Структура програмного вікна та вікна документу
Після завантаження текстового редактора відкривається середовище програми, або головне вікно програми, яке має стандартну структуру, тобто рядок заголовка (системний значок – меню команд для роботи з вікном), рядок меню програми, панелі інструментів, робоче поле, рядок стану.
Рис. 40
Значення зовнішнього виду курсора у середовищі текстового редактора MS Word подано у таблиці:
Слід пам’ятати, що текст, що опрацьовується за допомогою текстового редактора, зберігається в оперативній пам'яті і візуально може бути поданий у вигляді рулону паперу (поділеного на сторінки), довжина і ширина якого в більшості випадків не дозволяють цілком спостерігати текст на екрані. Таким чином, екран можна вважати своєрідним вікном, через яке користувач переглядає текст. Для переміщення цього вікна над текстом використовуються спеціальні клавіші. Сучасні текстові редактори дозволяють відкривати кілька таких вікон для різних текстів. Крім основної пам'яті, де зберігається текст, використовуються ще ряд додаткових “сторінок” пам'яті, до яких відносяться “сторінка” видалених рядків, буфер («кишеня») для зберігання фрагментів тексту, що копіюються, довідник (підказка або help), словник. Переміщуючи курсор, можна переміщувати вікно відносно основного тексту. Наявність курсора на робочому полі вказує на те, що текстовий редактор знаходиться в режимі введення та редагування тексту. Координати курсора в тексті (або на сторінці) – номери рядка і стовпчика, де знаходиться курсор – відображаються в рядку стану середовища роботи з текстовим редактором. Основними об’єктами при роботі з текстовим редактором є: файл, символ, абзац, сторінка, розділ (Рис. 41).
Рис. 41 Кожний об’єкт має свої властивості. Наприклад, Об’єкт Текст: - вид шрифту (кегль, гарнітура, колір); - стиль абзацу; - параметри сторінки. Об’єкт Фігурний текст має властивості: - вид шрифту (кегль, гарнітура, колір); - форма тексту; - спеціальні ефекти (тінь, нахил, поворот); - розміщення на сторінці. Об’єкт Малюнок має властивості: - формат графічного файлу; - розмір, масштаб; - колір; - розміщення на сторінці. За допомогою вбудованих до середовища ТР засобів можна виконувати різні операції над його об’єктами. Для кожного з об’єктів в середовищі ТР існує своя система вказівок, кожна з яких викликається одним із способів: вибором пунктів меню (основного чи контекстного); за допомогою функціональних і управляючих клавіш. Для внесення змін до тексту в середовищі ТР існують вказівки (послуги): - вставляння та вилучення символів; - перехід з верхнього до нижнього режиму та навпаки; - зміна розкладок клавіатур (російська, українська, англійська тощо).
|