Будова багаторічної трав’янистої рослини
Багаторічна трав’яниста рослина має багаторічне кореневище, яке знаходиться в ґрунті на глибині до 20 см. Мичкувата коренева система залягає, в основному, в орному горизонті, хоча окремі корені можуть проникати на глибину до метра. Через те суниці дуже чутливі до режиму зволоження ґрунту і за нестачі вологи у верхніх шарах різко втрачають продуктивність і засихають. Епігеогенне кореневище формується в результаті яскраво вираженої геофілії. Перші роки коренева система представлена системою головного кореня і придаткових коренів (при насіннєвому розмноженні), а надалі тільки придатковими.
1
Рис. 4. Структура багаторічної трав’янистої рослини (суниця): 1 – кореневище; 2 – ріжок; 3 – розетка; 4 – столон; 5 – вус.
Надземна частина складається з коротких (2-3 см) однорічних пагонів, які називають ріжками (Рис.4). На ріжках по спіралі формується розетка листків і завершується ріст ріжка закладанням і розвитком термінального суцвіття – дихазію. У багатьох сортів суниці ананасної, крім термінального суцвіття, яке розвивається з термінальної (верхівкової) бруньки, на ріжку в пазухах верхніх листків закладаються дещо слабше розвинені бічні суцвіття. А з бруньок нижніх листків наприкінці травня відростають сланкі пагони-столони, які називають вусами. На парних вузлах вусів формуються молоді розетки. На непарних вузлах закладаються бічні розгалуження вусів. За умови високої вологості ґрунту розетки швидко укорінюються і слугують розсадою у виробництві садивного матеріалу суниці. Листок суниці складний і складається переважно з трьох листкових пластинок. Для суниці характерною є гетерофілія – явище, при якому на одній рослині формуються листки з різною кількістю листових пластинок і зубчиків на пластинці. Є сорти, які, крім трійчастих листків, формують чотири-, п’ятипластинчасті листки.
|