Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Умовне зображення та позначення різі на креслениках

 

Форма деталі визначається функцією, яку вона виконує в механізмі, технологічністю конструкції, способами з’єднання її з іншими деталями. Все це визначає наявність на деталі тих чи інших конструктивних або технологічних елементів.

Найпоширенішим елементом деталей загального машинобудування є різь – поверхня, утворена при гвинтовому переміщенні плоского контуру по циліндричній або конічній поверхні. В таблиці 5.1 подано класифікацію різей за різними ознаками.

 

Таблиця 5.1 – Класифікація різей

Різь
За формою профілю За характе-ром поверхні За розта- шуванням За призна- ченням За числом заходів За напря- мом нарі- зання
Трикутна Циліндрична Зовнішня Кріпильна Одно- заходова Права
Трапецеї- дальна Конічна Внутрішня Ходова Багато- заходова Ліва
Упорна     Спеціальна    
Кругла          
Прямокутна          

 

Основні параметри різі встановлені ГОСТ 11708-82. На рис.5.1 в збільшеному вигляді в осьовому, поздовжньому перерізі зображено профіль трикутної різі. Вершина, западина, бічні сторони – елементи профілю кожної різі. Серед основних параметрів профілю різі є:

1. Зовнішній діаметр різі d, D - діаметр уявного циліндра, описаного навколо вершин зовнішньої різі або западин внутрішньої різі; d, D – номінальний діаметр різі.

2. Крок різі Р - відстань між сусідніми однойменними бічними сторонами профілю, виміряна паралельно осі циліндра.

3. Кут профілю різі α – кут між бічними сторонами профілю.

4. Хід різі t – відстань між найближчими однойменними бічними сторонами профілю однієї і тієї ж гвинтової поверхні, виміряна паралельно осі циліндра. Хід різі – це величина відносного осьового переміщення гвинта чи гайки за один повний оберт. Для одно заходової різі t = Р, а для багато заходової t = nР.

 

 

Рисунок 5.1 – Параметри різі

 

На креслениках різь умовно зображують за правилами, установленими ГОСТ 2.311-68. На рис.5.2 показано зображення зовнішньої різі.

 

 

Рисунок 5.2 – Зображення зовнішньої різі

 

Зображення внутрішньої різі відповідно до ГОСТ 2.311-68 показано на

рис.5.3.

 

 

Рисунок 5.3 – Зображення внутрішньої різі

 

На рис.5.4 показано зображення деталі, на якій нарізано одночасно зовнішню і внутрішню різі.

 

 

 

Рисунок 5.4 – Зображення зовнішньої і внутрішньої різей

 

Слід звернути увагу на такі моменти:

1. Різь на всіх зображеннях показують суцільною тонкою лінією, яка перетинає фаску;

2. Тонку лінію, яка зображує різь на вигляді в торець, проводить на ¾ кола з розривом у будь-якому місці, але не на центрових лініях;

3. Фаску різі, яка не має конструктивного призначення, на вигляді в торець умовно не зображують.

Всі основні кріпильні й ходові різі стандартизовані. У стандартах наведені їх профіль основні розміри: номінальні діаметри і кроки. В табл.5.2 подані назви, структура позначення і приклади позначень основних стандартизованих кріпильних та ходових різей. Нестандартизовані різі (наприклад, прямокутна) позначень не мають.

При користуванні таблицею треба додатково врахувати:

1. Позначення всіх різей, крім трубної й конічної, розміщують на розмірній лінії, яка належить до номінального (зовнішнього) діаметра, тобто до суцільної товстої лінії для зовнішньої різі і до тонкої лінії для внутрішньої різі.

2. Позначення трубної й конічної різей розміщують на поличці лінії - виноски, яка закінчується стрілкою; стрілка повинна вказувати на суцільну товсту (основну) лінію зображення різі.

3. Якщо різь ліва, то до позначення додають в кінці літери «LH».

4. Якщо на кресленику потрібно задати не стандартизовану різь, слід показати її профіль і всі розміри, необхідні для її виготовлення.

 

Таблиця 5.1 – Структура і приклади позначення різей

Назва різі Структура позначення Приклад позначення
Метрична ГОСТ 9150-81 ГОСТ 8724-81 ГОСТ 25229-82   з великим кроком   MD   M20
з дрібним кроком MD×P M20×1,5
конічна MKD×P MK20×1,5
Трубна ГОСТ 6357-81 ГОСТ 6211-81 циліндрична GDy G1⅛
конічна зовнішня RDy R1
конічна внутрішня RcDy Rc1
Трапецеїдальна ГОСТ 9484-81 однозаходова TrD×P Tr24×2
багатозаходова TrD×t(P…) Tr24×8(P2)
Упорна ГОСТ 10177-82 однозаходова SD×P S32×3
багатозаходова SD×t(P…) S32×6(P3)

 

На рис.5.5 показано приклад позначення метричної різі з великим кроком на кресленику. Слід звернути увагу на те, що номінальний діаметр і крок метричної різі або будь якої іншої стандартизованої різі необхідно уточнити, звіривши його зі стандартизованим рядом.

 

 

Рисунок 5.5 – Приклад позначення метричної різі

 

Технологічними елементами різі крім фасок є проточки. Вони стандартизовані відповідно до ГОСТ 10549-80, в якому наведені таблиці їх розмірів залежно від кроку різі Р. Щоб задати проточку на кресленику, виконують виносний елемент з позначенням конкретних розмірів. Приклади оформлення креслеників, які містять проточки типу 1, наведені на рис.5.6 і рис.5.7.

 

Рисунок 5.6 – Зображення проточок зовнішньої метричної різі

 

 

 

Рисунок 5.7 – Зображення проточок внутрішньої метричної різі

 

Форма проточок типу 2 для метричної різі показано на рис.5.8.

 

 

Рисунок 5.7 – Зображення проточок зовнішньої і внутрішньої метричної різіДата добавления: 2014-11-10; просмотров: 662. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2022 год . (0.026 сек.) русская версия | украинская версия