Студопедия — Основні частини будівлі
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Основні частини будівлі






Будівля складається з окремих конструктивних елементів (частин). Кожна частина має своє призначення і залежно від цього її виготовляють з відповідних матеріалів: цегли, бетону, залізобетону, деревини, металу, скла тощо. До основних конструктивних елементів будівель належать фундаменти, стіни, перекриття, перегородки, дах, сходи, вікна, двері тощо (рис. 1).

Залежно від сприймання навантаження виділяють несучі та захисні конструкції. Несучі конструкції (фундамент, перекриття, стіни), крім власної маси, здатні сприймати й інші тимчасові та постійні навантаження. Захисні конструкції (перегородки, двері, вікна) ніяких навантажень, крім власної маси, не несуть і призначені для поділу будівлі на окремі приміщення та захисту їх від навколишнього середовища.

За ступенем вогнестійкості конструкції бувають спалимі, важкоспалимі і неспалимі. Щоб запобігти розповсюдженню вогню в разі виникнення пожежі, у будівлях влаштовують протипожежні стіни, які розрізують всю будівлю по вертикалі і виступають над рівнем даху не менш як на 0,7 м. Для запобігання розповсюдженню вогню у вертикальному напрямі в багатоповерхових будинках влаштовують вогнестійкі перекриття.

Захисні конструкції будівель і перекриття слід розраховувати на термічний опір, звукопроникність, міцність, стійкість та інші показники якості. Захисні конструкції повинні добре зберігати тепло в холодний період року, бути теплоємними, мати низький коефіцієнт звуко- і повітропроникності тощо.

Основи та фундаменти. Ґрунт, який може без додаткового зміцнення сприймати масу будівлі з усіма навантаженнями на неї, називають природною основою. Якщо ґрунт неміцний, то під фундаментом влаштовують штучну основу з виару зволоженого піску (піщана подушка) або забивають дерев'яні, залізобетонні чи металеві палі. Основа завжди повинна бути міцною і нерухомою. Підземну частину будівлі, що сприймає на себе всі навантаження і передає їх на основу, називають фундаментом.

Рис 1 Розріз будинку та його частини

1 — фундамент 2 — зовнішня стіна 3 — міжповерхове перекриття, 4 — внутрішня стіна 5 — двері 6 — вінце вий карниз 7 — дах 8 — перегородка 9 - вікно 10 — сходовий марш 11— сходова площадка 12— цоколь

Виділяють фундаменти стрічкові й стовпчасті. Стрічкові фундаменти закладають у вигляді суцільних смуг під капітальними (несучими) стінами. Стовпчасті фундаменти застосовують у житлових та промислових будівлях під колонами І окремими стояками. Споруджують фундаменти з бутового каменю, бутобетону або залізобетону Няні дуже широко застосовують збірні фундаменти з бетонних і залізобетонних елементів заводського виготовлення.

Для захисту стін будівлі від вологи, що може просочуватись з ґрунту, у цокольній частині її на висоті 15— 20 см від рівня землі влаштовують гідроізоляційний шар з толю або руберойду Якщо в будівлі є підвал, то зовнішню поверхню його стін вкривають шаром бітуму Для надійного захисту фундаменту від стічних вод по периметру будівлі на поверхні землі роблять вимощення.

Стіни і перегородки. Стіни поділяють на зовнішні та внутрішні. Зовнішні стіни призначені для захисту приміщень від атмосферних впливів, внутрішні стіни — для поділу будівлі на менші об'єми. Стіни водночас з виконанням захисних функцій е опорою для перекриття, даху та інших частин будівлі. Верхня частина стін (під дахом) закінчується вінцевим карнизом, що виступає за межі площини стіни. Карниз захищає стіни від зволоження під час дощу, а також є декоративною частиною. З цією самою метою в багатоповерхових будинках роблять міжповерхові карнизи або пояски. Будують стіни з штучних або природних кам'яних матеріалів: глиняної чи силікатної цегли, силікатних, керамічних або бетонних блоків, залізобетонних панелей, вапняків, туфів, черепашників тощо. Поверхні стін будівлі з декоративною метою штукатурять, фарбують або облицьовують керамічними плитками.

Перегородки, поділяють внутрішній простір будівлі на окремі приміщення, їх роблять з гіпсових панелей або штучних матеріалів: цегли, шлакобетонного каменю, гіпсових блоків, деревини тощо.

У сільській місцевості для стін та перегородок можна використовувати місцеві матеріали: глино- та шлакобетон, саманний камінь, очерет, соломіт, торфоплити.

Перекриття. Залежно від розміщення перекриття може бути підвальним, міжповерховим або горищним.

Підвальне перекриття відокремлює приміщення підвалу від першого поверху. Щоб захистити житлові, службові та інші приміщення від вологи, яка може проникати з підвалу, перекриття роблять з водонепроникного матеріалу або прокладають шар гідроізоляції.

Міжповерхові перекриття відокремлюють приміщення з майже однаковою температурою та вологістю повітря, тому гідроізоляційний шар застосовують рідко. Проте в цих перекриттях обов'язково повинна бути належна звукоізоляція, щоб запобігти поширенню звуків з одного поверху на інший.

Горищне перекриття відокремлює тепле приміщення від холодного горища, воно повинно мати шар теплоізоляційного матеріалу.

Несучою частиною перекриття, через яку передаються навантаження на стіни від маси устаткування, людей, меблів тощо, є залізобетонні плити (панелі), металеві, залізобетонні або дерев'яні балки. У сучасному великопанельному будівництві найширше застосовують залізобетонні панелі, які за конструкцією бувають суцільні, замкнутопорожнисті, шатрові, ребристі тощо. На залізобетонні панелі перекриття укладають звукоізоляційний шар з фібролітових плит або інших матеріалів, а на нього підлогу. Підлоги бувають дощані, паркетні, плиткові, бетонні, з лінолеуму та інших матеріалів. Нижню площину перекриття (стелю) штукатурять або опоряджують безпісковою накривкою і потім фарбують або обклеюють шпалерами.

Дахи. Залежно від конструкції будівлі дах може бути одно-, дво-, чотирисхилий, шатрової форми тощо. Дах захищає будівлю від опадів. Несучою його частиною є дерев'яні, металеві або залізобетонні крокви, що спираються на вкладені поверх стін балки (мауерлату) По кроквах укладають рейки або дошки, а по них черепицю, азбофанеру, покрівельну сталь, руберойд тощо. Покриття повинно бути водонепроникним та довговічним,

У великопанельних будівлях застосовують безгорищні дахи з залізобетонних панелей, які укладають під певним кутом до горизонту, щоб з них стікали атмосферні опади. Зовні такий дах покривають гідроізоляційним шаром.

Сходи призначені для сполучення між поверхами, їх розміщують у сходовій клітці будівлі. Сходи складаються з східців та площадок. Ряд східців між двома площадками називають сходовим маршем. Східці спираються на похило розміщені дерев'яні, залізобетонні або металеві балки, які називають косоурами. Сходи можуть бути дерев'яні, сталеві, з кам'яними або бетонними східцями, що спираються на сталеві чи залізобетонні косоури, а також у вигляді збірного залізобетонного маршу. Остання конструкція сходів нині дуже поширена.

Вікна і двері. Розміри і конструкцію вікна вибирають залежно від площі приміщення та архітектурних вимог до будівлі. Віконний блок складається з трьох конструктивних елементів: коробки, рами та підвіконника. У житлах рами роблять подвійні: зовнішні і внутрішні. Крім того, вони можуть бути глухі (що не відкриваються), або стулкові. Коробки, віконні рами та підвіконники виготовляють з деревини, металу, бетону, залізобетону, скла та інших матеріалів.

Двері бувають зовнішні і внутрішні. Дверний блок складається з коробки і дверного полотна. Залежно від кількості полотен виділяють однопільні, двопільні та полуторні двері. Розміри дверей вибирають залежно від розмірів і призначення приміщень. Виготовляють їх з деревини, металу, скла та інших матеріалів.

10. Щоб збільшити міцність будівельних конструкцій, їх виготовляють Із залізобетону. Залежно від місця виготовлення залізобетонні конструкції бувають монолітні і збірні. Монолітні конструкції виготовляють безпосередньо на будівельному майданчику. Роботи, пов'язані з влаштуванням бетонних і залізобетонних конструкцій, називають бетонними,

Залізобетонну конструкцію виготовляють у спеціальній опалубці, яку роблять за формою конструкції. Опалубка може бути дерев'яна або металева. Після встановлення опалубки її заповнюють арматурою у вигляді сітки або каркасу. Арматурні сітки або каркаси виготовляють з кусків круглої сталі і дроту, які з'єднують електрозварюванням. Роботи з виготовлення і встановлення арматури називають арматурними.

Підземна частина будівель і споруд, яка сприймає всі навантаження від надземної частини і передає її безпосередньо в товщі грунту, називається фундаментом. Розрізняють різні види фундаментів, яких досить багато, але основних три.

Збірний стрічковий фундамент

Саме від цієї частини залежить довгостроковість і міцність всієї будови. На вибір фундаментів впливає ряд характеристик як грунту, так і самої будівлі, а також немаловажним є питання про вартість проведення робіт.

При проектуванні до даного питання слід підходити з особливою ретельністю, щоб уникнути непотрібних додаткових монтажних робіт по посиленню або перебудови фундаменту.







Дата добавления: 2015-10-15; просмотров: 1874. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Условия, необходимые для появления жизни История жизни и история Земли неотделимы друг от друга, так как именно в процессах развития нашей планеты как космического тела закладывались определенные физические и химические условия, необходимые для появления и развития жизни...

Метод архитекторов Этот метод является наиболее часто используемым и может применяться в трех модификациях: способ с двумя точками схода, способ с одной точкой схода, способ вертикальной плоскости и опущенного плана...

Примеры задач для самостоятельного решения. 1.Спрос и предложение на обеды в студенческой столовой описываются уравнениями: QD = 2400 – 100P; QS = 1000 + 250P   1.Спрос и предложение на обеды в студенческой столовой описываются уравнениями: QD = 2400 – 100P; QS = 1000 + 250P...

Особенности массовой коммуникации Развитие средств связи и информации привело к возникновению явления массовой коммуникации...

Тема: Изучение приспособленности организмов к среде обитания Цель:выяснить механизм образования приспособлений к среде обитания и их относительный характер, сделать вывод о том, что приспособленность – результат действия естественного отбора...

Тема: Изучение фенотипов местных сортов растений Цель: расширить знания о задачах современной селекции. Оборудование:пакетики семян различных сортов томатов...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия