Короткі теоретичні відомості. У більшості випадків фільтр - це частотно-вибірний вузол
У більшості випадків фільтр - це частотно-вибірний вузол. Він пропускає сигнали певних частот і затримує, послаблює сигнали інших частот. Діапазони або смуги частот, в яких проходять сигнали, називаються смугами пропускання, і в них нормоване значення АЧХ наближається до одиниці (в ідеальному випадку – постійно). Діапазон частот, в якому сигнали подавляються, утворює смугу затримання, де модуль
Рисунок 11.1 – АЧХ фільтра нижніх частот На рис.11.1 зображена АЧХ фільтра нижніх частот (ідеальна – суцільною лінією, реальна – пунктиром). На практиці неможливо реалізувати ідеальну характеристику, оскільки треба сформувати дуже вузьку перехідну область (інтервал частот Передана функція реального фільтра являє собою відношення поліномів:
де коефіцієнти Доведено, що реальні АЧХ близькі до ідеальних для фільтрів більш високого порядку. Однак такі фільтри складні і дорого коштують. Найбільш поширений спосіб побудови фільтра із заданою передаточною функцією Найбільш відомі чотири типи фільтрів нижніх частот (ФНЧ) – фільтри Баттерворта, Чебишова, інверсний Чебишова, еліптичний. Фільтри Баттерворта мають монотонну АЧХ, подібну до зображеної на рис.11.1, яка описується виразом:
де
Рисунок 11.2 – АЧХ фільтра Чебишова
АЧХ фільтра Чебишова (рис.6.2) містить пульсації в смузі пропускання та монотонна в смузі затримання. АЧХ описується як
де
Фільтр Чебишова високого порядку має АЧХ, ближчу до ідеальної, ніж фільтр Баттерворта того самого порядку. Однак фазово-частотна характеристика (ФЧХ) фільтра Баттерворта ближча до лінійної. ФНЧ Баттерворта та Чебишова різних порядків на ОП можуть бути реалізовані шляхом введення багатопетльового зворотного зв’язку (БЗЗ) або за допомогою формування ДНУН (джерела напруги, яке керується напругою). Схему ФНЧ з БЗЗ зображено на рис.11.3.
Рисунок 11.3 – ФНЧ з БЗЗ
Елементи схеми можна визначити зі співвідношень:
де K – коефіцієнт підсилення на частоті Через свою відносну простоту фільтр з БЗЗ є одним з найбільш популярних типів фільтрів з інвертувальним коефіцієнтом підсилення. На рис.11.4 показано схему ФНЧ на ДНУН, яка в смузі пропускання не інвертує фазу сигналу. Елементи схеми визначають з виразів:
де K- коефіцієнт підсилення ФНЧ на частоті
Рисунок 11.4 – ФНЧ на ДНУН
На практиці у ФНЧ на ДНУН обирають Для реалізації інверсних Чебишова та еліптичних ФНЧ використовують інші схемні вирішення. АЧХ інверсного фільтра Чебишова монотонна в смузі пропускання і не має пульсації у смузі затримання. Передану функцію фільтра верхніх частот (ФВЧ) з частотою зрізу можна одержати з переданої функції нормованого ФНЧ Існують різні класи ФВЧ - за аналогією з класифікацією ФНЧ. Схеми ФВЧ відрізняються від розглянутих ФНЧ тим, що конденсатори та резистори міняються місцями. Схема ФВЧ першого порядку з коефіцієнтом підсилення
Рисунок 6.5 – ФВЧ першого порядку Значення ємності конденсатора С1 довільне, а опори резисторів визначаються співвідношеннями:
При побудові ФВЧ непарного порядку з Фільтр з БЗЗ, який реалізує функцію ФВЧ другого порядку, зображено на рис.11.6.
Рисунок 11.6 – ФВЧ другого порядку
Елементи ФВЧ розраховуються за вразами:
С1 =
де К - коефіцієнт підсилення на частоті Смугові фільтри (СФ) на ОП мають нормовану АЧХ (рис.11.7), максимум якої знаходиться на центральній частоті Головними параметрами СФ є добротність
Рисунок 11.7 – Нормована АЧХ смугового фільтра на ОП
СФ Баттерворта та Чебишова реалізуються за допомогою БЗЗ та ДНУН. Порядок СФ завжди у два рази вищий, ніж порядок відповідного ФНЧ (ФВЧ), і тому завжди парний. Схему СФ з БЗЗ зображено на рис.11.8.
Рисунок 11.8 – Смуговий фільтр з БЗЗ
Це один з найпростіших смугопропускних фільтрів другого порядку з інвертувальним коефіцієнтом підсилення. За допомогою Методика розрахунку СФ з БЗЗ, подібно до його аналогів ФВЧ та ФНЧ, має мінімальну кількість елементів, інвертувальний коефіцієнт підсилення та забезпечує добротність Фазообертач на ОП має незмінну АЧХ, але ФЧХ його змінюється залежно від значення резистора (рис.11.9).
Рисунок 11.9 – Фазообертач на основі ОП
|