Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Скандалы случаются и в лучших семьях 7 страница





г) Створення середовища, необхідного для нормального розвитку життєвих процесів (у рослин і у тварин), управління цим середовищем. З такою працею учні повинні мати справу в сільськогосподарському опытничестве (рослинництво, тваринництво). Це прекрасний засіб переходу конкретних уявлень в узагальнення і переходу від висновків і узагальнень до практики. Виховна особливість цих видів праці полягає в тому, що людина в думках охоплює процеси, що протікають тривалий час в умовах, що змінюються, при цьому треба свідомо впливати на ці умови, змінювати їх. На моє тверде переконання, сільськогосподарська праця — це один з найрозумніших видів трудової діяльності. У кухлі юних рослинників, селекціонерів, біохіміків, агротехніків у нас включаються найбільш «важкі» учні, що зустрічають, здавалося б, непереборні препятствия на шляху до знань. Розумна сільськогосподарська праця учить їх мислити.У одному з кружків ных пытников, де вже понад п'ятнадцять років в творчій праці беруть участь трудноуспевающие діти і підлітки, вирішуються такі дві проблеми: вплив умов середовища на енергію проростання насіння і життєдіяльність рослини в перший період його розвитку; вплив грунту і зовнішніх умов на плодоношення.

Для того, щоб рука розвинула розум, необхідне, звичайно, постійне читання: книга формує не тільки розумну голову, але і розумні руки.

 

35. ЯК ДОБИТИСЯ, ЩОБ УЧНІ БУЛИ УВАЖНІ?

 

Я йду з двадцятьма сім'ю маленькими дітками на луг — треба показати їм, як різні рослини поширює своє насіння. Рослини, до яких йдемо ми з

малюками, ростуть десь в дальньому кінці лугу. Щоб утримати всіх біля цих рослин, я прив'язую хлопчиків і дівчаток до себе тоненькими шовковими ниточками уваги. Це справді символічні узи. Серед рослин, поряд з ними — десятки найрізноманітніших, дуже цікавих речей, і коштує дитині тільки попрямувати до якої-небудь з них, як шовкова ниточка розірвалася, і те, про що я розповідаю, що показую дитині, він вже не бачить, не чує — думка його вже десь далеко. Ось спурхнув строкатий метелик, до неї спрямувалися цікаві очиці Вані і Коли, Ніни і Наталочки — і вже лопнули чотири шовкові ниточки. З-під ніг стрибнуло жабеня — ще декілька ниточок розірвалося...

Таке дуже часто буває і на уроках. Як же утримати біля себе зграйку цих непосидючих, цікавих малюків, готових щохвилини кинутися за метеликом? Як розповіддю про нудні, нецікаві речі захопити підлітка, у якого у момент початку вашої розповіді на розумі щось цікаве, увлекательное, хвилює?

Управління увагою — одна з найбільш тонких і ще дуже мало досліджених сфер педагогічної праці. Щоб управляти увагою, треба глибоко знати психіку дитини, його вікові особливості. Багатьох років роботи в школі переконали мене в тому, що опанувати увагою дитини можна лише створивши, затвердивши, зберігши його певний внутрішній стан — емоційна підведена, інтелектуальне натхнення, пов'язане з відчуттям владарювання над істиною, з розумовою гордістю.

Цей стан треба створювати всією системою розумового виховання. Стан емоційної підведеної, про яку йдеться, неможливо створити тільки якимись спеціальними прийомами на самому уроці, наприклад, вдало підібраними засобами наочності. Цей стан залежить від багато чого — від культури думки і відчуття, від кругозору учня.

Оволодіння увагою — це дуже тонка, філігранна дія педагога на думці дитини. Я знаю, наприклад, що учні протягом року вивчатимуть по зоології багато, на перший погляд, нецікавого — будова організму черв'яків, їх життєдіяльність. При вивченні цього матеріалу ніяк не опануєш увагою дітей, якщо в їх свідомості не буде думок, за які, як то кажуть, «можна зачепитися». Уважність учнів тут обумовлюється знанням ряду істин, в світлі яких абсолютно нецікавий матеріал сприйматиметься як цікавий. Такими істинами в даному випадку є: роль корисних черв'яків (наприклад, дощового) в утворенні ґрунту, в життєдіяльності рослин, загальна рівновага між явищами природи, прихована від погляду залежність одних явищ від інших.

Готуючи потрібне мені емоційний стан учнів, необхідне для уважного сприйняття матеріалу про черв'яків, я даю підліткам цікаві книги про природу, про життя ґрунту. Мої розповіді і пояснення, пов'язані з нецікавим, з першого погляду, матеріалом, направлені до думок учнів. Я як би торкаюся до їх думок, і те, про що йде розповідь, викликає в їх свідомості інтерес. Інтерес цей викликається перш за все внутрішніми стимулами, спонуками: тим, що думка, що відклалася в свідомості школяра в процесі читання, як би оживає, оновлюється, спрямовується до моїх думок, - учень не просто чує, сприймає новий для нього матеріал, він витягує з глибини своєї свідомості факти, явища, думає над ними.

Мимовільна увага повинна поєднуватися з довільним. Це поєднання з'являється тоді, коли учень слухаючи думає, а це можливо лише за умови, якщо в свідомості вже є «приманка для мислення», тобто про предмет, що повідомляється, учневі вже дещо відоме. Чим активніше думка в процесі сприйняття учбового матеріалу, тим легше учневі вчитися. Увага, підготовлена читанням, - одна з найголовніших умов полегшення розумової праці. Там, де на уроках мимовільна увага учнів поєднується з довільною, немає виснаження, втоми.

Якщо вчитель не думає над тим, щоб створити у учнів внутрішній стан емоційної підведеної, інтелектуального натхнення, знання викликають тільки байдужість, а бездушну, розумову працю приносить втома. Навіть найдобросовісніший учень, навмисно зосереджуючи свої зусилля на усвідомленні і запам'ятовуванні матеріалу, незабаром «вибивається з колії» — втрачає здатність осмислювати причинно-наслідкові зв'язки. І чим більше він напружується, тим важче йому утримати думки. Ті школярі, які нічого, окрім підручника, не читають, дуже поверхнево опановують знаннями на уроці і всі перекладають на домашню роботу. Перенавантажені домашніми завданнями, вони не мають часу для читання наукової літератури, журналів. Так виходить «зачароване коло».

Загальновідомо, що інтерес до предмету і уважність учнів збільшуються засобами наочності. Але наочність як принцип навчання має ширше значення, і якщо убачати в наочній допомозі тільки засіб збудження уваги що вчаться, то це загрожує примітивізмом і в навчанні, і особливо в розумовому вихованні.

 

 

36. НАОЧНІСТЬ — СТЕЖИНКА ПІЗНАННЯ І СВІТЛО, що ОСЯВАЄ ЦЮ СТЕЖИНУ

 

Єдиним засобом виховання уважності є дія на думку, і наочність лише в тій мірі сприяє розвитку і поглибленню уважності, в якій вона стимулює процес мислення. Наочний образ предмету може сам по собі привернути увагу на тривалий час, але мета застосування наочності полягає зовсім не в тому, щоб на важ урок прикувати увагу учня — засіб наочності приноситься на урок для того, щоб на якомусь етапі пізнання діти відвернулися від образу, перейшли в думках до узагальнювальної істини, закономірності. У практиці бувають досить несподівані випадки, коли наочна допомога, прикувавши увагу дітей якоюсь деталлю, не допомагає, а вирішує осмислити абстрактну істину, до якої хотів підвести дітей вчитель. Одного разу я приніс дітям модель водяної турбіни, що діяла. Струмінь води, що рухав колесо, розбиваючись, утворював дрібний пил, в якому сонячні промені відбивалися веселкою. Я не відмітив веселки, діти ж її відмітили, і вся їх увага була прикована не до узагальнювальних висновків, до яких я хотів їх підвести, а до цікавого явища природи, в даному випадку абсолютно випадковому. Урок не дав позитивного результату.

Застосування засобів наочності вимагає великої науково-педагогічної підготовленості вчителя, знання психології дитини, підлітка, хлопця, знання процесу оволодіння знанням.

Перш за все треба пам'ятати, що наочність — це загальний принцип розумової праці маленьких школярів. К. Д. Ушинський писав, що діти мислять «формами, звуками, фарбами і відчуттями» 4. Ця вікова закономірність вимагає, щоб мислення маленької дитини розвивалося серед природи, щоб він одночасно бачив, чув, переживав і думав. Наочність — сила, що розвиває уважність, мислення, вона додає емоційне забарвлення пізнанню. Завдяки одночасності бачення, слухового сприйняття, переживання і мислення в свідомості дитини формується те, що в психології називається емоційною пам'яттю; з кожним уявленням і поняттям, що відклалося в пам'яті, зв'язується не тільки думка, але і відчуття, переживання. Без формування розвиненої, багатої емоційної пам'яті не може бути і мови про повноцінний розумовий розвиток в дитинстві. Я раджу вчителям початкових класів: учите дітей мислити у першоджерела мислення, серед природи і праці. Хай слово, яке входить в свідомість дитини, набуває яскравого емоційного забарвлення. Принцип наочності повинен пронизувати не тільки урок, але і інші сторони учбово-виховного процесу, все пізнання.

По-друге, застосовуючи наочність, треба замислюватися над тим, як від конкретного перейти до абстрактного, на якому етапі уроку засіб наочності перестане бути необхідним, коли учні вже не повинні звертати на нього увагу. Це дуже важливий момент інтелектуального виховання: засіб наочності потрібний лише на певному етапі активізації думки.

По-третє, поступово треба переходити від натуральних до образотворчих засобів наочності, а потім до таких, які дають символічне зображення предметів, явищ. Вже в I—II класах треба поступово відучувати дітей від натуральних засобів наочності, але це жодною мірою не означає, що можна взагалі відмовитися від неї. Принцип наочності досвідчені педагоги використовують протягом всіх років навчання — від I до X класу, але з року в рік утілюють його у все складніших методах і прийомах роботи. І в десятому класі досвідчений словесник веде своїх вихованців в ліс, на берег річки, у весняний квітучий сад — тут відбувається, можна сказати, шліфовка відтінків емоційного забарвлення слова, поглиблення і розвиток емоційної пам'яті юнацтва.

Перехід до образотворчих засобів наочності — тривалий процес. Він не зводиться до того, що вчитель замість живого кошеняти приносить на урок кошеняти намальованого. Образотворчий засіб наочності, навіть якщо воно в точності передає форму, колір та інші

особливості засобу натурального, завжди є узагальненням. І завдання педагога полягає в тому, щоб поступово переходити до все більш складних узагальнень в застосуванні образотворчих засобів наочності. Особливо важливо навчити дітей розуміти символічні зображення — зарисовки, схеми. Вони грають дуже велику роль в розвитку абстрактного мислення. У зв'язку з цим я б хотів висловити побажання щодо методики використання класної дошки.

Класна дошка існує не тільки для того, щоб писати на ній, але і для того, щоб вчитель робив на ній зарисовки, схеми, креслення — в процесі розповіді, пояснення, лекції. Викладаючи історію, ботаніку, зоологію, фізику, географію, математику, я майже на всіх уроках (приблизно на 80 % уроків історії, на 90 % уроків ботаніки, зоології і географії, на 100 % уроків фізики і математики) використовував дошку і різноколірну крейду. Без цього, на мій погляд, неможливо представити процес розвитку абстрактного мислення. Образотворчу наочність я розглядаю не тільки як засіб конкретизації уявлень і понять, але і як засіб виходу з світу уявлень в світ абстрактної думки.

Образотворча наочність є разом з тим і засобом розумового самовиховання. У II і III класах мої учні завжди розділяли зошит по арифметиці на дві «смуги»: ліва смуга — рішення; права полоса— наочне, схематичне зображення завдання. Перш ніж приступити до рішення, учень малює завдання. Навчити намалювати завдання — означає забезпечити перехід від конкретного мислення до абстрактного. Діти спочатку малюють предмети (яблука, кошики, дерева, пташок), потім переходять до схематичного зображення, позначаючи їх квадратами, кружечками і т.п. Персоною моєю турботою було малювання завдання трудноуспевающими учнями. Навряд чи навчилися б вони вирішувати задачу, думати над її умовою, коли б не цей методичний прийом. Якщо малюк навчився малювати завдання, я з упевненістю міг сказати, що вирішувати їх він буде. Окремі учні не могли навчитися зображати умову завдання декілька місяців — це означало, що вони не уміли мислити не тільки абстрактно, але і «формами, звуками, фарбами і відчуттями», їх треба було учити образному мисленню, а вже потім поступово переводити до мислення абстрактному.

Якщо у вас в початкових класах є трудноуспевающие по математиці, спробуйте навчити їх малювати завдання. Треба провести дитину від яскравих образів до їх символічних зображень, від зображень до розуміння відносин, залежностей.

По-четверте, від образотворчої наочності поступово переходите до словесно-образної. Словесний образ — це крок на шляху переходу від мислення «формами, звуками, фарбами і відчуттями» до мислення поняттями. Досвідчені вчителі початкових класів створюють словом образ не тільки того, що неможливо показати (наприклад, крижані тороси в Арктиці, виверження вулканів і т. п.), але і того, що можна побачити в природі, в людській праці навколо нас. Ці словесні образи мають виключно важливе значення у формуванні емоційної пам'яті, в збагаченні того, що в психології називається внутрішньою мовою.

Тут знову треба говорити про роботу з трудноуспевающими учнями. Їх розумовий розвиток, як показує досвід, великою мірою залежить від того, наскільки тривалий, поступовий перехід від образного мислення до мислення понятійному. Окремі трудноуспевающие учні назавжди залишаються безнадійними, і вчитель не знає, що з ними "робити, як збудити їх мислення, - головним чином через те, що вони не проходять тривалої школи «образного мислення»; вчитель квапить їх скоріше переходити до мислення абстрактному, а вони до нього абсолютно не підготовлені. Адже нерідко трудноуспевающие учні не можуть привести свій приклад до завченого насилу правила — це і є одне із следствий розриву між образним і понятійним мисленням, результат поспішності вчителя.

По-п'яте, засіб наочності повинен бути таким, щоб діти звертали увагу на найголовніше, найістотніше.

Повторимо: наочність вимагає великого мистецтва в її використанні, знання душі, думки учня.

 

37. ПОРАДИ ВЧИТЕЛЕВІ, ЩО ПОЧИНАЄ ПРАЦЮВАТИ В ШКОЛІ

 

Пам'ятаю, як поволі йшли перші десять років моєї роботи в школі. Потім час побіг швидше, а зараз здається: ось тільки що почався навчальний рік, - і вже кінчається. Це особисте враження я висловив для того щоб нагадати педагогові, що починає, одну дуже важливу істину: якою б кипучою, невгомонною працею не були наповнені роки молодості, в цю пору завжди можна знайти час для того, щоб поступово, крок за кроком накопичувати наше духовне багатство — педагогічну мудрість. Пам'ятаєте, що непомітно наступить 20-летие вашого педагогічного стажу, ви вступите в п'яте десятиліття свого життя, прийде пора, коли у вас не хапатиме часу, і ви з гіркотою скажете: «Ех, якби знав, почав би цю роботу в молодості, легше було б працювати до старості. Адже працювати: то ще треба двадцять років».

Що ж треба починати робити в роки молодості, щоб не розкаюватися тоді, коли на горизонті — старість?

Багато що, і перш за все треба накопичувати по крупинці інтелектуальне багатство і педагогічну мудрість вихователя. Перед вами великий життєвий шлях, на нім ви зустрінетеся з найнесподіванішими людськими долями, до вас буде звернений допитливий розум і погляд хлопця, що шукає відповідь на питання: як жити? У чому щастя? Де істина? Щоб відповісти на ці питання, треба спіткати діалектику прагнення людини до правди, до торжества ідеалів народу, треба осмислити і відчути душею вершину боротьби людства за краще майбутнє — комуністичні ідеї і їх втілення в життя.

Щоб бути справжнім вихователем, треба все життя опановувати теорією наукового комунізму, виховувати самого себе у дусі марксистсько-ленінського світогляду. Роки потрібні для того, щоб навчити себе бачити мир, бачити людину очима комуніста — пам'ятаєте про це. У вашій особистій бібліотеці повинні бути найважливіші праці Маркса, Енгельса і Леніна про суспільство, про революцію, про виховання. Виховувати у самого себе комуністичний світогляд — це не означає заучувати фрази з творів класиків марксизму-ленінізму. Повторюю, перш за все це означає вчитися комуністичному баченню миру і людини.

Я хочу поділитися з вами, мій юний друг, тим, як в працях Маркса, Енгельса, Леніна я знаходив і знаходжу зараз відповідь на найскладніші питання практичної роботи. Кожна людина, життєва доля якої розвивається переді мною, - це неповторний людський мир. Я бачу своє найважливіше виховне завдання в тому, щоб в цьому світі утілився комуністичний ідеал — заломився в своєрідних, глибоко індивідуальних рисах.

Кожного разу, коли я бачу якнайтонші повороти неповторної людської долі, я випробовую потребу, відчуваю необхідність знову і знову вдумуватися в критерій, в ідеальний образ комуністичної людини, в ім'я якої жили і боролися Маркс, Енгельс, Ленін. Я не можу глибоко вдуматися в конкретну життєву долю без того, щоб, образно кажучи, не спрямуватися знову і знову в морі мудрих думок про людину — думок основоположників марксизму-ленінізму. У їх працях — енциклопедія комуністичного людинознавства. Їх мудрі думки допомагають зрозуміти логіку розвитку комуністичного ідеалу, наприклад, уявлення про всесторонньо розвинену особу. Праці Маркса, Енгельса, Леніна допомогли мені розібратися в складному переплетенні умов, від яких залежить виховання схильності і покликання. Як би вам ні було легко дістати в бібліотеці будь-яку потрібну книгу, все одно створюйте свою власну бібліотеку. Моя особиста бібліотека — це мої мудрі вчителі, до яких я приходжу щодня порадитися: де істина? Як її пізнати? Як перекласти з душі і серця старших поколінь в душу і серце підростаючого покоління етичні багатства, створені, накопичені, здобуті людством? Мої книги — це мої вчителі життя, до них я повсякденно поводжуся з питанням: як жити? Як бути зразком для моїх вихованців? Як донести до їх сердець сяйво ідеалу?

Раджу вам, юний друг, щомісячно купувати три книги: 1) з проблем науки, основи якої ви викладаєте; 2) про життя і боротьбу людини, образ якої є світочем, прикладом для молоді; 3) про душу людини — особливо дитини, підлітка, хлопця, дівчини (книги по психології).

Хай у вашій особистій бібліотеці будуть ці три розділи. Щороку повинен збагачувати ваші наукові знання. Хай вже до кінця першого десятиліття вашої педагогічної роботи наступить такий час, коли підручник здасться вам букварем. Лише за цієї умови ви зможете сказати, що до хорошого уроку ви готувалися все життя. Тільки повсякденне поповнення наукових знань дасть вам можливість бачити розумову працю учнів в процесі викладу матеріалу: у центрі вашої уваги будуть не думки про зміст уроку, а думки про мислення ваших вихованців. Це вершина педагогічної майстерності кожного вчителя, до неї ви повинні прагнути.

Шукайте, як коштовні камені, книги про життя і боротьбу видатних людей — таких, як Фелікс Дзержинский і Сергій Лазо, Іван Бабуся і Яків Свердлов, Юліус Фучик і Никоє Белоянніс. Відведіть для цих книг найпочесніше місце у вашій особистій бібліотеці. Пам'ятаєте, що Вам бути не тільки викладачем, але і вихователем, вчителем життя і наставником моральності.

Поповнюйте свою бібліотеку психологічною літературою. Вихователеві треба бути знавцем душі людини, що формується. Коли я чую або читаю слова індивідуальний підхід до людини, вони завжди зв'язуються в моїй свідомості з іншим поняттям — думанням. Виховання — це перш за все жива, допитлива, така, що шукає думку. Без думки не можна представити відкриттів і знахідок — хай маленьких, з першого погляду непомітних — а без них немає педагогічної творчості. Пам'ятаєте, що кожна з безлічі закономірностей психіки виражається в тисячах життєвих доль. Я твердо переконаний, що після закінчення педагогічного вузу вчорашній студент стає справжнім майстром педагогічної праці лише за тієї умови, коли все своє педагогічне життя він вивчає психологію, заглиблює свої психологічні знання.

Вам бути все своє педагогічне життя вихователем, а виховання неможливе без краси, мистецтва. Ви володітимете багатьма перевагами як вихователь, якщо володієте яким-небудь музичним інструментом, якщо ж у вас є хоч би маленька іскра музичної обдарованості — ви цар, пан і у вихованні, тому що музика зближує серця, відкриває перед вихователем найпотаємніші куточки душі його вихованця. Якщо ви не володієте ніяким музичним інструментом, у ваших руках, у вашому серці повинен бути інший могутній засіб дії на людське серце — художня література. Створюйте, збагачуйте свою особисту бібліотеку художньої літератури. Залежно від того, з дітьми якого віку вам працювати, набувайте щорічно декількох десятків книжок, які допомогли б вам знаходити доріжку до серця ваших вихованців. Не забувайте, що художній твір, прочитаний вашим вихованцем і сприйняте його допитливим розумом і вразливим серцем, може стати тією краплею, яка часто не вистачає вихователеві для того, щоб чаша вагів моральності схилилася в потрібну вам сторону. Найголовніше, про що вам треба пам'ятати, комплектуючи свою бібліотеку: у книзі, яку ви дасте своєму вихованцеві, ПОВИННЕ бути повчання як жити. Образ героя цієї книги повинен полонити, надихнути вашого вихованця, затвердити в його душі упевненість в тому, що людина велика і могутня, що вищим ідеалом правди і істинності є комуністичні ідеї. Коли я вибираю в книжковому магазині літературу для своєї виховної бібліотеки, я прагну осмислити, кому з моїх вихованців призначається кожна книга.

Пам'ятаєте, що виховання — це перш за все чуйний, вдумливий, обережний дотик до юного серця. Щоб володіти мистецтвом дотику до серця, треба багато читати і думати. Кожна прочитана вами книга повинна якось увійти до вашої майстерні виховання як нового тонкого інструменту.

Вихователеві необхідне також витончене відчуття краси. Ви повинні любити красу, творити її і оберігати — красу в природі і в душі ваших вихованців. Знайте, що якщо ви любите садити і вирощувати дерева, якщо вам доставляє радість прийти до вуликів і слухати дзижчання бджіл в квітучих деревах, які ви виростили своїми руками, - у вас є найбільш пряма дорога до серця людини — духовне спілкування в праці, що створює красу.

Щороку, який ви працюватимете в школі, повинен збагачувати вашу технологічну лабораторію педагогічної праці. Вчителеві необхідний великий запас завдань, прикладів як для класного колективу, так і для індивідуальних завдань окремим школярам. Все це треба з року в рік збирати, комплектуючи по темах, розділах програми. Я знаю досвідчених викладачів математики, у яких за п'ятнадцять років роботи накопичений унікальний підбір завдань алгебри і геометричних. Ці збірки дуже уміло використовуються для індивідуальної роботи з учнями.

 

38. ПОРАДИ ВЧИТЕЛЕВІ, ЯКИЙ ГОТУЄТЬСЯ ПРАЦЮВАТИ З ПЕРШИМ КЛАСОМ

 

Ви працюєте в початковій школі, займаєтеся зараз з III класом. Незабаром вам займатися з першокласниками. Їм по п'ять з половиною — шість років. Їх виховують сім'я і дитячий сад. Є ще у нас частина дітей, єдиними вихователями яких до вступу до школи є мати і батько. Від того, як виховуються дошкільники саме в цей період — за рік, два до школы, залежить дуже багато що. Вам треба добре знати кожного свого майбутнього вихованця. Що означає знати дитину?

Це перш за все мати уявлення про його здоров'я. За півтора роки до початку роботи з дітьми переді мною був список майбутніх учнів. Добре знаючи батьків, я припускав, які захворювання могли передатися дітям в спадок. Звичайно, ці припущення перевірялися лікарем. У мене були дані про стан найважливіших систем організму майбутніх учнів: нервовою, дихальних органів, серця, органів травлення, зору, слуху.

Без знання здоров'я вихованців неможливе правильне виховання. Тридцять років роботи в школі твердо переконали мене в тому, що залежно від стану здоров'я кожна дитина потребує не тільки індивідуального підходу, але в цілій системі захисних заходів, щадних і зміцнюючи здоров'я. Досвід переконав в тому, що виховання повинне сприяти зціленню людини, позбавленню його від недуг, які найчастіше зароджуються в дитинстві. Дитина з порушенням діяльності серцево-судинної системи, вимагає особливих методів виховання, потребує спеціальної медичної педагогіки.

Я вважаю, що дуже важливе знати, як взаємини в сім'ї сприяють запобіганню недугам і зціленню дитячого організму, якщо недуга з тієї або іншої причини вже є. Особливо залежить від сім'ї стан нервової системи і серця дитини. Дуже важко виховувати дітей, що зростають серед крику, докорів, озлобленості, недовір'я, образ. Нервова система у таких дітей часто буває шарпнутою, швидко втомлюється. Діти з неврозами вимагають особливо великої турботи, повсякденної уваги. І учити, і виховувати їх треба, застосовуючи спеціальні методи медичної педагогіки, розраховані на попередження шкідливого збудження, різких переходів від одного емоційного стану до іншого.

За півтора (а якщо можливо — і за два) роки до початку занять в I класі я раджу вам, майбутньому вчителеві першокласників, зібрати родителей—очень важливо, щоб прийшли і батьки, і матері — і поговорити з ними про взаємини в сім'ї, сприяючі формуванню здорової нервової системи, а у зв'язку з цим позитивних етично-психологічних якостей.

Дуже велике значення в розвитку дитини має інтелектуальна атмосфера сім'ї. Від того, які в сім'ї розумові інтереси, що читають, про що думають дорослі, що залишають вони в думках дитини, - великою мірою щвйсит його загальний розвиток, пам'ять. «Розум вашої дитини 1ависит від ваших розумових інтересів, від того, яке місце в духовному житті сім'ї займає книга», - так і скажіть батькам своїх учнів.

На моє глибоке переконання, необхідно принаймні рік вивчати мислення кожної дитини — тільки за цієї умови можна добре підготуватися до занять в I класі.

 

 

39. ЯК В ДОШКІЛЬНИЙ ПЕРІОД ВИВЧАТИ МИСЛЕННЯ ДІТЕЙ

 

Є два основні типи людського мислення — логіко-аналітичне, або математичне, і художнє, або образне. Ця класифікація, що належить великому фізіологові І. П. Павлову, має виключно важливе значення для вирішення питань розумового виховання дітей, формування індивідуальних схильностей, способностей5. Зберіть майбутніх своїх першокласників в ясний вересневий день, підіть з ними в осінній ліс, і ви відразу ж побачите дітей з цими двома яскраво вираженими типами мислення. Ліс, особливо ранньою восени, завжди привертає увагу дітей, вони в нім не можуть залишатися байдужими, а там, де є хвилювання, захоплення, здивування, - є логічне і емоційне пізнання навколишнього світу, тобто пізнання розумом і пізнання серцем. Синіше, глибоке небо, різноколірне убрання дерев, яскраві фарби ранньої осені — на галявині і в гущавині лісу — все це привертає увагу хлоп'ят. Але до навколишнього світу вони відносяться по-різному. Уважно спостерігайте, і ви побачите два типи сприйняття — ознаку двох типів мислення. Одних дітей чарує вся гармонія краси природи. Здивовані, захоплені красою, вони сприймають предмети як єдине ціле. Вони бачать і схід сонця, і дивно красиві осінні відтінки в забарвленні убрання дерев, і таємничу лісову гущавину. Але все це сприймається саме як гармонія в складному звучанні багатьох інструментів — діти не вслухуються в окремі звуки, вони не виділяють з навколишнього їх світу окремих деталей. А коли їх увага привертає який-небудь один предмет або яке-небудь одне явище, то вся гармонія зосереджена для них в цьому предмете або явищі. Наприклад, дитина звернула увагу на кущ шипшини, густо усіяний Янтарними ягодами і срібними крапельками роси, - окрім цього куща, дитина більше нічого не бачить, весь світ краси для нього — в цьому творінні природи.

Це найхарактерніші риси художнього, або образного сприйняття навколишнього світу. Діти, що володіють цим сприйняттям, з цікавістю і захопленням розповідають про те, що вони бачать. У їх розповідях — яскраві образи. Вони мислять картинами, образами — фарбами, звуками, рухами. Вони дуже чуйні до музики навколишньої природи, взагалі до краси. У їх сприйнятті як би переважає емоційний елемент, вони більші, здається, пізнають серцем, чим розумом. Відмітьте, що це накладає відбиток на їх розумову працю, в процесі учення. Діти з яскраво вираженим художнім мисленням з цікавістю вивчають літературу, люблять читати, захоплюються поетичною творчістю. У вивченні математики вони нерідко зустрічають великі утруднення, і буває, не встигають по цьому предмету.

Для інших дітей неначе не існує гармонії краси. Уявіть собі захід сонця в теплий осінній день на галявині соснового лісу: багрова вечірня зоря, неначе мідні, стовбури дерев, неповторна гра фарб на поверхні застиглого ставка. Але в колективі дошкільників завжди знайдеться дитина, до якої, як мовиться, не доходить ця краса. Він питає: а чому це сонце на заході стає червоним? Куди воно ховається на ніч? Чому одне листя стає восени червоним, інші — оранжевими, треті — жовтими? Чому на дубі листя дуже довго, до заморозків, зелені? Перед його поглядом відкривається перш за все не образна, а логічна, причинно-наслідкова сторона миру. Це логіко-аналітичне, або математичне, мислення. Діти, що володіють цим мисленням, легко помічають причинно-наслідкові зв'язки і залежності, схоплюють в думках круг предметів і явищ, об'єднаних тим або іншим зв'язком. Вони легко абстрагуються, з цікавістю вивчають математику і інші точні науки. Логічний аналіз абстракцій представляє для них такий же інтерес, як яскраві образи для дітей, що володіють художнім мисленням.

Ці два типи мислення існують об'єктивно, вчителеві треба знати, який тип переважає у кожної дитини. Це дуже важливо для правильного педагогічного руководства розумовою працею. Учити мислити, розвивати мислення —значить розвивати у кожної дитини обидві смислові сфери: утворюючи і логіко-аналітичну, не допускати однобічності, але в той же час умілий направляти розумовий розвиток кожного учня в русло, в найбільшій мірі відповідне його природним завдаткам.







Дата добавления: 2015-10-15; просмотров: 608. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...


Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...


Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

Признаки классификации безопасности Можно выделить следующие признаки классификации безопасности. 1. По признаку масштабности принято различать следующие относительно самостоятельные геополитические уровни и виды безопасности. 1.1. Международная безопасность (глобальная и...

Прием и регистрация больных Пути госпитализации больных в стационар могут быть различны. В цен­тральное приемное отделение больные могут быть доставлены: 1) машиной скорой медицинской помощи в случае возникновения остро­го или обострения хронического заболевания...

ПУНКЦИЯ И КАТЕТЕРИЗАЦИЯ ПОДКЛЮЧИЧНОЙ ВЕНЫ   Пункцию и катетеризацию подключичной вены обычно производит хирург или анестезиолог, иногда — специально обученный терапевт...

Интуитивное мышление Мышление — это пси­хический процесс, обеспечивающий познание сущности предме­тов и явлений и самого субъекта...

Объект, субъект, предмет, цели и задачи управления персоналом Социальная система организации делится на две основные подсистемы: управляющую и управляемую...

Законы Генри, Дальтона, Сеченова. Применение этих законов при лечении кессонной болезни, лечении в барокамере и исследовании электролитного состава крови Закон Генри: Количество газа, растворенного при данной температуре в определенном объеме жидкости, при равновесии прямо пропорциональны давлению газа...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия