Тема 7: Шлюбно–сімейні відносини в МПП
Лекційне заняття – 1 год. Семінарське заняття – 4 год. Практичне заняття – 2 год.
Поняття сімейно-шлюбних відносин міжнародного характеру. Сімейно-шлюбні відносини, ускладнені іноземним елементом, як частина транскордонних приватноправових відносин. Поняття іноземних шлюбів. Консульські шлюби. Підстави виникнення колізій між сімейним правом різних держав і проблема вибору права. Способи вирішення колізій між сімейним правом, визначаючим матеріальні умови вступу в шлюб. Застосування Lex loci celebrationis та Lex persоnalis. Вирішення колізій законів про форму шлюбу. Колізійні питання визнання шлюбу дійсним. Колізійні питання розірвання шлюбу. Визнання здійснених за кордоном розлучень. Вирішення колізійних питань шлюбу по українському праву, по праву інших держав. Уніфіковані колізійні норми з питань шлюбу. Гаазька конвенція про укладення шлюбу та визнання його недійсним 1978 р. Гаазька конвенція про визнання розлучень та судового розлучення подружжя 1970 р. Регіональні угоди: Кодекс Бустаманте 1928 р., Конвенція про правову допомогу та правові відносини з цивільних, сімейних і кримінальних справ СНД 1993 р. Двосторонні договори України з іноземними державами про правову допомогу. Консульські угоди. Вирішення колізій законів в області особистих та майнових відносин між подружжями. Шлюбний договір і вибір компетентного правопорядку. Застосування Lex nationalis та Lex domicilii та їх співвідношення. Можливість застосування закону автономії волі – Lex voluntatis. Вибір компетентного правопорядку, регулюючого взаємовідносини між батьками та дітьми. Колізійні питання аліментних зобов'язань. Вирішення колізійних питань в області особистих та майнових відносин між подружжями, між батьками і дітьми по українському праву, по праву інших держав. Уніфіковані колізійні норми по взаємовідносинах членів сім'ї. Конвенція про право застосовуване до режимів майна подружжя 1978 р. Конвенція про право застосовуване до режимів аліментних зобов'язань у відношенні дітей 1956 р. Конвенція про компетенцію та застосовуване право у відношенні захисту неповнолітніх 1961 р. Регіональні угоди: Кодекс Бустаманте 1928 р. Конвенція про правову допомогу та правові відносини з цивільних, сімейних і кримінальних справ СНД 1993 р. Двосторонні договори України з іноземними державами про надання правової допомоги. Колізійні питання усиновлення, опікунства та піклування по українському праву та праву інших держав. Порядок усиновлення дітей – українських громадян іноземцями. Міжнародно-правове регулювання. Гаазька конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 р. Гаазька конвенція про захист дітей та співробітництво у відношенні іноземного усиновлення 1993 р. Кодекс Бустаманте 1928 p., Конвенція про правову допомогу з цивільних, сімейних та кримінальних справ СНД 1993 р. Двосторонні договори України з іноземними державами. Література до теми: Основна: 1, 13, 20, 26, 48, 52, 53, 56, 57, 73, 109, 111, 112, 114. Додаткова: 15, 30, 31, 38, 45, 46, 59, 80, 109.
ПЛАН СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ: 1. Умови щодо вступу до шлюбу в міжнародному приватному праві. 2. Поняття іноземних шлюбів. Консульські шлюби. 3. Підстави виникнення колізій між сімейним правом різних держав і проблема вибору права. 4. Вирішення колізій законів про форму шлюбу. 5. Колізійні питання визнання шлюбу дійсним. 6. Колізійні питання розірвання шлюбу. Визнання здійснених за кордоном розлучень. 7. Уніфіковані колізійні норми з питань шлюбу. Конвенція про правову допомогу та правові відносини з цивільних, сімейних і кримінальних справ СНД 1993 р. Двосторонні договори України з іноземними державами про правову допомогу. Консульські угоди. 8. Вирішення колізій законів в сфері особистих та майнових відносин між подружжями. Шлюбний договір і вибір компетентного правопорядку. 9. Вибір компетентного правопорядку, регулюючого взаємовідносини між батьками та дітьми. Колізійні питання аліментних зобов'язань.
Запитання для самоконтролю: 1. Яке право застосовується при укладанні шлюбів українських 2. Що розуміється під консульськими шлюбами? 3. Які правила, що стосуються розірвання шлюбів, встановлені в 4. Чи визнається в Україні розірвання шлюбу, здійснене за кордоном? 5. Право якої країни застосовується до відносин батьків і дітей?
|