Термінологічний словник
Аерозольне зрошування - спосіб зрошування дрібнорозпиленими краплинами води для регулювання температури і вологості приземного шару повітря.
Арідна зона - зона недостатнього зволоження - географічна зона (територія) з сухим кліматом, недостатньою кількістю атмосферних опадів для нормального розвитку рослин і на якій ефективне землеробство неможливе без зрошування.
Вегетаційний полив - полив сільськогосподарських культур у період їхньої вегетації.
Відкрита гідромеліоративна мережа - гідромеліоративна мережа, що складається з каналів та гідротехнічних споруд.
Відкрита осушувальна мережа - осушувальна мережа, яка складається з відкритих осушувальних каналів та колекторів.
Водна меліорація - система організаційно-господарських та технічних заходів, спрямованих на докорінне поліпшення земель сільськогосподарського призначення шляхом їх зрошування чи осушування з метою підвищення врожайності та оздоровлення місцевості.
Водний режим ґрунту - зміни у часі стану вологості ґрунту протягом вегетаційного періоду.
Водозбірно-скидна мережа - система каналів, призначена для збирання і відведення з поливних ділянок у водоприймач зайвих поверхневих, а також дренажних вод і для спорожнення постійних зрошувальних каналів.
Водооборотна осушувально-зволожувальна система - осушувально-зволожувальна система, на якій для піґдрунтового зрошування використовують дренажний стік цієї ж системи, заакумульований протягом періодів, коли вона діяла в режимі осушення.
Водоприймач (гідромеліоративної мережі) - водний об'єкт, западина рельєфу місцевості або зона неповного водонасичення підземних шарів гірських порід, які служать для скидання в них дренажних, промивних або надлишків зрошувальних вод.
Вологість в'янення - вологість ґрунту, за якої з'являються перші ознаки в'янення рослин з добре розвиненою кореневою системою.
Вологість ґрунту - вміст у ґрунті вологи, виражений у відсотках від маси сухого ґрунту (вагова/масова вологість) або від його об'єму (об'ємна вологість).
Вологозарядковий полив - полив, який здійснюють для збільшення у ґрунті запасів вологи до початку вегетаційного періоду.
Гідромеліоративна мережа - комплекс технологічно пов'язаних між собою гідротехнічних споруд, що становить низову ланку гідромеліоративної системи і забезпечує подавання і розподіляння води безпосередньо на меліорованих землях або відведення її з цих земель.
Гідромеліоративна система, меліоративна система - комплекс технологічно пов'язаних між собою гідротехнічних споруд та технічних засобів для здійснювання водної меліорації у межах визначеної території.
Гідромодуль - середня витрата води на гектар зрошуваної площі (л/с∙ га).
Гідротехніка – область науки і техніки, яка охоплює питання дослідження, проектування і будівництво споруд для використання і охорони водних ресурсів, а також для запобігання шкідливої дії води. Графік гідромодуля - графічне зображення зміни у часі ординати гідромодуля на гектар зрошуваної сівозміни.
Грунт - верхній шар земної кори, який має органо-мінеральний склад і забезпечує живлення рослин під час їхнього росту і розвитку.
Гумідна зона - зона надлишкового зволоження - географічна зона (територія) з надлишковим зволоженням внаслідок перевищення атмосферних опадів над випаровуванням, транспірацією та інфільтрацією і на якій землеробство без осушення ґрунтів малопродуктивне і нестійке.
Двостороннє регулювання водного режиму ґрунту - періодичне застосування осушення або зрошування чи підґрунтового зрошування для регулювання водного режиму ґрунту на періодично перезволожених землях залежно від погодних умов. Джерело зрошування - водний об'єкт, який забезпечує забір необхідного об'єму води належної якості в установлені строки для зрошування сільськогосподарських культур.
Ділянковий зрошувач - водовід-елемент провідної зрошувальної мережі, який забезпечує подавання води до поливної ділянки.
Допустима інтенсивність дощування - інтенсивність дощування, яка не перевищує поглинальну здатність ґрунту і не спричинює поверхневий стік під час поливу.
Дощувальна машина - машина, що забирає воду із закритої чи відкритої зрошувальної мережі і подає її на поле у вигляді штучного дощу.
Дощувальна машина кругової дії - автоматизована дощувальна машина, що приєднана до гідранта закритої зрошувальної мережі і здійснює полив під час обертання розподільного трубопроводу навколо гідранта.
Дощувальна машина фронтальної дії - дощувальна машина, яка переміщується по полю під прямим кутом до лінії розподільного трубопроводу і зрошує прямокутну ділянку.
Дощувальна система - сукупність технологічно пов'язаних між собою технічних засобів, призначених для транспортування та розподілення води по зрошуваній території у вигляді штучного дощу.
Дощувальна установка - установлений на гідранті закритої мережі пристрій для позиційного поливу дощуванням, який працює від тиску води в мережі.
Дощування - зрошування земель штучним дощем.
Дрена - штучно прокладений водотік у ґрунті для збирання та відведення ґрунтових вод.
Дренажний стік - частина ґрунтового потоку, перехоплена дренажною мережею і відведена у водоприймач.
Закрита гідромеліоративна мережа - гідромеліоративна мережа, що складається з комплексу трубопроводів із запірною та регулювальною арматурою, а також підземних дрен та колекторів.
Закрита осушувальна мережа - осушувальна мережа, яка складається із дрен та закритих колекторів.
Захисна осушувальна мережа, загороджуюча осушувальна мережа - частина дренажної мережі, яка складається з нагірних каналів та нагірних дрен, призначена для перехоплювання поверхневих та ґрунтових вод, що надходять на осушену територію з прилеглих земель, та відведення їх у водоприймач.
Зрошування – штучне насичення ґрунту вологою для підвищення його родючості.
Зрошувальна вода - вода, призначена для поливу сільськогосподарських культур, яка за рівнем мінералізації та складом розчинених у ній речовин відповідає встановленим вимогам.
Зрошувальна мережа - гідромеліоративна мережа зрошувальної системи, яка складається з водоводів різного порядку і забезпечує підведення води до зрошуваного масиву та розподіл її між поливними ділянками.
Зрошувальна норма - сумарний об'єм води, який подають на одиницю площі поливної ділянки за усі поливи одного зрошувального періоду.
Зрошувальна система - гідромеліоративна система для зрошування сільськогосподарських культур.
Зрошувальний період - частина вегетаційного періоду від початку першого до закінчення останнього поливу на поливній ділянці у межах календарного року.
Зрошувані землі - землі, на яких здійснюють зрошування.
Інтенсивність дощування - висота шару води, що виливає дощувальна машина за одиницю часу.
Іригаційна ерозія ґрунту - розмивання або ущільнення верхнього шару ґрунту у процесі поливу.
Канал - штучне русло правильної геометричної форми похилом дна і безнапірним рухом води.
Коефіцієнт корисної дії зрошувальної мережі - відношення об'єму води, яку подано на зрошування, до об'єму води, відібраної із джерела зрошування.
Колектор – підземний трубопровід або відкритий канал, призначений для приймання води з осушувальної мережі і відведення її у водоприймач.
Комплектування графіка гідромодуля - вирівнювання графіка гідромодуля шляхом зміщення строків та тривалості поливу окремих сільськогосподарських культур без зміни поливних норм, яке застосовують з метою забезпечення більш рівномірного подавання води у зрошувальну систему.
Кореневий шар ґрунту - верхній шар ґрунту, у якому міститься основна частина кореневої системи рослин.
Краплинне зрошування - різновид мікрозрошування, під час якого вода з поливного трубопроводу надходить до рослин через краплинні водовипуски.
Кротова дрена - кругла порожнина з незакріпленими стінками, утворена в ґрунті в результаті проходження в ньому робочого органу – дренера.
Кротування - нарізування кротових дрен як агромеліоративний прийом для поліпшування водно-повітряного режиму осушених ґрунтів та інтенсифікації роботи осушувальної мережі. Лиманне зрошування - різновид поверхневого зрошування затопленням, при якому використовують води місцевого стоку або повеневі води шляхом їх затримування, акумулювання та розподілення на інженерно улаштованій площі лиману.
Магістральний канал - основний канал гідромеліоративної системи, від якого відгалужуються (на зрошувальній системі) або до якого приєднуються (на осушувальній системі) канали меншого порядку.
Матеріальна дрена - дрена із закріпленими стінками з використанням для цього переважно гончарних, перфорованих пластмасових або інших труб.
Меліорація - система заходів, спрямованих на докорінне поліпшення природних особливостей земельних угідь з метою підвищення їхньої родючості або для інших напрямів їх господарського використання.
Меліоровані землі - землі, на яких здійснюють меліоративні заходи. Міжполивний період - тривалість часу від моменту закінчення попереднього до початку наступного поливу.
Мікрозрошування - спосіб зрошування з дозованим подаванням води безпосередньо кожній рослині.
Модуль дренажного стоку - характеристика інтенсивності роботи дренажної мережі, виражена в об'ємі дренажного стоку за одиницю часу з одиниці дренованої площі (л/с∙ га).
Нагірна дрена - дрена у складі захисної осушувальної мережі, призначена для перехоплювання потоку ґрунтових вод, що надходять з прилеглих земель.
Нагірний канал - канал захисної осушувальної мережі, призначений для захисту осушуваної території від припливу поверхневих вод з прилеглих земель.
Норма осушення - оптимальна глибина рівня ґрунтових вод від поверхні ґрунту під час осушення, яка забезпечує сприятливі умови для вирощування сільськогосподарських культур.
Обводнення земель - підвищення водозабезпеченості території у маловодних районах шляхом використання заакумульованого місцевого стоку та підземних вод або подавання води з інших районів.
Освіжуючий полив - полив дощуванням для змивання пилу з листової поверхні рослин та підвищення вологості приземного шару повітря.
Осушення - комплекс заходів, направлених на відведення у водоприймач води з поверхні землі та її надлишків із розрахункового шару ґрунту.
Осушувальна мережа дренажна мережа - гідромеліоративна мережа для приймання поверхневих та надлишків ґрунтових вод і відведення їх у водоприймач.
Осушувальна система - гідромеліоративна система для осушення земель.
Осушувально-зволожувальна система – різновид осушувально-зрошувальної системи, на якій для здійснення підґрунтового зрошування використовують наявну тут осушувальну мережу.
Осушувально-зрошувальна система – меліоративна система на періодично перезволожених землях, яка забезпечує двостороннє регулювання водного режиму ґрунту.
Передполивна вологість ґрунту - нижня межа (границя) допустимого зниження вологості ґрунту перед поливом, яку визначають з умови, щоб не було досягнуто вологості в'янення.
Передпосадковий полив - полив, який проводять перед висаджуванням рослин для зволоження поверхневого шару ґрунту з метою покращання приживання розсади у початковий період вегетації.
Передпосівний полив - полив, який здійснюють перед сівбою сільськогосподарських культур у разі недостатньої вологості верхнього шару ґрунту.
Перезволожені землі - землі з постійним підґрунтовим водним живленням та уповільненим стоком, водний режим ґрунту яких несприятливий для їх ефективного сільськогосподарського використання.
Періодично перезволожені землі - землі з атмосферним водним живленням та уповільненим стоком, водний режим ґрунту яких протягом тривалого часу після сніготанення або сильних дощів залишається несприятливим для їх ефективного сільськогосподарського використання.
Підґрунтове зрошування - спосіб зрошування, який здійснюють подаванням води у кореневий шар ґрунту шляхом підвищення рівня ґрунтових вод. Післяпосівний полив - полив, який проводять після посіву сільськогосподарських культур у сухий ґрунт, переважно для культур літнього посіву.
Поверхневе зрошування - спосіб зрошування з розподіленням води поверхні поливної ділянки.
Полив - одноразове штучне зволожування ґрунту на задану глибину та (або) приземного шару повітря.
Полив затопленням - поверхневий полив ґрунту шляхом заповнювання водою поливних чеків.
Полив напуском по смугах - поверхневий полив ґрунту для зрошування культур суцільного посіву з подаванням води на поливні смуги.
Полив по борознах - поверхневий полив ґунту для зрошування просапних культур з розподілянням води на поливній ділянці по борознах.
Поливна борозна - борозна, яка забезпечує зволоження ґрунту шляхом просочування води через її укоси та дно.
Поливна ділянка - частина зрошуваної території, яка одержує воду від одного зрошувача і на якій полив проводять за однією технологією.
Поливна мережа - низова ланка зрошувальної мережі, розташована на полі і призначена для розподіляння води по площі поливної ділянки.
Поливна норма - об'єм води, який подають на одиницю площі поливної ділянки за один полив.
Поливна смуга - різновид поливної мережі у вигляді обвалованої смуги землі, яку затоплюють потоком для просочування води у ґрунт.
Поливна техніка - сукупність машин, механізмів та допоміжних засобів для здійснювання поливу.
Поливний чек - обвалована частина поливної ділянки, на якій полив здійснюють затопленням.
Польдерна осушувальна система, польдер – осушувальна система, яка розташована нижче рівня води у водоприймачі, і має у своєму складі захисні дамби по периметру осушеної території та насосну станцію (або декілька насосних станцій) для відкачування дренажного стоку у водоприймач.
Провідна гідромеліоративна мережа - частина гідромеліоративної мережі, призначена для подачі води в регулюючу мережу на зрошувальній системі або для приймання дренажних вод з осушувальної мережі і відведення їх у водоприймач на осушувальній системі.
Протизаморозковий полив - полив дощуванням для захисту рослин від короткочасних приморозків.
Регулююча гідромеліоративна мережа - частина гідромеліоративної мережі, призначена для безпосереднього подавання води у ґрунт або відбирання її з ґрунту для підтримування його вологості у заданих межах.
Регулююча споруда, регулятор - гідротехнічна споруда на гідромеліоративній системі, призначена для регулювання рівнів або витрат води при її забиранні, розподіленні або відведенні.
Регулювання водного режиму ґрунту - підтримання вологості ґрунту в оптимальному для розвитку рослин діапазоні меліоративними заходами (зрошуванням, осушенням).
Режим зрошування - сукупність норм і строків поливів.
Режим осушення - сукупність показників водного режиму ґрунту, які визначають оптимальні умови вирощування сільськогосподарських культур на осушених землях.
Рисова система - комплекс технологічно пов'язаних між собою гідротехнічних споруд, який забезпечує подавання води на рисові чеки, підтримування необхідного рівня води в чеках та водовідведення після закінчення періоду вегетації рису.
Рисовий чек - обнесена земляними дамбами ретельно спланована ділянка рисової системи, на якій підтримують заданий залежно від висоти рослин шар води.
Рівень ґрунтових вод - висотне положення вільної поверхні ґрунтових вод у певній точці.
Розподільна борозна вивідна борозна - борозна, призначена для виведення води із тимчасового зрошувача у поливні борозни.
Розрахункова забезпеченість зрошування - імовірність перевищення прийнятого у проекті зрошувальної системи розрахункового рівня забезпеченості посівів водою (у відсотках числа років за багаторічний період).
Система краплинного зрошування - сукупність технологічно пов'язаних між собою технічних засобів, призначених для транспортування та розподілення води по площі за допомогою краплинних водовипусків.
Скидна гідромеліоративна мережа - частина гідромеліоративної мережі, призначена для відведення надлишкової води із зрошувальної або осушувально-зрошувальної системи.
Спосіб зрошування - прийом розподілення води на поливній ділянці. який забезпечує перетворення водного потоку на ґрунтову вологу.
Сумарне водоспоживання евапотранспірація - сумарний об'єм води, що витрачається на транспірацію рослин та випаровування з поверхні грунту за певний період з одиниці площі.
Технологія поливу - послідовність та параметри проведення виробничих операцій під час поливу.
Тимчасовий зрошувач - ділянковий зрошувач у вигляді відкритого каналу в земляному руслі, який нарізують перед поливом і зарівнюють для забезпечення безперешкодної роботи сільськогосподарської техніки на поливній ділянці протягом міжполивних періодів, а також після закінчення зрошувального періоду.
Удобрювальний полив - полив водою з розчиненими у ній поживними речовинами.
Чек - огороджена земляними валками або дамбами ретельно вирівняна ділянка, яку заливають водою.
Шлюз-регулятор - відкрита регулююча споруда на каналі, обладнана затворами для регулювання рівня і витрат води шляхом зміни площі отвору.
Шлюзування – зменшення або припинення за допомогою шлюзів-регуляторів дренажного стоку з осушувальної мережі з метою підтримування необхідного рівня ґрунтових вод.
|