Тема 2.6. Синтаксичні норми сучасної української літературної мови у професійному спілкуванні
Самостійна робота Питання 1. Просте і складне речення Література: 11, с. 212, 218 - 221, 225, 228; 24, с. 237, 243, 303; 27, с. 99 -102. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ Перш за все потрібно дати визначення поняття " речення". Речення - це осмислене сполучення слів або окреме слово, граматично й інтонаційно оформлене як відносно закінчена цілісність. Речення є основною одиницею спілкування. Тільки оформивши слова в речення, ми можемо сказати щось іншій людині. В усній мові на початок і кінець речення вказує відповідна інтонація. На письмі на початок речення вказує велика буква, на кінець - крапка. Варто пригадати визначення поняття " головні члени речення". Головні члени речення: підмет, присудок - це синтаксичний (предикативний) центр речення, навколо якого об'єднуються всі другорядні члени речення (додаток, означення, обставини (пояснюють підмет і присудок та один одного)). Наприклад: Одиницею письмового мовлення є текст різного характеру. Простим називається речення, в якому є тільки один предикативний центр (підмет, присудок): Державною мовою в Україні українська мова.
Розгляньте опорну схему 8 Складне речення складається з двох або кількох простих речень, об'єднаних змістом, інтонацією і граматично. Види складних речень: складносурядні і складнопідрядні, безсполучникові, багаточленні складні, складні синтаксичні конструкції. Варто пригадати правила: розділові знаки у складному реченні 121, с. 365-367]. Потрібно запам'ятати синтаксичні особливості ділових паперів. Ділові папери мають специфічний синтаксис. Здебільшого це прямий порядок слів з узгодженими й неузгодженими означеннями. Вставні слова, які пояснюють окремі поняття чи систематизують виклад, переважно стоять на початку речення. Щодо структури речень ділових документів, то майже всі присудки вживаються в теперішньому часі. Наприклад: Рекламне агентство міжнародної телерадіокомпанії " Тоніс" пропонує свої послуги. Поширеними є пасиви типу: закони приймаються; наказ виконується; вимоги ставляться. Синтаксис ділової документації визначається ще й вживанням інфінітивних конструкцій. Наприклад: створити комісію з національних питань; відтикати працівників сільського господарства. Важливою ознакою ділових паперів є і часте використання дієприкметникових і дієприслівникових зворотів, що надають діловим документам стислості. Крім того, в діловому листуванні переважає непряма мова, а пряма вживається лише в тих випадках, коли є необхідність дослівно передати зміст деяких законодавчих актів. Стислість викладу інформації визначає і специфіку синтаксису. Найчастіше надається перевага простим реченням. Якщо ж використовуються складні, то вони невеликі: одне-два підрядних речення чи дієприкметниковий, або дієприслівниковий зворот. Типова ознака ділового стилю - використання віддієслівних іменників. Вони дають загальне уявлення про дію. Наприклад: провести огляд машин до 5 вересня 1995 року; подати звіт до 20 серпня 1995 року. Віддієслівні іменники забезпечують однозначність, узагальненість змісту і надають документам певної офіційності. У ділових документах вживають складені присудки, це мотивується тим, що вони конкретніші за дієслівні відповідники. Наприклад: Пропонуємо проводити змагання за містом; Рекомендуємо надавати перевагу дітям-сиротам. До складу складеного присудка може входити іменник-термін або кілька означень. У мові ділових документів є такі словосполучення дієслівного типу, які багато разів використовуються у конкретній виробничій чи адміністративно-виробничій ситуації, зокрема: взяти за основу; взяти до уваги; взяти на себе обов'язок; зобов'язання тощо.
Завдання 2. Узгодьте присудок із підметом, дописуючи потрібні закінчення. Поясніть вибір потрібної форми. Пятдесят чотири студенті) з'явил()ся на підсумковий семінар. Три секретарі) виконал() завдання достроково. Сьогодні не з'явил()ся на роботу два шофері) автопідприємства. Ряд випускників залишилі)ся працювати в Національному університеті ім. Тараса Шевченка. Частина членів комісії дійшл() думки про припинення дії постанови від 14.04.98. Кілька промовців буд() запрош() до роботи конференції. У доповідній записці йшлося про те, що дехто із керівництва фірми намага{)ться приховати факти незаконного продажу матеріалів. Усі, хто пройш() реєстрацію, будуть забезпечені запрошеннями і програмами. Двадцять один працівник об'єднання пода() заяву про звільнення з роботи. Завдання 3. Розбийте текст на речення. Розставте розділові знаки. В минулому році колективи більшості організацій і підприємств споживчої кооперації добилися приросту обороту роздрібної торгівлі громадського харчування і платних послуг збільшення обсягів закупівель сільськогосподарської продукції і сировини понад 80 відсотків кооперативних організацій і підприємств закінчили рік з прибутками здійснено суттєві кроки для підвищення ролі пайовиків як справжніх господарів системи активізації їх участі в реформуванні споживчої кооперації її власності а також реалізації творчого потенціалу членів споживчих товариств в управлінських структурах та контрольних органах системи надаючи важливого значення законодавчому врегулюванню діяльності кооперативного сектора економіки держави Верховна Рада України прийняла Закон України " Про кооперацію" у первинній ланці споживчих товариствах та районних споживчих спілках відбулися звітно-виборчі збори та конференції, на яких підбито підсумки роботи за останні п'ять років, визначено напрями подальшої діяльності кооперативних організацій та обрано органи управління і контролю.
|