань, які стосуються діяльності редакції; планує, регулює та контролює ефективну взаємодію з іншими зацікавленими установами, підприємствами та організаціями, структурними підрозділами органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування при розв’язанні питань, що стосуються громадян, які звернулися до редакції та інших питань діяльності; забезпечує дотримання працівниками редакції законодавства України з питань преси (ЗМІ); здійснює інші повноваження, передбачені законодавством України.
|