Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Поняття кримінально-виконавчої системи України





 

Розвиток теорії та практики виконання кримінальних покарань, як в історичному, так і в сучасному аспектах, здійснюється в умовах постійної боротьби прихильників репресивного (карального) і гуманістичного (виправно-виховного) підходів до оцінки місця і виду кримінально-виконавчої або пенітенціарної системи в загальній системі безпеки окремої держави.

Кримінально-виконавча система України від початку своєї розбудови поєднує в собі обидва вищевказаних підходи.

Незважаючи на досить поширене поняття «система», дотепер не існує загальноприйнятого його визначення. Тлумачний словник визначає термін «система» як: 1) порядок, зумовлений правильним, планомірним розташуванням і взаємним зв’язком частин чого-небудь; 2) сукупність будь-яких елементів, одиниць, частин, об’єднуваних за спеціальною ознакою, призначенням; 3) будова, структура, що становить єдність закономірно розташованих і функціонуючих частин [30].

Спираючись на єдність об’єктів національної безпеки і системи кримінальної юстиції – «людина і громадянин, суспільство і держава», доречно навести термін, який використовується в Концепції реформування кримінальної юстиції України, затвердженій Указом Президента України від 08.04.2008 р. № 311/2008: «Система кримінальної юстиції – це кримінальне, кримінально-процесуальне та кримінально-виконавче законодавство, а також органи та установи кримінальної юстиції, які розглядають кримінальні справи, інститут державних обвинувачів (прокуратура), органи, наділені повноваженнями проводити досудове розслідування, органи та установи виконання кримінальних покарань, адвокатура».

Якщо розглядати кримінально-виконавчу систему України як складову частину системи кримінальної юстиції, то вона згідно з вищезазначеною дефініцією повинна обмежуватися тільки двома складовими: «кримінально-виконавчим законодавством» і «органами та установами виконання кримінальних покарань».

На наш погляд, означені вище складові є тільки фундаментальними системоутворюючими елементами кримінально-виконавчої системи – правовими та інституціональними, кожний з яких має окремі мету, зміст, структуру, форму, зв’язки, засоби, методи, умови існування тощо. При цьому спроба виокремити відповідну галузь законодавства і органи та установи виконання покарань у самостійну систему також некоректна, адже усі галузі законодавства мають існувати в єдиному комплексі, а діяльність органів і установ виконання покарань як державних інституцій регулюється цілою низкою інших галузей права.

Деякі вчені, стверджуючи, що кримінально-виконавчій системі України притаманні усі ознаки системного явища, пропонують визначити її як сукупність органів і установ держави, які здійснюють діяльність із виконання кримінальних покарань, наділені спеціальним статусом і перебувають у відносинах субординації між собою [31]. Або як органи та установи виконання покарань, які утворюють кримінально-виконавчу систему України, діяльність якої регламентується КВК України, законами і актами Президента України та Кабінету Міністрів, іншими нормативно-правовими документами [32].

Відомий російський вчений професор О. І. Зубков вважає, що до кримінально-виконавчої системи входять не тільки органи та установи виконання покарань, а й значна кількість установ, організацій, навчальних закладів, науково-дослідних центрів, лікувально-оздоровчих баз та інших структур, які забезпечують функції кримінально-виконавчої системи [33].

Погоджуючись з усіма авторам, адже вони розглядали кримінально-виконавчу систему у різних площинах її існування, слід зауважити, що початок комплексного реформування радянської виправно-трудової системи і створення базису, на якому почала будуватися кримінально-виконавча системи України, було закладено за часів СРСР [34].

Один із засновників виправно-трудового права Микола Олексійович Стручков, розглядаючи виправно-правову систему як соціально-правову систему виправлення осіб, які вчинили злочини, окрему увагу приділяв тому, що «виправна система будь-якої держави відповідає суспільному устрою, який її створив... В той же час вона складається під впливом перш за все таких факторів, як політика, законодавство, наука. … Виправна система базується перш за все на положеннях кримінальної та виправно-трудової політики, є об’єктом правового регулювання і соціального управління, наукового вивчення та теоретичної розробки. У вигляді самостійного соціально-правового комплексу вона входить в більш широку систему заходів, які проводяться в країні в інтересах боротьби зі злочинністю та виходять за рамки, визначені вимогами тільки кримінальної та виправно-трудової політики. Ця система спирається на соціальну політику держави»[35].

Сучасним дослідникам теоретичних проблем кримінально-виконавчого права М. О. Стручков адресує цілеспрямований посил про те, що сама назва «виправна система» базується як на відображенні мети кримінального покарання – виправлення осіб, які вчинили злочин, так і на соціальній політиці держави, крізь кримінальну і виправно-трудову політику.

Вже саме поняття «кримінально-виконавча система» значно звужує сферу відносин, які виникають у процесі виконання кримінальних покарань і не відображає основної мети покарання – виправлення засуджених. До свого варіанту визначення поняття і шляхи розбудови сучасної, нової, самостійної пенітенціарної системи України, яка не тотожна кримінально-виконавчій або виправно-трудовій системам, вдався передчасно трагічно загиблий вчений-новатор Г. О. Радов. У своєму проекті доктринальної моделі Закону,,Про пенітенціарну систему України” він сформулював наступне поняття цієї системи: пенітенціарна система України являє собою цілісне, функціонально-інтегральне утворення повноважних суб’єктів державного управління, місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства та їх узгоджених дій по забезпеченню ресоціалізації засуджених [36]. При цьому Г. О. Радов пропонував включити до кола суб’єктів пенітенціарної системи наступні: Державний пенітенціарний комітет, регіональний пенітенціарний комітет, органи місцевого самоврядування, пенітенціарний суд, прокуратуру, органи внутрішніх справ, органи охорони здоров’я, підприємства, організації, установи державної та недержавної форми власності та їхні трудові колективи, об’єднання громадян, засоби масової інформації, пенітенціарні установи. Тобто у спеціальному Законі визначити шляхи максимального і ефективного використання у справі ресоціалізації злочинців усього національного потенціалу, об’єднання з цією метою зусиль і координації дій усіх суб’єктів соціального життя, відповідальних за досягнення безпеки людини, держави і суспільства.

Такий підхід до розуміння сутності пенітенціарної системи підкреслює її поліфункціональну спрямованість і зміст, визначає основні напрямки створення її правових та інституціональних засад, а в подальшому безумовно сприяє усуненню питання про поняття і безпеку реформованої кримінально-виконавчої системи.

Цьому напрямку відповідають численні ініціативи керівництва Державного департаменту України з питань виконання покарань, його територіальних органів управління, начальників установ виконання покарань. Але адміністративно-управлінські рішення, які не спираються на відповідні політичні, правові, інформаційні й матеріально-технічні ресурси, не в змозі подолати загальні проблеми розбудови і функціонування кримінально-виконавчої системи України.

Серед них найбільш відомим є протиріччя досягнення мети виправлення засуджених до позбавлення волі в умовах злочинного середовища. Тобто, шлях створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених повинен передбачити створення для них таких загальносуспільних і побутових умов життя, які за своєю суттю спроможні сприяти заміні негативного соціального стереотипу на позитивний. На цю обставину звертає увагу і законодавець у ст. 1 Кримінально-виконавчого кодексу України (2003), підкреслюючи, що в першу чергу для досягнення мети захисту інтересів особи, суспільства і держави потрібне “створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених”.

На цей час встановлена законодавством гранична чисельність персоналу Державної кримінально-виконавчої служби (33 % від загальної кількості засуджених), а також рівень фінансування утримання засуджених не дозволяють навіть зменшити загрозу постійного тиску злочинного середовища як на інших засуджених, так і на персонал, який постійно працює в установах виконання покарань.

Як стверджується в п. 58 Мінімальних стандартних правил поводження з ув’язненими, метою і виправданням вироку до тюремного ув’язнення або взагалі до позбавлення волі є в кінцевому підсумку захист суспільства і запобігання злочинам, які суспільству загрожують. Цієї мети можна досягнути лише у випадку, коли після закінчення терміну ув’язнення і повернення до нормального життя в суспільстві правопорушник стає не тільки здатним, але й готовим підкоритися законодавству і забезпечити своє існування у законний спосіб [37].

Руйнація колишньої виправно-трудової системи УРСР і перебудова її в напрямку кримінально-виконавчої почалась, як відомо, одночасно з розпадом СРСР. Зміна системи видів кримінальних покарань, ліквідування системи загальноосвітнього та професійно-технічного навчання засуджених до позбавлення волі, безробіття і відсталість виробництва підприємств виправних установ, скорочення фінансування наукових програм і ліквідація Київського інституту внутрішніх справ, який був головним навчальним закладом у системі виконання кримінальних покарань, ніяк не сприяли створенню нової, сучасної кримінально-виконавчої або пенітенціарної системи України, яка була б спроможна виконати завдання щодо виправлення і ресоціалізації засуджених.

Серед головних питань розвитку сучасної кримінально-виконавчої або пенітенціарної системи України слід виділити наступні:

По-перше, якщо Законом України від 23.06.2005 р. “Про Державну кримінально-виконавчу службу України” на неї покладається завдання щодо здійснення єдиної державної політики у сфері виконання кримінальних покарань, то де ця “політика”? Хто повинен її розробляти й нести відповідальність за результати її здійснення?

По-друге, якщо Кримінальний кодекс України у ст. 50 визначає мету кримінального покарання – “виправлення засуджених”, то чому цієї мети немає в Кримінально-виконавчому кодексі України або серед завдань Державної кримінально-виконавчої служби? Які умови створює держава для виправлення і ресоціалізації засуджених?.

Ці та інші питання, безумовно, слід віднести до зовнішніх факторів, які суттєво впливають на безпеку Кримінально-виконавчої системи України як цілісного, функціонально-інтеграційного утворення.

Але завжди існували і будуть існувати у значній більшості виправних колоній притаманні для цієї сфери численні внутрішні фактори, які впливають на розвиток і функціонування кримінально-виконавчої системи з боку так званого “тюремного суспільства”.

До кола основних внутрішніх факторів загроз безпеці кримінально-виконавчої системи на рівні виправної установи слід віднести наступні:

- тероризування позитивно спрямованих засуджених з боку інших засуджених;

- створення та існування неформальної, чітко ієрархізованої та стратифікованої структури груп засуджених, вплив на яку малоефективний;

- вимагання із засуджених майна, грошей, особистих речей, посилок, передач для,,воровських кас”;

- підбурювання та організація нападів на засуджених, персонал установи;

- захоплення заручників;

- компрометація співробітників, які ведуть активну боротьбу з порушниками режиму;

- погроза або шантаж відносно адміністрації або її окремих представників;

- опір законним діям персоналу виправної установи;

- образа інших засуджених або персоналу;

- примушування до участі в групових заворушеннях;

- підготовка засобів для вчинення злочинів;

- листування із засудженими та іншими особами з порушенням встановлених правил ізоляції;

- письмові або усні звернення антигромадського змісту до інших засуджених;

- заподіяння шкоди своєму здоров’ю, тілесних ушкоджень, а також примушування до цього інших засуджених з метою ухилення від виконання встановлених обов’язків, зміни умов чи місця тримання або подальшого відбування покарання.

Це тільки деякі фактори фактично існуючих загроз внутрішній безпеці на рівні виправної установи, попередженню яких слід постійно приділяти увагу персоналу. Більш відкриті форми агресії засуджених, більшість з яких мають психічні відхилення чи акцентуації, а також діяння, які призвели до тяжких наслідків, кваліфікуються згідно з чинним кримінальним законодавством, але не завжди рівень професійної підготовки персоналу установи та умови їх служби відповідають своєчасному, об’єктивному і неупередженому розгляду цих подій.

До зовнішніх факторів безпеки кримінально-виконавчої системи, з урахуванням наведених вище прикладів, слід віднести наступні:

1. Неадекватна оцінка ролі й місця кримінально-виконавчої системи України в загальнодержавному механізмі соціального управління у сфері забезпечення внутрішньої безпеки держави.

2. Відсутність ефективної координації дій між усіма суб’єктами державної влади щодо вироблення і реалізації єдиної державної політики у сфері виконання покарань.

3. Невідповідність між правовим та інституціональним забезпеченням кримінально-виконавчої системи.

4. Функціональна невизначеність і фактичне перевантаження слідчих ізоляторів.

5. Відсутність спеціальних установ для тримання засуджених до довічного позбавлення волі.

6. Недостатня робота щодо реалізації Концепції забезпечення захисту законних прав та інтересів осіб, які потерпіли від злочинів, затвердженої Указом Президента України від 28.12.2004 р. № 1560/2004.

7. Лобіювання окремими владними або приватними структурами закупівлі за державні кошти медикаментів і продуктів харчування, якість яких не можна перевірити, або гарантувати безпеку їх застосування засудженими.

8. Недостатня інформаційна, наукова і навчальна база майбутнього розвитку кримінально-виконавчої системи України.

9. Відсутність Концепції безпеки кримінально-виконавчої системи як складової частини системи Національної безпеки України [38].

Зрозуміло, що загальні проблеми функціонування кримінально-виконавчої системи України на етапі реформування і, сподіваємося, її перебудови та розвитку до сучасної пенітенціарної системи, потребує часу і значних зусиль від усього нашого суспільства. Так, відповідним Указом Президента України від 25.04.2008 р. було схвалено Концепцію реформування Державної кримінально-виконавчої служби України, яка визначає загальні завдання, основні заходи, етапи і терміни її реформування до 2017 р.

На виконання цього Указу Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 р. № 1511-р «Про схвалення Концепції Державної цільової програми реформування Державної кримінально-виконавчої служби на період до 2017 року» були визначені основні заходи щодо розвитку і реформування ДКВС України, які за умови їх реалізації спроможні стати підґрунтям створення правової та інституційної складових кримінально-виконавчої системи України як цілісного функціонально-інтеграційного утворення, що включає комплекс державно-правових, соціально-економічних та психолого-педагогічних інститутів.

 

 







Дата добавления: 2015-10-12; просмотров: 650. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...


Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Оценка качества Анализ документации. Имеющийся рецепт, паспорт письменного контроля и номер лекарственной формы соответствуют друг другу. Ингредиенты совместимы, расчеты сделаны верно, паспорт письменного контроля выписан верно. Правильность упаковки и оформления....

БИОХИМИЯ ТКАНЕЙ ЗУБА В составе зуба выделяют минерализованные и неминерализованные ткани...

Типология суицида. Феномен суицида (самоубийство или попытка самоубийства) чаще всего связывается с представлением о психологическом кризисе личности...

Типы конфликтных личностей (Дж. Скотт) Дж. Г. Скотт опирается на типологию Р. М. Брансом, но дополняет её. Они убеждены в своей абсолютной правоте и хотят, чтобы...

Гносеологический оптимизм, скептицизм, агностицизм.разновидности агностицизма Позицию Агностицизм защищает и критический реализм. Один из главных представителей этого направления...

Функциональные обязанности медсестры отделения реанимации · Медсестра отделения реанимации обязана осуществлять лечебно-профилактический и гигиенический уход за пациентами...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия