Зчеплення арматури з бетоном
У зв’язку з тим, що зчеплення арматури з бетоном є однією з найголовніших властивостей залізобетону, то цьому питанню необхідно приділити особливу увагу. Зчеплення забезпечується трьома основними факторами: склеюванням гелевої складової бетону з арматурою; тертям, викликаним тиском від усадки бетону; зачепленням виступів (рифів) арматури за бетон. Найбільше значення у зчепленні відіграють сили зачеплення (близько 70%) за бетон. Однак значення сил зачеплення не залишаються постійними, вони змінюються залежно від рівня напруженого стану в бетоні і при дуже високих рівнях слабшають. Крім того, сили зчеплення нерівномірно розподіляються за довжиною арматурного стержня. При висмикуванні стержня з бетону зусилля з арматури на бетон передаються через дотичні напруження зчеплення τbd (рис.1.6, а, б).
Для визначення зчеплення використовують середні напруження за довжиною закладання арматури:
У звичайних важких бетонах із гладкою арматурою середнє напруження зчеплення τbd,m =2,5÷4 МПа, а для арматури періодичного профілю τbd,m = 7÷8 МПа. Зі збільшенням міцності бетону напруження зчеплення зростають. Для зменшення довжини анкерування lan варто обмежувати діаметр розтягнутої арматури, підвищувати клас бетону і приймати арматуру періодичного профілю. Нормами проектування значення зчеплення не встановлюється, але даються рекомендації з конструювання, що забезпечують надійне зчеплення арматури з бетоном. Ненапружену арматуру періодичного профілю заводять за нормальне до поздовжньої осі елемента перетин, в якому вона враховується з повним розрахунковим опором на величину
де Δ λan – коефіцієнт запасу, рівний 11 для розтягнутих стержнів і 8 для стиснутих; ωan – коефіцієнт умов роботи, при розтяганні рівний 0,7; при стиску 0,5; Rs і Rb – розрахункові опори арматури і бетону; d – діаметр арматури.
При вдавлюванні арматурного стержня в бетон міцність зчеплення більша, ніж при висмикуванні, однак процес зчеплення залежить від дуже багатьох факторів, тому формула (1.2) є тільки орієнтованою і надалі вона буде коректуватися залежно від нагромадження експериментальних даних про розвиток сил зчеплення для арматурних стержнів, розташованих у різних зонах залізобетонного елементу. Відповідно до „Рекомендацій з використання арматурного прокату за ДСТУ 3760-98” (Київ, 2002 р.) [14] значення довжини анкерування повинно прийматись за формулою , (1.3) де – коефіцієнти, що враховують методи анкеровки, =(0,7-1,0); – коефіцієнт, залежний від стискаючих напружень , . (1.4) Базисна довжина анкеровки знаходиться за формулою , (1.5) де – діаметр стержня; – коефіцієнти, що враховують положення арматури при бетонуванні та діаметр арматури; – розрахунковий опір арматури; – розрахункове дотичне напруження зчеплення арматури з бетоном (табл.1.1); – теоретична і фактична площі арматури.
Таблиця 1.1
Мінімальну довжину анкеровки приймають більшому із значень: 0,3 ; 15 ; 100 мм. У подальшому розвитку теорії зчеплення та при використанні інших профілів арматури значення довжини анкерування може корегуватися в бік збільшення чи зменшення.
Контрольні запитання для самоперевірки 1. У чому полягають переваги і недоліки залізобетону? 2. Що собою являє бетон з погляду фізичного стану речовини? 3. Класифікація бетонів відповідно до нормативних документів, показники якості бетонів. 4. Якими параметрами визначаються міцнісні й деформативні характеристики бетонів? 5. Які основні види зразків застосовують для дослідження бетонів на стиск і розтяг? 6. Що таке усадка і повзучість бетону? 7. Граничні деформативні характеристики бетонів. 8. Яке призначення має сталева арматура в залізобетонних конструкціях? 9. Як відтворюються діаграми розтягу різних арматурних сталей? 10. Класифікація арматури згідно із СНиП 2.03.01-84* і ДСТУ 3760-98. 11. Яка арматура залежно від класу застосовується в залізобетонних конструкціях? 12. Основні види залізобетону. 13. Що таке попередньо напружені залізобетонні конструкції? 14. Як відбувається розвиток сил зчеплення між бетоном і арматурою? Як визначається нормативна величина анкеровки арматури?
|