Вимоги до мовлення
Мова характеризується єдністю, взаємозв'язком та взаємозалежністю всіх її складових одиниць. Належачи до так званих вторинних систем, мова існує не сама по собі, а в людському суспільстві, похідною від якого є.
Проміжний висновок. 1) оскільки мова — явище суспільне, то не лише загибель суспільства призводить до зникнення мови, а й умирання мови спричиняє зникнення нації, котра не зберегла свою мову; 2) обслуговуючи потреби суспільства, мова виконує низку функцій, життєво важливих як для цього суспільства, так і для самої мови; 3) оскільки мова — явище системне, усі її функції виступають не ізольовано, а проявляються в тісній взаємодії. Відсутність або неповнота використання якоїсь із них згубно впливає на мову в цілому, а це, у свою чергу, відбивається на долі народу.
РОЗВЯЗАННЯ ТИПОВИХ ЗАВДАНЬ: 1 .Прочитайте. Запам'ятайте. Визначте, до якого стилю мовлення належить текст? Людина створила культуру, а культура — людину. Людина реалізується в культурі думки, культурі праці й культурі мови. Культура — це не тільки все те, що створене руками й розумом людини, а й вироблений віками спосіб суспільного поводження, що виражається в народних звичаях, віруваннях, у ставленні один до одного, до праці, до мови... Чим міцніші зв'язки людини з культурою народу, тим більше можна сподіватися від неї як від громадянина, свідомого творця матеріальних і духовних благ... (український мовознавець, В. Русанівський)
Дайте відповіді на питання: 1. Як ви розумієте висловлювання В. Русанівського? 2. Розкажіть про роль мови в житті нашого народу.
2. Прочитайте. Знайдіть і запишіть фразу, що передає основний зміст тексту. Складіть і запишіть план тексту. Використайте для цього речення з кожного абзацу.
Люди спілкуються між собою за допомогою мови. Обмін думками, життєвим досвідом здійснюється в процесі мовлення. Нема нічого такого, про що не можна було б розповісти. Тому мова — найдосконаліший засіб спілкування людей, кожна людина навчається мови від тих, хто її оточує. Суспільство (сім'я, знайомі, дитячий садок, школа) вчить дитину мови. Якщо дитина виросте не серед людей, а наприклад, серед тварин (такі випадки відомі), то вона не навчиться говорити. Мова — засіб спілкування не тільки між людьми, що живуть в один час, а й між поколіннями. Завдяки мові відомі думки, спосіб життя людей, що жили в сиву давнину. Мова — величезне надбання людського суспільства.
|