ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 3
Зв’язне мовлення і спілкування. Види мовленнєвої діяльності. МЕТА: узагальнити й систематизувати знання студентів про рецептивні види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання), їх різновиди, удосконалювати вміння сприймати почуте і прочитане, ставити запитання до тексту; розвивати рецептивне мовлення, мислення (аналітичне, синтетичне, критичне); виховувати духовність, любов до читання. ОБЛАДНАННЯ: методичний посібник для виконання ПР, письмове приладдя, підручник. ПЛАН: 1. Види мовленнєвої діяльності. 2. Різновиди аудіювання. 3. Різновиди читання. 4. Проведення навчального аудіювання і читання мовчки.
КЛЮЧОВІ ПОНЯТТЯ: Мовлення Аудіювання Читання Говоріння Письмо
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПИТАНЬ: · АУДІЮВАННЯ - рецептивний вид мовленнєвої діяльності, що полягає в одночасному сприйнятті на слух і розумінні людського мовлення, є основою спілкування. · ЧИТАННЯ - рецептивний вид мовленнєвої діяльності, що полягає в одночасному сприйнятті і розумінні писемного тексту, в декодуванні графічних символів, тобто перекладі буквеного коду в мисленнєві образи, що реалізується в зовнішньому або внутрішньому мовленні. · Останнім часом виокремлюють ще один вид читання — сканування. Сама назва пояснює характер такого читання: швидкий перегляд тексту з метою пошуку певного слова, прізвища, факту. Мова реалізується в процесі мовлення, тобто мовленнєвої діяльності. Мовленнєва діяльність — це сукупність психофізичних дій організму людини, що спрямовуються на сприймання і розуміння мовлення, а також на породження його в усній і письмовій формі. Оволодіння мовою відбувається на функціонально-комунікативній основі, тобто в процесі мовленнєвої діяльності. Мовлення (рос. - речь) — спілкування людей між собою за допомогою мови; мовна діяльність. Мова —найважливіший засіб спілкування і пізнання Мовлення(мовленнєва діяльність) -найважливіший спосіб спілкування і пізнання Мовленнєва діяльність охоплює чотири види: аудіювання (слухання — розуміння); читання; говоріння; письмо.
Аудіювання є основою спілкування. Для багатьох професій уміння сприймати-розуміти усне мовлення необхідне в процесі виконання службових обов'язків. Не треба плутати аудіювання і слухання. Слухання — це передусім акустичне сприйняття звукового потоку, тоді як аудіювання передбачає процес сприймання і розуміння почутого. Аудіювання —це такий вид мовленнєвої діяльності, під час якого людина одночасно сприймає усне мовлення й аналізує його (здійснює смислову обробку інформації). Під час аудіювання необхідно: — бути уважним; — уміти швидко актуалізувати весь попередній мовленнєвий та інформаційний досвід; — зосереджувати увагу на змісті висловлювання при мінімальному контролі за його мовною формою; — мати треновану короткочасну і розвинену довготривалу пам'ять; — мати здатність результативно працювати у визначених часових межах. Читання — такий вид мовленнєвої діяльності, який фіксує загальний розвиток студента: частоту його звернення до друкованого українського слова, любов до книжки, розвинутість якостей студента як читача тощо. Читання вголос передбачає озвучення тексту студентом відповідно до нормативної швидкості (час читання — 1-2 хв.) Читання мовчки проводиться за кількома варіантами (на вибір): 1) читання про себе незнайомого тексту з подальшим тестовим завданням; 2) студенти одержують текст і готові відповіді — треба обрати правильну; 3) студентам пропонується 10 завдань змішаного типу: 9 з вибірковими відповідями і 1 з конструйованою відповіддю. Під час читання студентам слід навчитися: — демонструвати достатній рівень розуміння прочитаного; — читати з належною швидкістю, плавно, з гарною дикцією, відповідно до орфоепічних та інтонаційних норм, логічного наголосу, пауз; — виражати за допомогою темпу, тембру, гучності читання особливості тексту; — пристосувати читання до особливостей слухачів.
Говоріння — невід'ємна частина спілкування. Правильно і цікаво говорити — одна із ознак культури мовлення людини.
Говоріння розподіляється на діалогічне і монологічне мовлення. Проводиться у формі обігрування певної життєвої ситуації (діалог) або висловлювання про якесь явище, процес, подію, факт (монолог). Мові високої культури властиві: .— багатство словника; — різноманітність граматичних конструкцій; — точність, ясність, правильність мовлення. Учень має навчитись: — складати діалог відповідно до запропонованої ситуації і мети спілкування; — досягати комунікативної мети; — дотримуватися теми спілкування;, —- дотримуватись правил спілкування; — дотримуватися норм літературної мови; — висловлювати власну позицію щодо обговорюваної теми; — викладати матеріал логічно, послідовно; — використовувати мовні засоби відповідно до комунікативного завдання; дотримуватись єдності стилю тощо.
Письмо — ще один важливий вид мовленнєвої діяльності, навчання усному і писемному мовленню називається розвитком зв'язного мовлення.
Зв'язне мовлення — це і процес (мовленнєва діяльність), і певний продукт мовленнєвої діяльності (розгорнута відповідь на занятті, стаття в газету, доповідь, роздум тощо).
Перевірка письма проводиться у таких формах: — мовні тести різних видів; —- основна форма — текстовий диктант Студентам пропонується навчитись: — розпізнавати вивчені мовні явища; — групувати, класифікувати їх; — сполучати слова, доповнювати речення, добираючи потрібні лексичні ресурси; — володіти орфографічними і пунктуаційними правилами письма.
РОЗВЯЗАННЯ ТИПОВИХ ЗАВДАНЬ: 1.Проведення навчального аудіювання та читання мовчки за текстами, запропонованими викладачем.
|