Мамандығы: Жалпы медицина
Мед. биофизика және биостатистика модулі Оқытушының жетекшілігімен орындалатын студенттердің өзіндік жұмыстары (СОБЖӨЖ) Курс: 1 Пән: Медицинская биофизика Растырушылар ПОҚ-ы Алматы, 2015 ж. Хаттама № ___ _________2015 ж. Бекітілді Модуль жетекшісі, доцент_____Байдуллаева Г.Е. Тақырып. Биологиялық мембрананың моделдері. Белсенді тасымалдану. Сабақтың мақсаты: Биологиялық мембрананың модельдерін оқып үйрену. Олардың бір-бірімен және биомембрананы зерттеу әдістерінің ерекшеліктерін игеру. Тасымал түрлерінің функциясын және механизмін, оларды зерттеу әдістемесін оқып үйрену. Берілген тақырып бойынша есептер шығару методикасын игеру.
Оқытудың міндеті: · биологиялық мембраналар, құрылымы және құрылысының физика-химиялық ерекшелігі жөнінде жалпы түсінік 1. Даниэль- Давсон, мозаикалық модель, сұйық-кристалл және т.б. модельдерін ажырата білу. Мембрана арқылы өтетін белсенді және белсенді емес тасымалының биофизикалық механизмі 2. Берілген тақырып бойынша есептер шығару
Ұйымдастыру кезеңі:. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеріп, келмеген және дайындалмаған себептерін айқындап, жаңа сабаққа назар аударуын ұйымдастыру. Өткізу формасы: топпен жұмыс Тақырып бойынша тапсырмалар 1. Жасанды мембраналар және олардың түрлері 2. Мембрананың модельдері және олардың биологиялық құрылымы 3. Сингер-Никольсонның замануи моделі 4. Биологиялық мембрана арқылы зат тасымалы 5.Тасымал түрлері 6.Диффузия 7.Фик теңдеуі 8.Мембрана арқылы иондар тасымалы 9.Нернст- Планк теңдеуі. 10.Na+, K+-наcocының жұмыс істеу принципі
Студенттің өзіндік жұмысы 1. Тақырып бойынша слайд демонстрациялау. 2. Өздігінен білім алуының айғақтығы болып саналатын, студенттің жұмыстың мазмұнын қандай мөлшерде түсінушілік дәрежесін айқындау. Студенттердің оқытушымен бірігіп орындайтын жұмысы Оқытушы тақырыпты студентпен бірге талқылайды (презентация, баяндама, реферат, видеофильм және т.б.). Сынылатын әдебиет: негізгі және қосымша Негізгі: 1.Ремизов А.Н., Максина А.Г., ПотапенкоА.Я. Медицинская и биологическая физика:учебник. – 9-е изд., стереотип. – М.: Дрофа, 2010 ж. – 558 б.: ил. 2.Ремизов А.Н., Максина А.Г., ПотапенкоА.Я. Сборник задач по медицинской и биологической физике: учеб. пособие – 4-е изд., стереотип. – М.: Дрофа, 2010 ж. – 189 б. 3.Антонов В.Ф. Физика и биофизика: учебник. – М.: ГОЭТАР-Медиа, 2008. – 480 б. 4.Антонов В.Ф., Черныш А.М., Козлова Е.К., Коржуев А.В. Практикум: учебное пособие.– 3-е изд., перераб. и доп. – М.: ГОЭТАР-Медиа, 2008 ж. – 336 б. 5.Самойлов В.О. Медицинская биофизика. СПб.: СпецЛит, 2007ж. –496 б
Қосымша: 1.Антонов В.Ф. Физика и биофизика: учебник. – М.: ГОЭТАР-Медиа, 2008 ж. – 480 б. 2.Антонов В.Ф., Коржуев А.В. Физика и биофизика: курс лекций для студентов медицинских вузов: учебное пособие. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: ГОЭТАР-Медиа, 2007 ж. – 240 б. 3.Рубин А.Б. «Биофизика». изд.МГУ, 2006 ж.- 435 б. 4. В.А.Тиманюк, Е.Н.Животова. Биофизика. М., 2004 ж. – 703 б. 5. Оразақынов К.Б., «Физика және биофизика пәндеріне арналған оқу құралы», Алматы, 2011 ж. - 242 бет. 6. www. Sciencedirect.com. 7. www.thecochranelibrary.com. 8. www.springerlink.com. 9. www.webofknowledge.com. 10. http://dlib.eastview.com. Бақылау сұрақтары: 1. Жасанды мембрананың түрлерін көрсетіңіз 2. Мембрананың моделдерінің ерекшелігі 3. Мембрананың биологиялық құрылымы 4. Сингер-Никольсонның замануи моделі 5. Биологиялық мембрана арқылы зат тасымалының қандай типтерін білесіз? 6. Жасушаға заттардың өту әдістерін атаңыз 7. Қарапайым диффузияның ерекшелігі неде? 8. Na+, K+-наcocы, Са 2+ және Н+ насостарының жұмыс істеу принципі. 9. Белсенді және белсенді емес тасымалдың медицина мен биологиядағы ролі мен маңызы
Тақырыбы: Нерв импульстарының қозған талшықтар бойымен таралуы.
Мақсаты: 1. Электр қозушы ұлпалардың биофизикасын оқып-үйрену. 2. Қозудың нерв талшықтарымен таралуын оқып – үйрену
Оқытудың міндеттері: Биологиялық мембраналардың электрохимиялық потенциалдарын оқып үйрену.
Тақырыптың негізгі сұрақтары
Студенттің өзіндік жұмысы 1.Тақырып бойынша слайд демонстрациялау. 2.Өздігінен білім алуының айғақтығы болып саналатын, студенттің жұмыстың мазмұнын қандай мөлшерде түсінушілік дәрежесін айқындау. Студенттердің оқытушымен бірігіп орындайтын жұмысы Оқытушы тақырыпты студентпен бірге талқылайды (презентация, баяндама, реферат, видеофильм және т.б.).
|