Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Загальні відомості про стан рекреаційних територій та курортних зон України





В Україні наприкінці 90-х років XX ст. функціонувало 10 189 оздоровчих закладів, у тому числі 729 санаторіїв, 164 будинки відпочинку, 2585 баз відпочинку, 246 пансіонатів, 33 кемпінги, 114 турбаз, 6318 таборів. Серед них 26, 6 % оздоровчих закладів мають пляжі, зокрема17, 7 %морські пляжі. Близько 66 % оздоровчих закладів з пляжами і 100 % з морськими пляжами припадає на південний регіон України — АР Крим, Донецьку, Запорізьку, Одеську, Херсонську і Миколаївську області. Оздоровчі заклади з морськими пляжами концентруються переважно в АР Крим (31 %), Миколаївській (19 %), Одеській і Донецькій (по 15 %) областях.

У курортно-рекреаційних зонах України було 723 міських пляжі, в тому числі 126 морських. Найбільша кількість міських річкових пляжів зосереджена на території Харківської (34 %) і Донецької (11 %) областей, а міських морських пляжів — на території АР Крим (64 %) і Одеської об­ласті (16 %). Санітарне та епідемічне благополуччя контингентів населен­ня, що відпочиває і лікується в курортно-оздоровчих закладах, передусім, залежить від забезпечення їх питною водою, яка за хімічними та мікро­біологічними показниками має відповідати чинним гігієнічним норма­тивам.

Проведені санепідслужбою МОЗ України лабораторні дослідження пит­ної води, яку використовують в оздоровчих закладах, показали значне відхилення її якості від нормативної (в середньому за хімічними показни­ками — 11, 2 % проб, за санітарно-мікробіологічними — 6, 9 % проб).

Важливим показником епідемічного благополуччя оздоровчих за­кладів і курортно-рекреаційних зон є стан відкритих водоймищ, які використовуються для культурно-рекреаційних потреб. За даними са­нітарно-мікробіологічних досліджень санепідслужби, відсоток проб води відкритих водоймищ у зонах пляжів оздоровчих закладів, що мають від­хилення від чинних нормативів, коливався в межах від 4, 3 % до 50, 6 % і становив у середньому 14, 4 %.

Дуже забруднена вода в зонах пляжів у Донецькій та Одеській облас­тях, де функціонує 25, 4 % усіх оздоровчих закладів із пляжами України і 29, 7 % закладів із морськими пляжами. Відсоток проб з відхиленнями від нормативів за санітарно-мікробіологічними показниками становив у се­редньому 29 % у Одеській, 21, 3 % — у Донецькій областях. Максимальні значення цих показників спостерігалися у воді пляжів турбаз для дорос­лих (75, 9 %), кемпінгів (69, 2 %), санаторіїв для дітей (30, 8 %) Одеської області й санаторіїв для дорослих (48, 2 %), таборів (23, 4 %) Донецької об­ласті.

Стан водоймищ у зонах курортно-рекреаційного використання Запо­різької, Херсонської і Миколаївської областей, де сконцентровано 19, 8 % усіх оздоровчих закладів з пляжами і 37, 4 % закладів із морськими пляжа­ми, характеризується більш сприятливою; ніж у цілому по Україні ситуа­цією і тенденцією до зниження відсотків наднормативних проб.

В областях західного регіону (Івано-Франківській, Чернівецькій, Рів­ненській), де функціонує лише 0, 4 % оздоровчих закладів із пляжами від їх загальної кількості по Україні, спостерігається дуже високий рівень бак­теріального забруднення води водоймищ у зонах їх рекреаційного вико­ристання.

За результатами лабораторного контролю, який постійно здійснює санепідслужба МОЗ України протягом літнього оздоровчого періоду, насамперед у семи приморських регіонах (АР Крим, Донецька, Запорізька, Миколаївська, Одеська і Херсонська області та Севастополь), якість мор­ської і річкової води в місцях культурно-оздоровчого користування не відповідає гігієнічним нормативам за санітарно-мікробіологічними по­казниками в 18, 7 % досліджених проб, у тому числі в 16, 3 % проб води морських пляжів і в 26, 5 % проб річкових пляжів.

Найбільш несприятливу ситуацію щодо якості води морських пляжів зареєстровано в Одеській і Донецькій областях (відповідно 32, 9 % і 32, 1 % наднормативних проб). Особливу занепокоєність викликають пляжі Азовського узбережжя Донецької області, що підпадають під інтенсивний вплив скидів господарсько-побутових і промислових стічних вод високо-урбанізованого промислового регіону, де були виявлені збудники холе­ри, а також пляжі Чорноморського узбережжя в районах Одеси, Кілії та Феодосії. Дещо менше мікробне забруднення води морських пляжів було в АР Крим (12, 3 % проб) і значно менше — в Миколаївській (6, 1 %), За­порізькій (2, 3 %) та Херсонській (0, 9 %) областях і Севастополі (3, 8 % проб).

Мікробне забруднення води річкових пляжів в усіх областях, за ви­нятком Херсонської, дуже високе і значно перевищує відповідні показ­ники морських пляжів. Відсоток проб із відхиленнями за мікробіологіч­ними показниками становив 69, 6 — в Одеській, 43, 2 — у Миколаївській, 37, 4 — у Донецькій, 31, 9 — у Запорізькій і 9, 8 — у Херсонській областях. Серед причин незадовільного стану води морського та річкового узбережжя в зонах культурно-оздоровчого користування найбільш значущими є високі антропогенні навантаження (особливо в зонах морських пляжів), незадовільний санітарно-гігієнічний та санітарно-технічний стан пляжів, скиди господарсько-побутових і виробничих стічних вод у водоймища з порушенням гігієнічних вимог до їх випуску, погіршення якості води за несприятливих погодних умов (зливи, шторми).

З метою попередження несприятливого впливу забруднення водой­мищ курортно-рекреаційного користування на здоров'я населення санепідслужба щорічно вживала організаційних і санітарних заходів щодо функціонування пляжів. У літній оздоровчий період (липень — серпень) у приморських регіонах діяло в середньому 85, 1 % пляжів. Щотижня за­кривалось від 20 до 70 пляжів. За весь оздоровчий період залишилися за­критими всі морські пляжі Одеси, річкові пляжі Донецька, Маріуполя, Запоріжжя, Миколаєва.

Причинами закриття пляжів у літній оздоровчий сезон були незадовіль­ний санітарно-гігієнічний та санітарно-технічний стан пляжів, аварійні скиди стічних вод у море, невідповідність якості води санітарно-гігієнічним нормам та погіршення її якості за несприятливих погодних умов. У За­порізькій та Херсонській областях близько 15 % пляжів не було відкрито зовсім через економічний стан. Означені проблеми свідчать про необхідність розробки державних комплексних заходів для захисту та ефективного використання курортно-рекреаційних ресурсів морського і річкового узбережжя, визначення зон проведення першочергових профілактичних заходів,

Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології провів дослідження родовищ мінеральних вод у промислово-розвинених регіонах України (Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська і Харківська області), що дало можливість оцінити їх стан, ви­явити перспективні курортно-рекреаційні райони. Сучасний стан родовищ мінеральних вод, що видобуваються для промислового розливу, бальнеолікування, їх якісні характеристики слід оцінювати як задовільні, що від­повідають діючим нормативам. Унаслідок непродуманої експлуатації відбулися деякі зміни в хімічному складі підземних вод. На підставі комплексної оцінки родовищ мінеральних вод на території кожної області виділено райони, які є перспективними для розвитку курортно-рекреа­ційної мережі. В Дніпропетровській області — Новомосковська курортно-рекреаційна зона, що географічно займає Новомосковський та частку Павлоградського району. В Донецькій області — Слов'янсько-Слов'яногірськкй, Велико-Акадольський, Приазовський райони, в Запорізькій області — Приазовський курортний район на відстані до 50 км від узбе­режжя Азовського моря. В Луганській області — Айдарський район, ви­ділений уздовж долини річки Айдар; Станично-Луганський район — У межах правобережжя річки Сіверський Донець; Сіверсько-Донсцький ра-

йон — у межах лісових масивів річки Сіверський Донець, Красна (від Краснореченська до с. Смолянинове). В Харківській області — Харків­ський та Зміївський райони.

Новий підхід до оцінки курортних ресурсів дав можливість у межах відомих курортів та курортно-рекреаційних місцевостей виявити нові типи мінеральних вод, раніше там невідомі. На курорті «Хмільник» на те­риторії Дорожньої лікарні № 2 досліджено мінеральні води з високим вмістом органічних речовин, які показані при гастроентерологічних та гепатобіліарних захворюваннях. Аналогічні води виявлено в гірському Криму АР Крим — мінеральна вода «Савлух-Су». Використання цих вод з лікувальною метою розширює спектр медичних показників відомих ку­рортів.







Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 683. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...


Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...


Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Растягивание костей и хрящей. Данные способы применимы в случае закрытых зон роста. Врачи-хирурги выяснили...

ФАКТОРЫ, ВЛИЯЮЩИЕ НА ИЗНОС ДЕТАЛЕЙ, И МЕТОДЫ СНИЖЕНИИ СКОРОСТИ ИЗНАШИВАНИЯ Кроме названных причин разрушений и износов, знание которых можно использовать в системе технического обслуживания и ремонта машин для повышения их долговечности, немаловажное значение имеют знания о причинах разрушения деталей в результате старения...

Различие эмпиризма и рационализма Родоначальником эмпиризма стал английский философ Ф. Бэкон. Основной тезис эмпиризма гласит: в разуме нет ничего такого...

Вопрос. Отличие деятельности человека от поведения животных главные отличия деятельности человека от активности животных сводятся к следующему: 1...

Расчет концентрации титрованных растворов с помощью поправочного коэффициента При выполнении серийных анализов ГОСТ или ведомственная инструкция обычно предусматривают применение раствора заданной концентрации или заданного титра...

Психолого-педагогическая характеристика студенческой группы   Характеристика группы составляется по 407 группе очного отделения зооинженерного факультета, бакалавриата по направлению «Биология» РГАУ-МСХА имени К...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия