З’ясуйте, у якому рядку фразеологізми становлять синонімічний ряд.
а) варитися у власному соку, взяти за роги, висіти на язиці, виссати з пальця; б) збити з пантелику, десята вода на киселі, крига скресла, дати перцю; в) лити воду на млин, очей у Сірка позичати, руки загребущі, собака на сіні; г) дзвін великий лить, брехні справляти, замилювати очі, напускати туману. 13. Знайдіть варіанти з порушеннями фразеологічних норм: а) поставити перед фактом, повний порядок, попасти в тон, помилитися адресою, випасти з поля зору; б) доводити до відома, первична документація, позбавити можливості, описання пошкоджень; в) милості прошу, уразливе місце, незаперечний факт, піднімати проблеми; г) віддавати перевагу, піднімати авторитет, скрутна хвилина, довірча особа, довірливий тон. 14. Які з варіантів фразеологізмів є нормативними для ділового мовлення та наукової літератури: а) ні сіло ні впало, умиватися слізьми, бити байдики, як рак свисне; б) відігравати роль, сходити з арени, пускати на самоплив, підсолоджувати пілюлю; в) питома вага, підходити під статтю, досягати апогею, лакмусовий папірець; г) давати гарантію, зводити рахунки, виходити в тираж, красна ціна, альфа й омега. 1 5. Який фразеологізм є антонімом до вислову як кіт наплакав? а) хоч гопки скачи; б) смертельна нудьга; в) сміх розбирає; г) хоч греблю гати. Знайдіть рядок фразеологізмів біблійного походження. а) зігнутися у три погибелі, дістати на горіхи, і старі і малі; б) шукати вчорашнього дня, умирати від нудьги, мати добре ім’я, лягти кістьми; в) хліб насущний, вавилонське стовпотворіння, святая святих, заборонений плід; г) день і ніч, знати як облупленого, переводити папір, пальчики оближеш.
Тема 14. “Термін – основний елемент фахової мови медика. Сучасна українська медична термінологія” 1.Продовжіть і закінчіть речення: Термін – це: а) слово чи мовленнєвий зворот, характерні для мови людей певних професій; б) слова й мовленнєві зворти, що позбавляють образності, емоційності, індивідуальності стилю, надають йому нейтрального, офіційного та шаблонного значення; в) слово чи словосполучення, що чітко й однозначно пояснюють спеціальне поняття.
2.Термінологія – це: а) сукупність спеціальних найменувань різних галезей науки і техніки, що вживаються у сфері професійного спілкування; б) опрацьована фахівцями певної галузі та лінгвістами підмножина термінів, що однозначно й адекватно відображає систему понять цієї науки; в) розділ науки про мову. 3.Назвіть відсутні характерні ознаки терміна: а) системність; б) наявність дефініції; в) _____________ г) _____________ д) ______________
4.З’ясуйте, зміст яких понять виражають запропоновані визначення: а) Спеціальне слово чи словосполучення, що дає точне визначення чи пояснення предметам, діям, процесам у галузі медицини. б) Сукупність спеціальних найменувань різних галузей науки і техніки, що вживаються у сфері професійного спілкування. в) Слово чи словосполучення, що чітко й однозначно позначає наукове чи спеціальне поняття.
5.Продовжіть і закінчіть речення: а) Систематичний розвиток української медичної термінології починається у _______. б) Важливою визначальною рисою українських термінологічних словників творчого етапу розвитку української медичної термінології було _________. в) Антирусифікаційний період розвитку української медичної термінології починається у ______.
6.Назвіть основні етапи розвитку української медичної термінології: а) ________ б) ________ в) ________ г) ________
7.Назвіть джерела виникнення української медичної термінології: а) _____ б) _____
8.Назвіть мови-джерела іншомовної медичної лексики: а) б) в) г) д)
9.Продовжіть і закінчіть речення: а) За значенням медичні терміни поділяються на: _______ б) за будовою медичні терміни поділяються на: ________ в) за вживанням медичні терміни поділяють на: ________ г) професіоналізми – це _________.
10.Продовжіть і закінчіть речення: а) Медичні терміни поділяються на: _______ б) за будовою медичні терміни поділяються на: ________ в) за вживанням медичні терміни поділяють на: ________ г) професіоналізми – це _________.
|