Рішення задачі про призначення за допомогою надбудові «Пошук рішення» MS Excel
Після запуску надбудови у діалоговому вікні «Пошук рішення» потрібно вказати цільову комірку, в яку MS Excel поверне екстремальне значення цільової функції (рис. 6.4). Також тут необхідно вказати, що шукається максимум цільової функції. У рядку «Змінюючи комірки змінних» необхідно вказати посилання на комірки в які відображають керовані змінні (рис. 6.4). Далі, у вікні «Обмеження» потрібно вказати, що суми керованих змінних по рядках та стовпчиках дорівнюють одиницям (рис. 6.5). Таким чином на керовані змінні накладаються обмеження (6.4)-(6.17). Обмеження додаються шляхом натискання значка «Добавити» (рис. 6.6). У діалоговому вікні, що з’явилося в області «Посилання на комірку» вводяться адреси комірок на які накладаються обмеження, в області «Обмеження» вносяться адреси комірок, що визначають обмеження. Також визначається логічне співвідношення між ними (в нашому випадку це знак «=») (рис. 6.6).
Рис. 6.4 – Введення цільової функції та керованих змінних в надбудову «Пошук рішення»
Рис. 6.5 – Введення обмежень задачі про призначення
Рис. 6.6 – Діалогове вікно додавання обмежень Також в обмеженнях необхідно вказати, що керовані змінні бульові, тобто бінарні (рис. 6.7).
Рис. 6.7 – Накладення на керовані змінні обмеження двійковості
Далі необхідно вказати параметри пошуку рішення як показано на рис. 6.8.
Рис. 6.8 – Параметри пошуку рішення
Після визначення параметрів пошуку рішення потрібно натиснути ОК і таким чином повернутися у попереднє діалогове вікно (рис. 6.5). В цьому вікні потрібно натиснути «Найти рішення». Запуститься процес пошуку оптимального рішення. Після знайдення якого, з’явиться вікно «Результати пошуку рішення» в якому потрібно встановити прапорець «Зберегти знайдене рішення» та натиснути ОК. Звіти по стійкості та межам не застосовуються до задач із цілочисельними керованими змінними. Тому у вікні «Результати пошуку рішення» можна відмітити тільки звіт по результатам, хоча він і не несе додаткової інформації порівняно із аркушем MS Excel в якому проводилися розрахунки. Приклад рішення наведен у додатку 6. При використанні задач про призначення для прийняття управлінських рішень в керуванні персоналом потрібно пам’ятати, що отримані результати можуть носити лише характер рекомендацій. Багато аспектів прийняття рішень при розподіленні співробітників по посадах, а також прийнятті нових співробітників не підлягають формалізації, і таким чином не можуть бути вираженими мовою математики. Тому прийняття остаточних рішень в цій сфері залежить від компетентності та професіоналізму менеджерів із персоналу.
|