Индивидуально-приспособительная деятельность
Після завершення бурових робіт свердловину готують до проведення виклику припливу пластового флюїду і випробування. Для цього на верхній кінець експлуатаційної колони встановлюють фонтанну арматуру, а на території біля свердловини розміщують і обв`язують цією арматурою ємності для збору і зберігання рідин, сепаратори, факельні пристрої, мірники, апаратуру для заміру дебітів рідкої і газоподібної фаз, тиску, температури, для відбору проб рідини, що виходить із свердловини і ін. Тимчасово встановлюють і обв`язують з устям свердловини компресори і насосні агрегати, які потрібні для промивання свердловини і виклику припливу. До початку робіт по випробуванню свердловини необхідно ретельно очистити всі ємності, промити і заповнити тими рідинами, які будуть необхідні для вторинного розкриття продуктивного пласта і виклику припливу з нього, а такаж промивальною рідиною з густиною, достатньою для глушіння нафтогазопроявів у випадку, якщо в цьому виникне необхідність. Об`єм промивальної рідини повинен бути не меншим двох об`ємів експлуатаційної колони. Вторинне розкриття здійснити з допомогою перфоратора ПКО - 89 по 18 отворів на один погонний метр. Перед перфорацією свердловину ретельно промивають і заповнюють промивальною рідиною, яка повинна зодовільняти вимоги первинного розкриття пласта. При проведенні перфорації необхідно виключати зниження фільтраційно-ємносних властивостей колектора або незворотнє закупорення перфораційних каналів. Під час перфорації свердловина в зоні перфораційноо об`єкта повинна бути заповнена спеціальною перфораційною рідиною, що має низьку закупорювальну дію, або перфорацію слід проводити при депресії. Устя свердловини повинно бути герметизовано спеціальною засувкою високого тиску. Над устям при підготовці до перфорації встановлюють спеціальний лубрикатор, який дозволяє проводити багаторазові спуски перфоратора в обсадну колону під тиском. Освоєння продуктивних горизонтів проводять зниженням тиску в свердловині за допомогою компресора. Для цього в міжтрубний простір пересувним компресором нагнітають повітря, яке витісняє рідину вниз до башмака НКТ, а потім, прорвавшись всередину цих труб, аерує рідину і витісняє її на денну поверхню. У міру насичення рідини повітрям густина і тиск її стовпа зменшуються, а після викидання кожної порції води із труб рівень рідини в свердловині падає. Після початку припливу газу з пласта в свердловину компресор відключають.
Рис. 7.1 - Схема обладнання устя свердловини під час випробування: 1 - устєва (вертлюжна) головка; 2 - елеватор; 3 - бурильні труби; 4 - ротор; 5 - проміжна колона; 6 - шарнір-косинець; 7 - відвід для відбору проб; 8 - лінія для приєднання до цементувального агрегату; 9 - відвідна лінія від превенторів.
Глава 7 Индивидуально-приспособительная деятельность Под индивидуально-приспособительной деятельностью понимаются все процессы, в результате которых животное может изменить свое поведение, увеличивая степень адаптированности в среде обитания против того уровня, который гарантируется ему паттернами наследственных форм поведения – безусловными рефлексами и инстинктами. Эта деятельность объединяет в себе разнообразные формы обучения включапя когнитивные функции и мышление. Обучение представляет собой изменение поведения животных без изменения их организации на основе высокой пластичности ненаследственных, индивидуально приобретенных форм поведения. Формы обучения разнообразны и обычно их подразделяют на три основные категории: неассоциативное обучение, ассоциативное обучение и когнитивные процессы. Когнитивные процессы в рамках данной монографии не обсуждаются.
|