Оцінка рівня автоматизації управлінської праці (праці менеджера ЗЕД) на підприємстві
ІСУЗЕД є технічним засобом управлінської праці. Для оцінки рівня автоматизації управлінської праці на підприємстві використовують індексний метод, що полягає в розрахунку системи оціночних коефіцієнтів за окремими напрямами. До показників рівня автоматизації управлінської праці відносяться: · ефективність використання робочого часу управлінськими працівниками, що визначається за формулою (9.1):
Кч = Тпо/Тзаг, (9.1)
де Тпо – час, витрачений управлінськими працівниками на виконання посадових обов'язків (за місяць), години; Тзаг – загальний час роботи управлінських працівників (за місяць), години. · ефективність виконання робіт управлінськими працівниками, який розраховується за формулою (9.2):
Кр = Крф/Крз, (9.2)
де Крф – фактично виконаний обсяг робіт (за місяць), наприклад, кількість обслугованих клієнтів; Крз – заданий обсяг робіт (на місяць), клієнти. · оперативність роботи з документами та іншими джерелами інформації, який розраховується за формулою (9.3):
Ко = Дсп/Дзаг, (9.3)
де Дсп – кількість вхідних документів (за місяць), виконаних своєчасно і правильно, одиниці; Дзаг – загальна кількість вхідних документів (за місяць), одиниці. · рівень охоплення автоматизацією функцій управління, який розраховується за формулою (9.4):
Ка = Каф/Кап, (9.4)
де Каф – кількість задач управління, які фактично розв'язуються автоматизованим способом, одиниці; Кап – кількість задач управління, які в перспективі можуть бути автоматизовані, одиниці. · рівень технічного забезпечення управлінської праці, який розраховується за формулою (9.5):
де Квз – показник використання технічних засобів управління, який в свою чергу розраховується за формулою (9.6):
Квз = Тф/Тн, (9.6)
де Тф – фактичний час використання технічних засобів управління (за місяць), годин; Тн – нормативний час використання технічних засобів управління (за місяць), годин; Кто – показник технічної озброєності управлінської праці, який розраховується за формулою (9.7):
Кто = Вф/(Чсер*Н), (9.7)
де Вф – фактична вартість технічних засобів управління в підрозділі, грн.; Чсер – середньоспискова чисельність управлінського персоналу підрозділу, чол.; Н – нормативи оснащення технічними засобами управління в середньому на одного працівника, грн. Узагальнений коефіцієнт автоматизації управлінської праці розраховується за формулою (9.8):
Кауп = (Кч + Кр + Ко + Ка + Ктз)/5, (9.8)
де Кч, Кр, Ко, Ка, Ктз – складові коефіцієнти, які відображають рівень автоматизації управлінської праці за окремими напрямами. Абсолютні значення узагальнюючого показника порівнюють з нормативним (плановим) (0 ≤ Кауп ≤ 1) (табл. 9.1).
Таблиця 9.1 – Показники рівня автоматизації управлінської праці
Значення коефіцієнта, що наближується до одиниці, вказує на існуючий високий рівень автоматизації праці менеджера ЗЕД, що не потребує впровадження додаткових ІСУЗЕД, а низьке значення, що наближується до нуля, – на необхідність автоматизації управлінської праці на підприємстві.
|