Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Нові категорії та поняття. життєвий рівень населення технологічний сервіс макроекономічні показники сервісологія комплексність нужда





 

життєвий рівень населення технологічний сервіс
макроекономічні показники сервісологія
комплексність нужда
системність потреба
сервіс бажання
обслуговування попит
соціально-культурний сервіс ціна транспортної послуги
технічний сервіс  

 

Рівень життя населення залежить від широкого кола різноманітних факторів. Важливим і досить складним напрямом розвитку держави в сучасних умовах є підвищення життєвого рівня населення, який оцінюється системою кількісних та якісних показників розвитку суспільства. Вони відображають величину споживання населенням матеріальних, природних і духовних благ і ступінь задоволення потреб людей з врахуванням конкретних умов розвитку суспільства. Підвищення рівня життя населення тепер і на перспективу повинно стати важливим пріоритетом державної політики в забезпеченні сталого економічного, соціального екологічно збалансованого розвитку суспільства. Тому, проводячи економічні перетворення в державі, при розбудові нового суспільства в першу чергу необхідно спрямовувати інвестиції в людину, що сприятиме підвищенню життєвого рівня населення, зменшенню соціальної напруженості і нерівності, надасть можливість зберегти культурні цінності і підняти авторитет України на європейський і світовий арені. Проведення такої політики забезпече створення всіх умов для реалізації громадян своїх прав на різнобічний їх розвиток.

Для характеристики добробуту населення країни використовуються такі макроекономічні показники, як внутрішній валовий продукт (ВВП) на душу населення, реальні грошові доходи і реальна середньомісячна заробітна плата. З метою забезпечення високої точності оцінки рівня добробуту необхідно враховувати ще рівень інфляції і споживчих цін на товари і послуги, а також заборгованість по нарахованій заробітній платі, рівень бідності, структуру доходів і витрат населення, споживання основних продуктів харчування та їх частка у загальних витратах сімей, придбання населенням товарів тривалого користування, забезпеченість населення житлом, надання субсидій і соціальної допомоги та інше.

Життєвий рівень населення оцінюється величиною споживання людьми матеріальних благ та послуг, що залежить від рівня всіх сторін розвитку держави. Отже, підвищення якості життя населення залежить не тільки від рівня споживання населення, а і в великому ступені залежить від якості роботи сфери послуг, які надаються в побуті, на виробництві, під час відпочинку, в соціальній сфері, а також на транспорті. Кожного дня мільйони людей здійснюють поїздки з різними цілями і на різні відстані, користуючись послугами різних видів транспорту. У великих містах щоденно користуються транспортом до 70% працездатного населення [16]. Комплекс транспортних послуг, що надаються людям транспортом, не лише забезпечує переміщення пасажирів, задовольняючи їх життєві потреби, а й створює сприятливі умови для роботи, відпочинку, навчання та інше, чинить вплив на продуктивність праці, підвищує культурний і життєвий рівень населення. Крім того, розширення переліку послуг в поєднанні з підвищенням якості перевезень привертатиме на транспорт додаткових пасажирів, в результаті чого зростатимуть доходи від пасажирських перевезень.

Закордонний досвід свідчить, що крім розширення асортименту транспортних послуг, з метою підвищення якості обслуговування населення взагалі необхідно поряд із розвитком взаємодії і кооперації всіх видів пасажирського транспорту треба відпрацьовувати взаємодію з готельним, туристичним, екскурсійним і ресторанним бізнесом. Такий комплексний підхід до підвищення якості обслуговування населення, не обмежуючись лише транспортним сектором, а узгоджуючи діяльність широкого кола підприємств всієї сфери послуг в умовах ринку підвищуватиме ефективність використання наявних потужностей всіх складових сфери послуг, збільшуватиме їх доходність, а також прибутковість пасажирського транспорту. В результаті системності і комплексності в обслуговуванні людей виграє кожен член нашого суспільства. Крім того, кардинальні зміни форм обслуговування, надання додаткових сервісних послуг (не лише чисто транспортних) збільшуватимуть рентабельність і прибутковість транспортних послуг, що надасть можливість залучати додаткові інвестиції, розвивати ремонтну базу транспорту, вирішувати проблему дефіциту транспортних засобів і швидкого його старіння.

В транспортному секторі держави розпочата робота по залученні до перевізного процесу підприємств різних форм власності, яка в перспективі буде розширюватися. Тому з метою збільшення кількості користувачів пасажирського транспорту і підвищення рентабельності пасажирських перевезень з врахуванням цих обставин основним напрямом в діяльності транспортного комплексу є розвиток сервіса в пасажирських перевезеннях. Участь в перевезеннях пасажирів підприємств різних форм власності розвиватиме конкуренцію між ними, що примушуватиме транспортні організації покращувати обслуговування людей, а в результаті спричинятиметься позитивний вплив на кінцевий результат транспортних компаній і організацій: збільшуватимуться їх доходи і рентабельність.

В передових країнах світу з високорозвинутою промисловістю і транспортом сектором індустрія послуг в своєму розвитку досягла такого рівня, що стала одним із вагомих явищ економічного життя цих держав. Функціонування індустрії послуг на заході характеризується такими результатами [16]:

- споживання населенням різноманітних послуг перевищує споживання матеріальних благ;

- частка послуг у внутрішньому валовому продукті (ВВП) за минулі більш ніж два десятиріччя у розвинутих державах зросла із 54% до 65%, а в державах, що розвиваються, - з 40% до 50%;

- сервісне обслуговування часто перетворюється в самостійну галузь економіки, надаючи до державного бюджету 20-30% від загальної величини надходжень;

- сервісне обслуговування деяких галузей економіки дає прибутку до 50%;

- один долар, який вкладено в сервіс дає вдвічі більше прибутку, чим долар, який вкладено у виробництво техніки;

- суттєвий внесок сервісного обслуговування до бюджету міст, областей, країв;

- розвиток сервісу спричиняє збільшенню кількості робочих місць; на транспорті в сервісному обслуговуванні може бути задіяно до 25% основного персоналу;

- в сервісному обслуговуванні розширюються можливості використання жінок та молоді;

- сервісне обслуговування збільшує доходи і підвищує життєвий рівень населення.

Ринок транспортних послуг характеризується жорсткою конкуренцією різноманітних фірм, організацій, компаній, приватних підприємців, зайнятих здійсненням перевезень пасажирів. Дія конкуренції направлена на залучення більшої кількості пасажирів, що призводить до боротьби за пасажира не тільки між видами транспорта, а і в рамках кожного з них. Рівень виконання і комплексність послуг, що виконуються при перевезеннях пасажирів, визначають ступінь конкурентоспроможності того, чи іншого транспортного підприємства. Весь комплекс послуг по обслуговуванню пасажирів, враховуючи етапність їх виконання слід розділити на три групи:

- послуги до здійснення поїздки;

- послуги під час здійснення поїздки;

- послуги після здійснення поїздки.

Кожна послуга на будь-якому етапі їх здійснення може відіграти вирішальне значення при виборі пасажиром виду транспорта. В ринкових умовах комплексність сервісного обслуговування часто відіграє головну роль, ніж здійснення самого перевезення.

Слово „сервіс” в нашій державі стали використовувати задовго до початку ринкових перетворень в економіці. Воно стало поширюватися в автомобільному і готельному обслуговуванні населення. Значення слова „сервіс” відповідає значенню слова „обслуговування”, яке має два тлумачення. Перше означає – працювати по задоволенню будь-яких потреб, друге – працювати по експлуатації машин, станків і т.п. [17]. Перше тлумачення передбачає, що об’єктом обслуговування є людина, і означає виконання для людини різних соціально-побутових і виробничих послуг. До таких послуг слід віднести: медицина, торгівля, харчування, освіта, транспорт та багато інших. Комплекс послуг і товарів, що надаються людям для задоволення біологічних, виробничих, соціально-побутових і культурних потреб, спрямованих на життєзабезпечення суспільства називається соціально-культурним сервісом [16].

Друге тлумачення передбачає, що об’єктом обслуговування є технічні засоби (машини, механізми, станки, рухомий склад та інші технічні засоби і пристрої). В процесі експлуатації вони вимагають певного обслуговування: контролю, ремонту, регулювання, екіпіровки та інше. Комплекс операцій з обслуговування технічних засобів і пристроїв з метою підтримання їх робочих параметрів і характеристик у відповідності до установленим технічним умовам експлуатації (технічного паспорту) у визначеному діапазоні, а також для збільшення терміну їх служби називається технічним сервісом [16].

Аналогічно можна тлумачити слово „обслуговування” відносно до сировини (матеріалам, полуфабрикатам) при виготовленні будь-якої продукції заданого зовнішнього виду і розмірів, стану і якості. Під час виготовлення продукції або експлуатації технічного виробу змінюються параметри і характеристика вихідного матеріалу (виробу). Прикладами таких процесів може бути промивка і обробка овочів перед їх консервуванням, про сушка деревини перед її використанням за призначенням, обмивання состава пасажирського поїзда, внутрішнє очищення і прибирання вагонів, суден, літаків, автомобілів та інше. Процес обробки сировини і технічних виробів в сфері виробництва і експлуатації для зміни їх параметрів і характеристик і отримання якісно нової продукції називається технологічним сервісом.

Слід відзначити, що поняття „сервіс” необхідно розглядати значно ширше, ніж як обслуговування. Сервіс передбачує, окрім виконання певних стандартних операцій, ще і виконання індивідуальних операцій і послуг, що призводить до додаткових витрат часу, ресурсів, часто без збільшення ціни на загальне обслуговування. Крім того, часто при обслуговуванні людей в будь-якій сфері послуг необхідно обслуговуючому персоналу забезпечувати індивідуальний підхід до клієнтів. Насамперед це – ввічлива манера спілкування, доброзичливість, сердечність, посмішка і діловий настрій при проведенні розмови, щира заінтересованість у вирішенні поставлених клієнтом питань. Отже, обслуговуючий персонал повинен створювати позитивну ауру, яка передається клієнту і сприяє підняттю його настрою і залишає в нього добре враження про фірму, підприємство, компанію.

В пасажирських перевезеннях має місце поняття „соціально-культурний сервіс” – система обслуговування пасажирів, яка надає можливість пасажиру вибрати економічно вигідний варіант споживання товарів і послуг по транспортному обслуговуванню з забезпеченням комфортних умов здійснення поїздки [16]. Конкурентне сервісне обслуговування населення різними видами транспорту забезпечується в двох напрямках:

- відповідним до сучасних вимог технічним оснащенням і інфраструктурою (комфортабельні сучасні вагони, автомобілі, суда, літаки);

- відповідним до сучасних вимог людей технічним і технологічним сервісом.

Для забезпечення якісного обслуговування пасажирів на залізницях закордонних держав функціонують різні спеціальні компанії для: забезпечення харчування, готельного і туристичного обслуговування, перевезень і обслуговування пасажирів на власних залізницях та інше. На залізничних вокзалах ряду зарубіжних залізниць створено цілий комплекс споруд і структур для виконання досить широкого кола послуг: готелі, магазини, кафе, перукарні, майстерні для ремонту одягу і взуття, кіоски для продажу номенклатури продуктів харчування, квітів, кінотеатри, банки та інше. Аналогічні комплекси функціонують в західних державах на інших видах транспорту.

Головним в закордонній практиці реалізації сервісу на пасажирському транспорті є багатогранність і велике різноманіття послуг в обслуговуванні пасажирів, а також комплексність сервіса і його інфраструктури.

 







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 945. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...


Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...


Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Правила наложения мягкой бинтовой повязки 1. Во время наложения повязки больному (раненому) следует придать удобное положение: он должен удобно сидеть или лежать...

ТЕХНИКА ПОСЕВА, МЕТОДЫ ВЫДЕЛЕНИЯ ЧИСТЫХ КУЛЬТУР И КУЛЬТУРАЛЬНЫЕ СВОЙСТВА МИКРООРГАНИЗМОВ. ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОЛИЧЕСТВА БАКТЕРИЙ Цель занятия. Освоить технику посева микроорганизмов на плотные и жидкие питательные среды и методы выделения чис­тых бактериальных культур. Ознакомить студентов с основными культуральными характеристиками микроорганизмов и методами определения...

САНИТАРНО-МИКРОБИОЛОГИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ВОДЫ, ВОЗДУХА И ПОЧВЫ Цель занятия.Ознакомить студентов с основными методами и показателями...

Потенциометрия. Потенциометрическое определение рН растворов Потенциометрия - это электрохимический метод иссле­дования и анализа веществ, основанный на зависимости равновесного электродного потенциала Е от активности (концентрации) определяемого вещества в исследуемом рас­творе...

Гальванического элемента При контакте двух любых фаз на границе их раздела возникает двойной электрический слой (ДЭС), состоящий из равных по величине, но противоположных по знаку электрических зарядов...

Сущность, виды и функции маркетинга персонала Перснал-маркетинг является новым понятием. В мировой практике маркетинга и управления персоналом он выделился в отдельное направление лишь в начале 90-х гг.XX века...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.024 сек.) русская версия | украинская версия