Порядок розрахунку показників міжгалузевого балансу
Для виконання лабораторної роботи необхідно відкрити новий файл MS Excel, встановити необхідні налаштування аркушів та оформити таблиці для виконання подальших розрахунків. Приклад оформлення роботи наведений у додатку. Далі необхідно заповнити матрицю коефіцієнтів прямих матеріальних витрат та шляхом сумування елементів стовпців та рядків, за допомогою функції СУММ (категорія «Математичні»), перевірити матрицю на продуктивність (рис. 3.2). Зробити необхідні висновки. Для розрахунку матриці повних матеріальних витрат створимо одиничну матрицю потрібного розміру (рис. 3.2). На листі 2 розташуємо матрицю коефіцієнтів повних матеріальних витрат (див. додаток), в якій виділимо необхідний діапазон комірок. За допомогою функції МОБР, визначимо зворотною матрицю до матриці (рис. 3.3). Створимо таблицю міжгалузевого балансу та внесемо до неї вектор кінцевої продукції, відповідно до варіанту (табл. 3.2). Добутком матриці коефіцієнтів повних матеріальних витрат та вектору кінцевої продукції буде вектор валової продукції (рис. 3.4). За допомогою функції ТРАНСП заповнимо вектор-рядок валової продукції (рис. 3.4).
Рис. 3.2 – Перевірка матриці коефіцієнтів прямих матеріальних витрат на продуктивність та створення одиничної матриці
Рис. 3.3 – Розрахунок матриці коефіцієнтів повних матеріальних витрат
Рис. 3.4 – Розрахунок вектору валової продукції Шляхом використання відносних посилань на комірки матриці коефіцієнтів прямих матеріальних витрат та змішаних посилань на комірки вектора-рядка валової продукції розрахуємо міжгалузеві постачання (рис. 3.5).
Рис. 3.5 – Розрахунок міжгалузевих постачань
Умовно чиста продукція розраховується за залишковим принципом, тобто від валової продукції споживаючої галузі віднімається сума міжгалузевих постачань цієї галузі (рис. 3.6).
Рис. 3.6 – Розрахунок вектору умовно чистої продукції
Перевірка правильності розрахунку показників моделі міжгалузевого балансу здійснюється шляхом порівняння сум кінцевої та умовно чистої продукції. (рис. 3.7).
Рис. 3.7 – Перевірка збалансованості моделі міжгалузевого балансу
Як бачимо із рис. 3.7 для даної моделі сума кінцевої продукції дорівнює сумі умовно чистої продукції, що може свідчити про правильність розрахунків показників моделі міжгалузевого балансу. Після здійснення розрахунку показників міжгалузевого балансу необхідно зробити висновки та дати економічну інтерпретацію цим показникам. Результат виконання та оформлення лабораторно-практичної роботи наведений у додатку 3.
Питання для підготовки висновків по розрахованим показникам міжгалузевого балансу 1. Як можна характеризувати матрицю коефіцієнтів прямих матеріальних витрат та регіональну економіку, яку вона описує? 2. Знайти показники моделі міжгалузевого балансу вказані викладачем.
|