Стратегії диверсифікованого зростання
Диверсифікація (від лат. diversus — різний, віддалений) — припускає включення до складу діяльності фірми нових сфер бізнесу (випуск нових товарів на існуючі або нові ринки). Стратегія диверсифікації у широкому розумінні — це певний план проникнення в нові сфери діяльності. Основними чинниками, що обгрунтовують вибір стратегій диверсифікованого зростання, є наступні: • існуючі ринки знаходяться в стані насичення або відбувається скорочення попиту на товари; • новий бізнес може бути побудований на використанні синергічного ефекту за рахунок багатофункціонального використання ресурсів фірми — устаткування, комплектуючих, сировини, потенціалу кваліфікованих фахівців тощо; • унаслідок антимонопольного регулювання немає можливості подальшого розширення в рамках даної галузі; Розрізняють наступні види стратегії диверсифікації: 2.1. Концентричну (зв'язану) диверсифікацію, щобазується на пошуку додаткових можливостей виробництва нових продуктів, які пов'язані з існуючими технологіями. Наприклад, грунтуючись на схожих технологіях, фірма-виготовлювач сільськогосподарських добрив диверсифікується в хімічну галузь.
2.2. Стратегію горизонтальної диверсифікації, щоприпускає використання можливостей випуску нової продукції за новими технологіями, але для існуючого ринку.Ця стратегія орієнтована на випуск товарів, супутніх основному. Наприклад, випуск взуття і товарів по догляду за нею, пральних машин і спеціальних миючих засобів до них і т.п. При цьому використовуються переваги налагодженої мережі збуту і просування товарів, комплексного обслуговування, брендингу іт. ін.
3. Стратегію конгломератної (незв'язаної) диверсифікації — розширення фірми відбувається за рахунок організації виробництва нових товарів, технологічно не пов'язаних з тими, що випускаються, для нових ринків збуту. Це одна з найскладніших стратегій бізнесу, вимагаюча високого рівня компетенції управлінського персоналу, наявності необхідних грошових коштів, урахування великого числа факторів. Проте не дивлячись на це, вона широко застосовується в сучасному бізнесі, забезпечуючи фірмам високу ефективність функціонування. Яскравим прикладом тому є збільшення числа фінансово-промислових груп. Порівняльна характеристика стратегій диверсифікації представлена в таблиці 2.2. Таблиця 2.2 - Порівняльна характеристика стратегій диверсифікації
|